1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri Uzaktan İzleme Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sistemlerini değerli kılan diğer önemli detay ise bu sistemlere uzaktan internet üzerinden bağlanabilmemiz ve kameraları izleyebilmemizdir.

Güvenlik Kamera Sistemleri Uzaktan İzleme Nasıl Yapılır?
Güvenlik Kamera Sistemleri Uzaktan İzleme Nasıl Yapılır?
4

Güvenlik Kamera Sistemleri Uzaktan İzleme Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sistemleri son yıllarda her yerde karşımıza çıkan elektronik güvenlik sistemi ekipmanıdır. Tüm diğer güvenlik sistemleri yanında en fazla dikkat çeken güvenlik sistemi kamera sistemleridir. Bir tesiste bence en önemli sistem yangın algılama sistemidir fakat yaptığımız uygulamalarda, sistem teslimlerinde en çok takip edilen ve incelenen sistem güvenlik kamera sistemi olmaktadır. Bunun nedeni kullanıcılar için görsel bir değerinin olmasıdır. Olayları canlı izleyebildiğimiz gibi, geriye dönük kayıtları da izleyebilmekteyiz. Aynı zamanda güvenlik kamera sistemleri internet üzerinden uzaktan izleme imkanı bulunmaktadır. Buda insanlara uzaktan evlerini, işyerlerini, depolarını vb. uzaktan izleme kolaylığı sağlamaktadır.

Güvenlik Kamerası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Teknik Özellik” Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Okumalısınız.

Güvenlik kamera sistemlerini değerli kılan diğer önemli detay ise bu sistemlere uzaktan internet üzerinden bağlanabilmemiz ve kameraları izleyebilmemizdir. Günümüzde özellikle IP kamera sistemlerinde uzaktan kamera izleme gerçekten çok fonksiyonel duruma gelmiştir. Uzaktan masaüstü yada dizüstü bilgisayarlarımızdan yada akıllı telefonlarımızdan internete bağlanarak dilediğimiz yerden kolayca izleme yapabiliriz.

Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Seti

Kamera sistemlerimizin uzaktan izlenebilmesi için gerekli olan şartlar nelerdir?

Bir kamera sisteminin uzaktan izlenmesi için ilk şart sistem IP tabanlı kamera sistemi değil ise mutlaka internete çıkabilen bir dijital kayıt cihazına ihtiyaç bulunmaktadır. Yani temel olarak elimizde IP kamera yada analog kameraların bağlı olduğu internete çıkan bir cihaz var ise temel olarak uzaktan bağlanmanın en önemli şartı yerine gelmiş olmaktadır.

Diğer şart tabi ki kamera merkezinde yada dijital kayıt cihazının yanında mutlaka internet hattının olmasıdır. Sistem internete entegre edildiğinde gerekli IP ve port yönlendirmeleri gerçekleştiğinde kamera sistemi izleme yapılabilecek konuma gelecektir. Güvenlik kamera sisteminin yönlendirmesi ciddi bilgi ve uzmanlık isteyen bir konudur. Bu konuda mutlaka destek almanızı öneririz.

Güvenlik Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Yazımızı Okudunuz Mu?

Akabinde uzaktan izleme yapılacak sisteme internet bağlı bir bilgisayar yada cep telefonundan bağlanmak kalmaktadır. Kamera izlemesi yapılacak cep telefonu yada bilgisayara ilgili sistemin programının kurulması gerekmektedir. Her markanın kendine özel bu konuda yazılımları bulunmaktadır. Öncelikle kurmuş olduğumuz sistemin markasına uyumlu yazılım edinilmelidir. Bundan sonra yazılım üzerinden sistem ile ilgili network bağlantıları yapıldığında sistem izlenebilir duruma gelecektir.

kamera izleme

Güvenlik kamera sistemlerimizin uzaktan izlenebilmesi için gerekli olan internet bağlantı şartları nelerdir?

Güvenlik kamera sistemimizin bulunduğu noktadan internete açılması durumunda internet hızımız çok önemlidir. Yavaş bir internet durumunda uzaktan izlemede verim almamız mümkün değildir. Bu durumda uzaktan izlerken görüntüleri kare kare alır ve görüntülerden bir şey anlayamayız. Buradaki öneli detay kamera noktasından sistemin internete çıkarılmasında internetin upload kapasitesinin yüksek olması önemlidir. Çünkü yereldeki görüntüler internet ortamına gönderilecek yani apload edilecektir. Burada bir internet alımı yaparken mutlaka upload hızı yüksek bir internet seçmeliyiz. Fakat izleme yapacağımız bilgisayar yada cep telefonlarında ise download hızı önemlidir. İzleme yapacağımız noktada internetin download hızı yüksek olanı tercih edilmelidir.

Burada dikkat edilecek diğer önemli nokta ise internet upload yada download hızının ne kadar hızlı olması gerektiğidir. Buda tamamen sizin kullandığınız sistem ve sistemdeki izlenecek kamera sayısı ile ilgilidir. Kamera sayınız ne kadar yüksek ise internet hızınız o kadar yüksek olmalıdır.  Uzaktan izlemede internet bant genişliği konusunda hesaplar yapılmalı ve buna uygun bir bant genişliğine sahip internet temini sağlanmalıdır.

Evinize Kamera Sistemi Kurmak mı İstiyorsunuz? 

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. 25 Kasım 2022

    Güvenlik kamera sistemleri, bir mekanın güvenliği için kullanılan ve görüntü kaydı yapabilen cihazlardır. Bu sistemler, mekanın içinde veya dışında yerleştirilebilirler ve çeşitli boyut ve özelliklere sahip olabilirler. Güvenlik kamera sistemleri, genellikle evler, ofisler, mağazalar, bankalar, havaalanları, hastaneler, okullar ve kamu binaları gibi yerlerde kullanılırlar. Sistemler, hareket algılama, gece görüşü, yüz tanıma, plaka tanıma ve uzaktan erişim gibi özelliklerle donatılmış olabilirler. Güvenlik kameraları, kaydedilen görüntüleri kaydetmek için DVR (Dijital Video Kaydedici) veya NVR (Ağ Video Kaydedici) gibi cihazlarla bağlantılı olabilirler. Kaydedilen görüntüler, olayların incelenmesi veya delil olarak kullanılmak üzere saklanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir