1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemlerini Yakından Tanıyalım

Evlerimizde ve iş yerlerimizde en çok kullandığımız elektronik güvenlik sistemi hırsız alarm sistemleridir.


+ - 2

hırsız alarm sistemleri

Hırsız Alarm Sistemlerini Yakından Tanıyalım

Evlerimizde ve iş yerlerimizde en çok kullandığımız elektronik güvenlik sistemi hırsız alarm sistemleridir. Bu yazımızda hırsız alarm sistemlerini yakından tanımanızı istedik. Temelde hırsız alarm sistemi bir ev, iş yeri, depo vb. alanları dışarıdan gelebilecek hırsızlık olaylarına karşı koruyan sistemdir. Hırsız alarm sistemi basit küçük bir evin korunmasından büyük bir müzenin korunmasına kadar çok geniş bir yelpazede kullanılır. Kullanıldığı alana bağlı olarak basitten karmaşığa doğru genişleyebilen teknoloji yapısındadır. Örneğin bir evin korunması iki sensör ile sağlanabilirken, bir müzede yüzlerce sensör bulunabilir.

ihtiyacınız alarm alarm sistemi için konusunda uzman firma yada projeci den destek almalısınız. Korunacak alanın özelliklerine, maliyete, ileride oluşabilecek ihtiyaçlara ve sistemin genişleme kapasitesine göre optimal çözüm seçilmelidir. Son yıllarda gelişen teknolojiye bağlı olarak alarm sistemleri her türlü ihtiyaca cevap verecek düzeye ulaşmıştır. İsterseniz bir alarm sisteminin temel parçalarını tanıyalım.

alarm sistemi ekipman

Alarm Sistemi Kontrol Paneli:

Alarm paneli tüm sistemin takibini ve izlemesini yapan, sistemin beyni diyebileceğimiz konumdadır. Metal kutu içerisinde korunan elektronik karttan meydana gelmektedir. Kutu içerisinde sistemin enerji beslemesini sağlayan trafo ve enerji kesilmesine karşı sistemi koruyan akü bulunmaktadır. Alarm paneli kapağı anti sabotaj anahtarı ile donatılmıştır.  Sistem servis moduna geçirilmeden kapak açılmaya çalışılır ise alarm tetiklenir. Alarm paneli içerisinde iletişim modülü bulunur ise alarm durumunda yetkili kişilere veya AHM merkezlerine bilgi gitmesi sağlanır. Alarm paneli seçiminde genişleyebilme özelliği önemli yer tutmaktadır.

Tuş Takımı ( Keypad ):

Alarm sisteminin kurulmasını çözülmesini ve sistemin programlanmasını sağlayan üzerinde tuşları bulunan cihazlardır.

Hareket Sensörleri ( PIR Detektör ):

Sensörler bir alarm sisteminin en temel parçalarıdır. Doğru sensör seçimi ve doğru uygulama yapılması sistemin gerçek manada kullanılabilirliğini belirler. Hareket sensörleri bakış alanlarındaki canlı hareketini algılayan cihazlardır. Hareket sönsörleri kurulu iken aktif olup çalışırlar. Günümüzde PIR sensörler farklı algılama teknolojilerine sahiptirler.

Passive Infra Red (PIR) sensör

Mikro Wave  (MW) sensör

Dual (Çift Teknoloji) (PIR+MW) Sensörler

Hareket sensör teknolojileri konusunda ayrıca detaylı yazı yazılacaktır.

Cam Kırılma Sensörleri:

Cam kırılma sensörleri camın kırılması esnasındaki ses frekans dalgalarını algılayan cihazlardır. Cam kırılması sureti ile içeri girme teşebbüs risklerinde tercih edilen sensör tipidir.

Manyetik Kontaklar:

Kapı ve pencerelerde kullanılan sensör çeşididir. Kapı yada pencerenin açılmasını algılar ve alarm üretirler.

Uygulamalarda daha birçok sensör çeşitleri bulunmaktadır.  Bunlar vibrasyon (titreşimi algılayan), duman algılayan, su baskını (su kaçağı) algılayan, gaz algılayan, CO algılayan sensör tipleri bulunmaktadır.

Eviniz veya iş yeriniz doğru çözüm ve doğru sensör seçimleri için mutlaka uzman birinden destek almanız gerekmektedir.

hırsız algılama alarm

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir