1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Video Analiz Kullanımı ve Uygulama Alanları

Geçtiğimiz dönemde oldukça popüler hale gelen güvenlik kamera sistemi çözümleri hala popülerliğini korumak ile birlikte yerini video analiz çözümlerine bırakmaya başlamıştır. Video analitik çözümleri gerçek dünyamızda geniş kullanım alanı bulmuş ve oldukça popüler hale gelmiştir.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Video Analiz Kullanımı ve Uygulama Alanları
+ - 0

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Video Analiz Kullanımı ve Uygulama Alanları

Geçtiğimiz dönemde oldukça popüler hale gelen güvenlik kamera sistemi çözümleri hala popülerliğini korumak ile birlikte yerini video analiz çözümlerine bırakmaya başlamıştır. Video analitik çözümleri gerçek dünyamızda geniş kullanım alanı bulmuş ve oldukça popüler hale gelmiştir. Video analitik çözümleri yaşamımızda farklı nesneleri tanımlama, anormal durum tespitleri, trafik akış yönetimi, yüz tanıma gibi analizlere imkân tanımaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile artık kamera sistemi video analiz çözümleri daha fazla işlevsellik, yüksek doğruluk ile karşılanabilir maliyetler ile geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur. Video analitik çözümleri standart video izleme sağlayan güvenlik kamera sistemlerine entegre edilerek güvenlik seviyesini üst seviyeye taşımaktadır. Dünyada video analitik pazarı 2027 yılına kadar 22 milyar USD büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Kullanmış olduğumuz güvenlik kamera sistemlerinin ana işlevi halka açık yerlerin izlenmesi veya güvenlik gerektiren tesislerin çevre güvenliğinin hırsızlık ve sabotaja karşı korunmasıdır. Güvenlik kamera sistemleri hırsızlık, sabotaj, yangın, izinsiz giriş veya olası tehlikelere karşı bina ve tesisleri korumaktadır. Güvenlik kamera sisteminde sistem bir merkezden güvenlik operatörleri vasıtası ile izlenmektedir. Güvenlik operatörleri sürekli kamera izleme yaparak olumsuz durumları tespit edip müdahale etmeye çalışırlar. Kurmuş olduğunuz güvenlik kamera sistemi ne kadar iyi olursa olsun buradaki güvenliğin en zayıf halkası olan güvenlik izleme operatörleri olayı kaçırması durumunda ciddi güvenlik sistemi açıkları ortaya çıkacaktır. Buradaki problem güvenlik operatörleri konsantrasyonlarını kaybetmeden birden fazla ekrana sürekli olarak bakamazlar. Bu durum ise kritik olayların kaçırılmasına ve güvenlik zafiyetine neden olacaktır. Video analiz çözümlerini güvenlik kamera sistemlerine entegre etmek güvenlik operatörlerinin kaçıracağı güvenlik problemlerinin hatasız olarak takip edilmesine imkan tanır. Bu sayede güvenlik operatörleri 7/24 ekranlara odaklanmak durumunda kalmayacaktır. Video analitik çözümleri tehditleri otomatik olarak algılar, oluşabilecek yanlış alarmları filtreler ve güvenlik operatörlerini gerçek tehlikeler konusunda bilgilendirir.

Son yıllarda kullanılmaya başlayan yapay zeka destekli video analiz çözümleri gece ve gündüz durumlarında eşit derecede iyi çalışır. Uzak veya yakın mesafedeki nesneleri algılar, milisaniye seviyesinde video akışını işler ve gelişmiş video analitiği gerçek zamanlı olarak uygular. Bu sayede güvenlik kamera izleme sistemlerine entegre edilen video analitik çözümleri gelişmiş analitik sayesinde güvenlik görevlileri daha iyi, daha hızlı, daha doğru ve gerçek zamanlı veriler elde eder. Bu sayede görevliler bilinçli bir şekilde olaylara müdahale edebilirler.  Güvenlik kamera sistemleri yalnız bir olay meydana geldiğinde adli inceleme için yararlı olmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri gerçek zamanlı tehdit tespit edemeyen reaktif sistemleri olarak uzun süredir eleştirilmektedir. Güvenlik kamera izleme sistemi genellikle olay sonrası kayıt izlemeden ibaret kalmaktaydı. Şimdi güvenlik kamera sistemlerine entegre edilen video analiz çözümleri sayesinde çağdaş ve profesyonel video analitik çözümleri saniyeler içinde olayları tespit edilip güvenlik personellerini bilgilendirmektedir. Bu sayede artık güvenlik kamera sistemleri proaktif hale dönüşmüştür. Yüzlerce güvenlik kamera içinden tehditlerin tespit edilmesi ve müdahale mümkün hale gelmiştir.

Güvenlik kamera sistemine entegre olarak çalışan video analitik çözümleri kendi içlerin programlanmış çok farklı algoritma yapıları kullanarak baktıkları alandaki anormallikleri tespit edebilirler. İzinsiz olarak bir bölgeye giren, izinsiz tesise giren istenmeye kişileri hızlı şekilde tespit ederek raporlayabilir. Video analiz çözümlerinin belki de en çok kullanım alanı bu şekildedir.

Yine eğer belli bölgelere giriş çıkış yapan yoğun bir insan trafiğiniz var ise bu sistemi kişi saymada kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özellik kişilerin diğeri ile nasıl iletişime geçtiğini tespit edebilir. Bu gibi video analitik çözümleri AVM gibi alanlarda çok fazla kullanılmaktadır. Bu özellikleri ile müşterilerin hangi stantlarda fazla kaldığı ve yoğunlaştığı tespit edilebilir.

Video analitik çözümlerinin bir diğer kullanım alanlarından birisi özellikle son yıllarda yüz tanıma algoritmalarının kullanılmasıdır.  Bu sistemler öncesinden iletilen yüz verilerine göre kara listeler oluşturabilir. Bu sayede tanımladıkları yüzleri veri tabanlarındaki kara liste yüzleri ile karşılaştırarak aranan kişilerin tespitlerinde kullanmaktadır.

Endüstriyel tesis uygulamalarda insan ve çevreye zarar verebilecek güvenlik risklerinin tespit edilmesinde kullanılmaktadır. Bu sistemler yangın durumlarını, duman vb. çeşitli güvenlik risklerinin tespitinde kullanılmaktadır. Yine çeşitli uygulamalarda kaybolan nesne tespitlerinde veya bırakılan nesne uygulamalarında özellikle hava alanlarında çok fazla uygulama alanına sahiptir.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap