1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda yangın alarm sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Yazımızı severek okuyacağınızı ümit eder iyi okumalar dileriz.

Yangın Alarm Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.
4

Yangın Alarm Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda yangın alarm sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Yazımızı severek okuyacağınızı ümit eder iyi okumalar dileriz.

Yangın alarm sistemi nedir?

Binalarımızı, tesislerimizi ve diğer alanlarımızı yangının neden olabileceği maddi ve manevi zararlardan koruyan güvenlik sistemleridir. Yangın alarm sistemi yangın paneli ve yangın algılayan çeşitli dedektörlerden oluşan bütüncül bir sistemdir. Yangın alarm sistemleri yangın algılaması ve akabinde yangın alarmı oluşturarak uyarı verir.

Kaç çeşit yangın dedektörü vardır?

Yangın alarm sistemi dedektörleri algılama çeşidine göre farklı yapılardadır. Bunlar sıcaklığı algılayan dedektörlere sıcaklık dedektörü denilir. Yangın durumunda dumanı algılayan dedektörlere duman dedektörü denilmektedir. Yangın anında alevi algılayan dedektörlere alev dedektörü denilmektedir. Yine yangın patlayıcı gazlarını algılayan çeşitli gaz dedektörleri bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yangın Alarm Sistemi ve Yangın Algılama Teknolojileri

Yangın alarm sistemi nasıl çalışır?

Yangın alarm sistemi temelde yangın algılama dedektörlerinden gelen sinyalleri sürekli olarak izler. Yangın dedektöründen gelen sinyallere göre verileri karşılaştırarak yangın olup olmadığına karar verir. Dedektörlerden yangın sinyali geldiğinde, yangın paneli programlanan teknik detaylara göre yangın alarmı oluşturur. Siren ve flaşörleri aktif hale getirir. Yangın senaryosuna göre yangın modüllerinin kontrolünü yapar. Bunun yanı sıra yangın butonlarından gelen yangın bilgisine göre panel yangın alarmı meydana getirebilir.

Yangın alarm sisteminde hangi kablo kullanılır?

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan kablo özel bir iletişim kablosudur. Yangın alarm kablosu piyasada 1x2x1,5+0,8 JH(st)H FE180 kablo olarak bilenmektedir. Tabi ki loop hatlarının mesafesi ve loop hatlarının doluluğuna göre kablo kesiti değişebilmektedir. Burada en önemli özellik yangın alarm sistemi kablosu mutlaka yangına dayanıklı bir kablom olmalıdır. FE180 özelliği yangına 180 dakika dayanıklı manasına gelmektedir.

Yangın alarm sistemi nerelerde kullanılır?

Yangın alarm sistemi günümüzde evlerimizden işyerlerimize, fabrikalarımıza, depolarımıza, apartmanlarımıza, dükkanlarımıza varıncaya kadar hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Yangın alarm sistemi kullanarak düşük bir maliyet ile yüksek yangın risklerine karşı kendimizi korumuş olmaktayız.

Yangın dedektörü sigara dumanını algılar mı?

Yangın dedektörü olarak kullanılan duman dedektörleri her dumanı algıladığı gibi sigara dumanını da algılamaktadır. Yangın duman dedektörü bulunan alanlarda sigara içmemelisiniz. Yangın dedektörünü alarm durumuna geçirebilirsiniz.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Yangın kombine dedektör nedir?

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan kombine dedektörler, yangının hem duman hem de sıcaklığını algılayan iki özellikli dedektör çeşididir. Yani bir dedektör üzerinde hem duman hem de sıcaklık sensörü eklenmiştir. Genellikle elektrik odalarında veya elektrik ile ilgili alanlarda kullanılmaktadır.

Yangın dedektörlerinin bakıma ihtiyacı var mıdır?

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan dedektörlerin sıcaklık ya da duman dedektörü olduğu fark etmeksiniz sürekli olarak bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Dedektörler yılda ortalama olarak 2 kez temizlenmelidir. Temizlik sonrasında dedektörlerin testleri yapılmalı ve kirlilik düzeyleri yangın izleme yazılımı üzerinden çekilmeli ve kontrolleri sağlanmalıdır. Duman dedektör testleri mutlaka duman dedektörü test spreyleri ile yapılmalıdır.

Alev dedektörleri nerelerde kullanılır?

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan alev dedektörleri tamamen özel alanlarda kullanılmaktadır. Alev dedektörleri daha çok endüstriyel tesislerde kullanılan bir dedektör çeşididir. Eğer yangın hızlı parlayan bir özelliğe sahipse, yani duman çıkarmadan hızla alev yükseliyor ise burada alev dedektörü kullanılmalıdır. Örnek verecek olursak petrol ve gaz yangınlarını en iyi alev dedektörü algılayabilecektir.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir