1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemlerini Tanıyalım

Kartlı geçiş kontrol sistemi kısaca belirli alanlara giriş ve çıkışları sınırlayan elektronik güvenlik sistemidir. Örneğin bir binaya giriş, bina içindeki bir oda yada benzer bir alana girişleri veya giriş-çıkışları sınırlayan sistemlerdir. Başka bir adı ise geçiş kontrol sistemidir, belkide geçiş kontrol sistemi denilmesi daha doğru olacaktır.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemlerini Tanıyalım
15

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemlerini Tanıyalım

Kartlı geçiş kontrol sistemi nedir?

Kartlı geçiş kontrol sistemi kısaca belirli alanlara giriş ve çıkışları sınırlayan elektronik güvenlik sistemidir. Örneğin bir binaya giriş, bina içindeki bir oda yada benzer bir alana girişleri veya giriş-çıkışları sınırlayan sistemlerdir. Başka bir adı ise geçiş kontrol sistemidir, belkide geçiş kontrol sistemi denilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü günümüz teknolojisinde geçiş kontrol sistemi sadece kartlar ile yapılmamaktadır. Kartlar ile güvenlik seviyesinin düşük olması, kartların kaybolması veya unutulması gibi risklerden dolayı biyometrik sistemlerde kullanılmaktadır.

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri bize kartlı teknolojiye göre daha yüksek güvenlik sunmaktadır. Kullanılan biyometrik teknolojiler parmak izi tanıma sistemleri, yüz tanıma teknolojileri, iris yada retina tanıma teknolojileri, damar tanıma teknolojileri gibi farklı sınıflara ayrılabilmektedir. Özellikle yüksek güvenlik gerektiren alanların giriş ve çıkışlarında biyometrik okuyucuların kullanımı daha doğru olacaktır. Fakat normal alanlarda geçişin daha hızlı olmasını gerektiren noktalarda ise kartlı geçiş sistemi tercihi daha doğru olur.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Kartlı geçiş sistemleri iş merkezleri, ofisler, müzeler, çok katlı binalar, kamu kurumları, askeri tesisler gibi daha sayamayacağımız pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kartlı geçiş sistemleri farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlar ise şöyledir, Güvenlik amacı ile, işletme amacı ile, personel devam kontrol amacı ile kullanılmaktadır.

Güvenlik amacı; adından anlaşılacağı üzere güvenlik gerektiren ve herkesin girmesinin yasak olduğu alanlara kartlı geçiş kontrol sistemi kurulmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin özel alanlara girişleri engellenmiş olmaktadır.

İşletme amacı, herhangi bir makinanın kullanımı veya tesiste herkesin belli bölümlere, sadece bölümle ilgili kişilerin girmesinin yetkilendirilmesi gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Diğer bir amaç ise PDKS Amaçlıdır; PDKS sistemi diğer adı ile personel devam kontrol sistemidir. Adından anlaşılacağı üzere personelin sabah giriş akşam çıkış saatlerinin takip edilmesi amaçlanır. Giriş ve çıkışlar raporlanır, bordro hesaplaması yapılır, geç gelen erken çıkanlar tespit edilir, mesai hesaplaması kolaylıkla yapılabilir.

biyometrik geçiş sistemleri

Kartlı Giriş Kontrol Sistemi Parçaları Nelerdir?

Kartlı giriş sisteminin parçaları;

Okuyucular: Kart okuyucular, Parmak izi okuyucular, Retina yada İris Okuyucular, Damar okuyucular, Avuç içi okuyucular gibi farklı okuma teknolojilerine sahip okuyucular kullanılmaktadır.

Toplama Panelleri: Kartlı geçiş sistemi okuyucuları toplayan, okuyucular ile yazılım arasında bağlantı kurulmasını sağlayan, belli dataların tutulmasını sağlayan elektronik panellere denilir. Son yıllarda IP tabanlı bazı okuyucular diret olarak merkez ile panelsiz olarak haberleşme yapabilmektedir.

Yazılım ve Server: Okuyucu veya panellerden gelen verilerin depolandığı sistemlerdir. Bu sistem gelen verileri depolar ve aynı zamanda çeşitli raporlamalar için kullanılır. Yazılım üzerinden yine sistemin programlanması, yetkilerin verilmesi ve sistemin takip edilmesi sağlanır.

Geçiş kontrol sisteminin nasıl bir yapı olacağı, kartlı yada biyometrik sistem olacağı tamamen kişi yada kuruma özel olarak seçilebilir. Bu konuda mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Kartlı giriş kontrol sistemleri, binaların veya alanların güvenliğini sağlamak için kullanılan bir tür elektronik erişim kontrol sistemidir. Bu sistem, giriş yapmak isteyen kişilerin önceden belirlenmiş yetkilendirme seviyelerine göre erişim izni verir veya reddeder.

Kartlı giriş kontrol sistemlerinin birçok faydası vardır. Bunlar arasında:

 1. Güvenlik: Kartlı giriş kontrol sistemleri, yalnızca yetkilendirilmiş kişilerin belirli bir bölgeye girmesine izin verir. Bu, güvenliği artırır ve potansiyel tehditleri önler.
 2. İzlenebilirlik: Kartlı giriş kontrol sistemleri, kimin ne zaman belirli bir bölgeye girdiğini ve çıktığını izleyebilir. Bu sayede, güvenlik görevlileri olası suçların önlenebilmesi için gerekli önlemleri alabilir.
 3. Kolay kullanım: Kartlı giriş kontrol sistemleri, anahtarların kaybedilmesi veya çalınması gibi sorunlardan kaçınmak için basit bir kart kullanımına dayanır.
 4. Erişim kontrolü: Kartlı giriş kontrol sistemleri, farklı alanlara erişimi farklı kullanıcılara atayarak özel bir erişim kontrolü sağlar. Bu, sadece belirli bir bölgeye erişim izni olan kullanıcıların bu alana girmesine izin verir.
 5. Kayıt tutma: Kartlı giriş kontrol sistemleri, belirli bir bölgeye erişim izni olan kişilerin ne zaman ve nerede bulunduklarını kaydedebilir. Bu kayıtlar, bir olayın incelenmesi veya suç soruşturmasında kullanılabilir.

Bu nedenlerle, kartlı giriş kontrol sistemleri birçok kuruluş tarafından güvenliklerini artırmak için tercih edilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri’nin Temel Özellikleri ve Kullanım Alanları.

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (15)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir