1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Akıllı Video Analiz

Akıllı video analiz uygulamaları günümüz güvenlik kamera sistemlerinin vazgeçilmez öğelerinden birisidir. Akıllı video analiz kullanıcılara pek çok kolaylık sağlar.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Akıllı Video Analiz
5

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Akıllı Video Analiz

Video analiz kısaca, dijital video sinyallerini işleyen teknolojidir. Çeşitli algoritmalar kullanılarak videolar üzerinde çeşitli işlemler yapılır. Yapılan analiz ve işlemlere göre anlamlı sonuçlar ortaya çıkarılır. Temel olarak bakıldığında 3 yaygın video analiz türü bulunmaktadır. Bunlar sabit algoritma analizi, yapay zeka ve yüz tanıma algoritmalarıdır.

Bunlardan ilk ikisi belli algoritmalar kullanarak kameranın bakış alanındaki şüpheli olay yada nesneleri algılamaya çalışır. Algılanan olaylar görsel olarak kamerayı izleyen operatöre aktarılır. Analizlere örnek verecek olur isek bir çizginin geçilmesi, Bir koridor yada bölgede ters yöne hareket etmek, başıboş dolaşmak, plaka tanıma olabilir. Her sabit algoritma örnek verilen davranış yada durumlardan birini arar. Yapay zeka algoritmaları ise tamamen farklı yapıda çalışır. Bu algoritmalar başlangıçta boş olarak gelirler birkaç hafta içinde belirli durum yada olaylara tepki vermeye başlarlar.

Akıllı video analizde yapay zeka temeli şu şekildedir. Algoritma gece, gündüz 7/24 videoyu takip eder bu durum birkaç haftayı bulabilir. Belirli süre sorunda ise videoda daha önce görmediği durumları analiz etmeye, daha önce gördükleri ile tutarlı olmayan durumları bildirmeye başlar. Örneğin bir kişinin taşıdığı çantanın belli bir süre sonra değişmesi. Yine aynı yerde beklemesi gereken bir kişinin konumunu değiştirmesi gibi öğrenmeyi gerektiren uygulamalarda yapay zeka algoritmaları kullanılır. Yine bir alandaki nesnenin alınması yada bir alanı bir nesne bırakılması yapay zekaya örnek olarak verilebilir.

 

Yüz tanıma sistemleri diğer video analiz algoritma çeşididir. Temelde bir yüzdeki noktaları veri tabanındaki başka yüzler ile eşleştirmeye çalışır. Eğer yüzlerde eşleşme bulunamaz ise kişinin en iyi resminden yeni bir kayıt oluşturur. Günümüzde yüz tanıma sistemlerinin en son sürümleri gerçek anlamda 3-B yüz haritaları oluştururlar. Bu yüz tanıma sistemleri 3-B haritaları geniş bir veri tabanı ile karşılaştırırlar. Bazı üreticiler insanları ülke boyutunda veri tabanları ile eşleştirebileceklerini iddia etmektedirler. Son yıllarda yüz tanıma sistemi algoritmaları ciddi düzeyde gelişmiş yapıya sahip olmuşlardır.

Video analiz sistemlerine ihtiyaç duyulmasının temel nedeni kameraları izleyen operatörlerin sürekli olarak dikkatlerini ekrana verememesidir. Video analitik sistemler ile bilgisayarlardan insanların dikkatini gerektirecek bir nesne yada olayın bulmasının istenmesi ve operatörün uyarılmasıdır. Örneğin bir tesise kurulan yüzlerce kameranın bir operatör tarafından 8 saat boyunca kesintisiz olarak izlenmesi mümkün değildir. Bundan dolayı günümüz güvenlik kamera sistemleri video analitik sistemler ile donatılmaktadır. Gelişen teknoloji video analiz sistemlerinin daha da gelişmesini sağlamaktadır. Bu şekilde izlenen kameralar daha anlamlı hale gelmektedir.

Video analitiğin temeli insanları ve nesneleri takip etmek ve davranış türleri hakkında çeşitli alarmlar üretmektedir.

Kamera Sistemlerinde Akıllı Video Analiz Çözümleri Nelerdir?

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

  1. 30 Mayıs 2022

    Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir