1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemlerinde İletişim ve Haberleşme Nasıl Yapılır.

Hırsız Alarm Sistemlerinde İletişim ve Haberleşme Nasıl Yapılır.
+ - 0

Hırsız Alarm Sistemlerinde İletişim ve Haberleşme Nasıl Yapılır.

Bütün hırsız alarm sistemleri kullandıkları çeşitli sensörler vasıtası ile hırsız gibi davetsiz misafirleri algılar. Algılama sonrasında otomatik olarak sirenler devreye girer. Işıklı ve sesli alarm devreye girerek çevredeki kişileri bilgilendirir.  Peki ya alarm kurulu alanda değilsek, alarm sisteminin sireni yada ışığını göremez isek ne yapmamız gerekiyor. Hırsız alarm sistemimizin aktif olup olmadığından nasıl haberdar oluruz?

Hırsız alarm sistemlerinin aktif olduğunuz telefon arama cihazları veya GSM arama cihazları sayesinde takip edebiliriz.  Bu yazımızda hırsız alarm sistemlerinde kullanılan telefon arama ve GSM arama cihazları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Telefon arama modülü :

Telefon arama modülü alarm paneline bağlanarak alarm durumunda belirlenen sabit veya cep telefonlarının aranmasını sağlayan üniteye verilen isimdir. Telefon arama modüllerine ses kaydı yapılabilir ve alarm anında aranan numaraya sesli olarak alarm mesajı iletilebilir. Günümüzde hırsız alarm sistemi panellerinin üzerinde kominikatör veya telefon arama özelliği bulunsa da; Bu üniteler günümüzde hala ciddi miktarda kullanılmaya devam edilmektedir. Telefon arama modülleri mevcut karasal telefon hatlarını kullanarak arama işlemini gerçekleştirirler.

Hırsız Alarm Sistemi Telefon Arama Modülü

Eğer bir alarm sistemi panelinin telefon arama özelliği yoksa mutlaka ve mutlaka telefon arama modülü kullanılmalıdır. Alarm durumunda alarm sireni ile sesli ve ışıklı olarak uyarı yapılması mümkün olsa da güvenlik açısından çokta yeterli değildir. Bu durum alarm sisteminin mantığına aykırı bir davranıştır. Bir alarm sistemi alarm haber alma merkezine bağlanmalı ya da telefon arama cihazı kullanılarak ilgililerin durumdan haberdar olmasını sağlayacak düzenek mutlaka oluşturulmalıdır.

GSM Arama Modülü :

Telefon arama modülünde olduğu gibi alarm durumunda ilgililere ve haber alma merkezlerine haber verilmesini sağlayan bir ünitedir. Telefon arama modülünden tek farkı ise telefon arama modülü; Sabit karasal hatları kullanarak telefon araması yapabilirken, GSM arama modülü ise içine takılacak SIM kart ile Mobile (Cep Telefon Hattı) hatlarını kullanarak telefon arama yada haber alma merkezine bağlantı işlemini gerçekleştirebilir.

Hırsız Alarm Sistemi GSM Arama Modülü

Genellikle sabit telefon hattının  olmadığı ve sabit telefon bağlanamayan yerleşim yerlerinden uzak olan mekanlarda kullanılan bir ünitedir. Bazı yerlerde ise alarm anında telefon hatlarına ulaşılarak hattın kesilmesi gibi durumları önlemek maksadı ile sabit hatlardan daha güvenli olduğu için kullanılabilmektedir. Ürün telefon arama modüllerine göre çok çok pahalı bir üründür. Bu yüzden hırsız alarm sistemlerinde özel projeler veya mecburiyet haricinde pek fazla kullanılmazlar.

Telefon arama modülü yada GSM arama modülleri direkt olarak alarm sahibini arayabileceği gibi bu cihazları kullanarak AHM denilen alarm haber alma merkezlerine bağlantı yapılabilir. Alarm haber alma merkezinden alarm takip edilip gerek görülür ise ilgili güvenlik güçleri bilgilendirilebilir.

Bütün bunların yanında günümüzde internetin gelişmesi ile network üniteler kullanılarak alarm sistemleri internete çıkarılabilmekte ve uzaktan ister bilgisayar ister cep telefonunuzdan internet üzerinden alarm sisteminizi takip edip alarmları alabilirsiniz.

Alarm Sistemi Network Modülü

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap