1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.


+ - 1

güvenlik kamera sistemi seçimi

Güvenlik Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Kamera sistemi alımı güvenliğinizi ilgilendirdiği için alımda bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Detayı bilmeden alacağınız güvenlik kamera sistemi size tamamen maliyet olarak kalacaktır. İstediğiniz veya hedeflediğiniz performansa ulaşmanız imkansız olacaktır. Kamera seçiminde önemli bazı detaylara özellikle önem göstermelisiniz.

En önemli konudan bahsedecek olursak bir güvenlik kamerasında çözünürlük ilk sıradadır. Alacağımız güvenlik kamerasının çözünürlüğü nedir? Çözünürlük günümüz kameralarında artık standart hale gelen HD 720p (1280×720) , FullHD  1080p (1920×1080) (2.1Mp) , 2K 1444p  (2560×1444) vb. çözünürlük değerleri bulunmaktadır. Bu çözünürlük değerleri son teknolojiler ile 4K 2160p (3840×2160) denilen çözünürlük kullanımda bulunmaktadır. Çözünürlük değerleri teknoloji gelişimi ile birlikte her geçen gün gelişmektedir. Güvenlik kamerası alırken en az FullHD olmasına özen göstermelisiniz.

Diğer önemli husus ise güvenlik kamerasının bir parçası olan lens seçimidir. Günümüz kameralarında çok farklı yapıda lensler bulunmaktadır. Temel olarak bakacak olur isek lens çeşitleri Sabit lensler, Ayarlanabilir Varifokal Lensler, Motorlu Zoom lensler olarak sınıflandırabiliriz. Sabit lensle üzerinde bir değişim yapılamaz ve en ucuz lenslerdir. Ayarlanabilir verifocal lenslerde lens açısı, odak ayarları yapılabilmektedir. Motorlu zoom lensler günümüzde kullanılan uzaktan açı ayarlanabilen, odak ayarlanabilen lenslerdir. Motorlu lensler günümüz profesyonel kameralarında bulunmaktadır ve maliyetleri hayli fazladır. Kamera alırken alacağınız güvenlik kamerasının en az ayarlanabilir varifokal lense sahip olmasına özen gösteriniz.

Kamera teknoloji seçimi bir diğer önemli konudur. Günümüz teknolojileri Analog sistem, Analog HD sistem ve IP tabanlı sistem olmak üzere üç farklı yapı bulunmaktadır. Analog sistem asla tercih edilmemelidir teknolojisi bitmek üzere olan bir sistemdir. Analog HD sistem analog sistem ile IP kamera sistemi arasındaki bir teknolojidir. Küçük çaplı projelerde tercih edilebilecek bir sistemdir. Orta ve büyük çaplı bütün projelerde önerimiz mutlaka IP Tabanlı kamera sistemi seçilmesidir.

Güvenlik kamera sistemi seçiminin bir diğer önemli parçası ise kayıt cihazıdır. Kamera kayıt cihazı kamera sisteminin diğer önemli parçasıdır. Kayıt cihazı seçimi kamera çeşidi, istene kayıt kapasitesi, kaydın önemine göre çok farklı özellikte cihazlar bulunmaktadır. Kayıt cihazı konusu çok detaylı bir konudur bu ayrıca işlenecektir. Fakat burada bilmeniz gereken seçilen kamera teknolojisine uygun kayıt cihazının seçimidir.

Bu yazımızda güvenlik kamera sistemi seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli 4 husustan bahsedilmiştir. Diğer yazılarımızda bu konuda diğer önemli konulardan Bahsedeceğiz.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir