1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Aktif Hava Emişli Detektörler, Yangın Algılama Sistemleri

Aktif Hava Emişli Detektörler, Yangın Algılama Sistemleri
+ - 0

Aktif Hava Emişli Detektörler, Özel Yangın Algılama Sistemleri

Aktif hava emişli detektörlerin kullanım alanları genellikle yüksek Hacimli Depolar, Atriyumlar (Tercihen), Telekomünikasyon Odaları, Bilgi-işlem Odaları, Elektrik Pano Odaları, Kablo Tünelleri, Trafo Odaları, Tozlu ve/veya rutubetli alanlar, Tarihi Yapılar, Müzeler vb. alanlardır. Bu detektörler en küçük dumanı ile algılama hassasiyetine sahip detektörlerdir. Hatalı alarm riskleri çok düşüktür. Fiyatları çok yüksektir sadece özel ve kullanımı mecburi alanlara tesis edilirler. Bu dedektör çeşidi birkaç farklı isim ile anılmaktadır. Bunlardan birisi Aktif hava örneklemeli duman dedektörü ve Aktif hava emişli duman detektörüdür.

Aktif hava emişli detektörler yüksek algılama hassasiyetine sahip olan özel detektörlerdir. Çalışmalarının temeli detektörden çıkan delikli boruların yangın algılaması yapacak alana döşenmesi ve sürekli olarak bu delikli borulardan izlenen odanın havasının detektöre çekilerek bu havanın analiz edilmesi şeklinde bir çalışma şekli bulunmaktadır.

Aktif hava emişli detektörün marka model ve özelliğine göre 1 borulu,2 Borulu ,4 borulu algılama detektörleri bulunmaktadır. Örneğin 4 borulu aktif hava emmeli detektörü baz alırsak detektörden çıkan 4 boru ile her bir boru mesafesi 50 metreyi geçmeyecek şekilde odanın tavanına 4 adet delikli boru montaj edilir. Bu 4 borudan gelen hava hassas algılama ünitelerinde değerlendirilir. Aktif hava emmeli detektörlerden gelen hava dışarıdan toz girmesine karşı detektör girişinde bulunan bir filtre sayesinde temizlenir. Aktif hava emmeli detektör koruduğu odadan havayı çekmek için çok güçlü fanlar kullanılır. Bu sistemlerin kendine has tasarım kriterleri bulunmaktadır. Örneğin bu sistemde borular mümkün olduğunca kısa ve dönüşsüz götürülmesi daha hızlı algılama için gereklidir.

Aktif hava emişli detektörler uzun süredir, yangın güvenliğinin çok önemli olduğu alanlarda kullanılır. Bu tür yangın algılama sistemler özellikle endüstriyel tesisler için çok önemli güvenlik çözümleridir. Hava emişli duman detektörleri günümüzde en hızlı yangın algılama çözümüdür diyebiliriz. Aynı zamanda estetik açıdan detektörlerin göz ile görülmemesi istenen önemli tarihi binalarda özel çözümler ile aktif hava örneklemeli detektör sistemleri tercih edilmektedir. Bu konuda bir örnek uygulama aşağıda gösterilmiştir.

Aktif hava emişli detektörler gelen havayı bir dizi algoritma ve son derece hassas algılama elemanları ile analiz eder. Aktif hava emmeli detektörler benzersiz yetenekleri sayesinde emilen havadaki dumanı insan gözüyle görülmeden önce bile algılayabilir. Bu sistemde hatalı yangın algılama düzeyi en düşük düzeydedir. Nerede ise hiç hatalı alarm alınmaz diyebiliriz. Bu yönü ile çok güvenilir sistemlerdir ve kir, nem, yüksek sıcaklık bulunan alanlarda güvenle kullanılabilirler. Ayrıca hava emmeli duman algılama sistemlerinin bakım maliyetleri oldukça düşüktür.

Aktif hava emişli detektör sistemleri kendi başlarına çalışırlar fakat dışarı bir alarm alabilmek için genellikle yangın algılama sistemleri ile entegre çalışırlar. Sistem çıkışlarından yangın algılama modülleri ile alarm alınarak merkezi yangın algılama sistemi üzerinden sistem izlenmektedir. Bir çok sistem uygulaması bu şekilde yapılmaktadır.

Aktif hava emişli detektörlerin borulaması sistemin özel programına göre tasarlanan ve dizayn edilen bir sistemdir. Her sistemin kendi programında çizim yapılarak gerekli boru metrajı, delik mesafeleri ve delik çapları belirlenir ve uygulama buna göre yapılır.

Yangın algılama sisteminde erken algılamanın önemini bir çok yazımızda detaylı anlatmıştık. İşte bu algılama sistemi çok hızlı yangın algılama imkanı ile yangın güvenliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere çok erken veya erken algılama istenen durumlarda mutlaka aktif hava emişli algılama sistemleri tercih edilmelidir. Normal algılama istenen durumlarda ise noktasal tip veya beem tipinde duman algılama sistemleri tercih edilebilmektedir. Oluşan bir yangını ne kadar hızlı ve doğru algılayabilir isek can ve mal kaybı olmadan müdahale edip söndürebiliriz. Çünkü oluşan yangın durumu liner değil logoritmik olarak gittikçe katlanarak hızlanan bir yağıya sahiptir. Örneğin bir çok yangın 5. dakikadan sonra itfaiye müdahalesi olmaksızın söndürmek imkansız duruma gelmektedir.

 

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap