1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Kartlı Geçiş Sisteminde Kullanılan Kart Teknolojileri

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Kullanılan Kart Çeşitleri Nelerdir? Proximity Kartlar ile Smart Kart Teknolojisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kartlı Geçiş Sisteminde Kullanılan Kart Teknolojileri
2

Kartlı Geçiş Sisteminde Kullanılan Kart Teknolojileri

Kartlı geçiş sistemi kartları belirli alanlara örneğin binanıza girişi ve çıkışı kontrol etmenin kolay ve güvenli yoludur. Geçiş kontrol sistemlerinde kullanılan kart teknolojisi temel olarak proximity (Yakınlık) ve smart (Akıllı) kart teknolojisi olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki kart teknolojisinde yetkilendirme ile ilgili kapıların açılması yapılabilmektedir. Her iki kart teknolojisinde kartlar genellikle PVC yada kompozit malzemeden yapılmaktadır. İlgili teknolojilerin detayları aşağıda açıklanmaktadır.

Kart Teknolojileri 1: Prox Kartlar;

Bu kartlar ince PVC malzemeden yapılmıştır. Bu kartların içinde kartlı geçiş sistemi okuyucuları ile haberleşmek için pvc içerisine gömülü kablosuz bir anten bulunmaktadır. Bu kartlar ölçü olarak yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğündedir. Proximity kartlar boyutlarından dolayı cüzdan ve kart tutuculara rahatlıkla sığabilir. Gerektiğinde kartlar üzerine özel kart yazıcılar ile baskı yapılabilmektedir. proximity kartların günümüzde kullanılan tag diye isimlendirilen anahtarlık benzeri nesneler bulunmaktadır. Prox kart teknolojisi geçiş kontrol sisteminde kullanılan ilk teknolojilerden biridir. Günümüzde hala kullanılmak ile birlikte teknolojisi hızla eskiyen bir üründür. Bu teknoloji yerini smart kart denilen teknolojilere bırakmıştır.

Kart Teknolojileri 1: Smart Kartlar;

Smart (akıllı) kartlar şekil itibari ile benzemekle birlikte, prox kartlardan önemli derecede farklı yapıdaki ürünlerdir. Smart kartlar verileri okuyabilir yada yazabilir, bu sayede daha geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Smart kartlar temel olarak kendi içinde iki farklı yapıya ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi Mifare kartlar, diğeri ise iCLASS kartlar, bir diğer çeşidi ise DESFIRE kartlardır. Örnek vermek gerekir ise smart kartlara bir veri yüklenerek kullanım sağlanabilir. Örneğin içerisine para yüklenebilir, alışveriş imkanı sağlanabilir.  Örneğin bir spor salonuna ayda 10 giriş tanımlanabilir, kullanıcı bir ay içerisinde istediği zamanlarda 10 kez spor salonuna giriş yapabilir.

Smart kartlar daha üst bir teknoloji kullandığı için bu kartların kopyalanmaları daha zordur. Bu nedenle daha yüksek geçiş güvenliği sağlamaktadır. Smart kartlar içerisini 1k bit ile 32k bit arasında veri yazma imkanı bulunmaktadır. Smart kartlar özel smart kart programlayıcı üniteler ile veri yazılmakta ve smart kart okuyucular ile okunmaktadır.

kartlı geçiş kart teknolojisi

Kartlı Geçiş Sisteminde Hangi Teknoloji?

Peki hangi kartı kullanmalıyız diye soracak olursanız, pek çok güvenlik teknolojisinde olduğu gibi burada da sorunun tek cevabı yoktur. Seçimde dikkat edilmesi gereken hususlar bütçe, güvenlik düzeyi ve işletme ihtiyaçlarıdır. Smart kartlar daha güvenli, esnek fakat pahalı çözümlerdir. Örneğin bir kampüste bulunan bir konferans salonuna uzun yıllar sadece giriş için bir sistem düşünülüyor ise proximity kartlar tercih edilebilir. Fakat aynı kampüste kart ile ödeme sistemleri bulunuyor ise uyumluluk ve esneklik için smart kart kullanılması daha uygun olacaktır.

Kartlı Geçiş Sistemleri’nin Temel Özellikleri ve Kullanım Alanları.

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (2)

  1. Kartlı geçiş sistemleri, kimlik doğrulama ve güvenlik amaçlı olarak kullanılan bir teknolojidir. Bu sistemlerde kullanılan kart teknolojileri şunlardır:

   Manyetik Şerit Kartları: Manyetik şeritli kartlar, manyetik bir şerit üzerinde kodlanan bilgileri depolar. Bu kartlar, daha düşük güvenlik gereksinimleri olan yerlerde kullanılır.

   Proximity Kartları: Proximity kartlar, bir manyetik alan kullanarak kimlik doğrulama yapar. Kart, okuyucu cihazına yaklaştırıldığında, okuyucu tarafından tanınır ve kimlik doğrulama yapılır.

   Akıllı Kartlar: Akıllı kartlar, entegre bir çip içeren ve daha yüksek güvenlik gereksinimleri olan yerlerde kullanılan kartlardır. Bu kartlar, daha fazla bilgiyi depolayabilir ve programlanabilir özelliklere sahiptir.

   Biyometrik Kartlar: Biyometrik kartlar, parmak izi, retina taraması veya yüz tanıma gibi biyometrik verileri kullanarak kimlik doğrulama yapar. Bu kartlar, en yüksek güvenlik gereksinimleri olan yerlerde kullanılır.

   Kartlı geçiş sistemleri, kart teknolojilerinin yanı sıra okuyucular, kontrol panelleri ve yazılımlar gibi diğer bileşenleri de içerir. Bu sistemler, güvenliği arttırmak ve yetkisiz girişleri önlemek için yaygın olarak kullanılır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir