1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Hırsızların Bilmenizi İstemediği Beş Önemli Güvenlik Tekniği

Hırsızların Bilmenizi İstemediği Beş Önemli Güvenlik TekniğiGünümüzde hırsızlık olaylarında birçok nedenden dolayı ciddi oranda bir artış meydana gelmiştir. Hırsızlık teşebbüslerinden evler, ofisler, yazlıklar, araçlar, işyerleri vb. pek çok şahsi veya kamu mülkü etkilenmektedir. Hırsızlık olaylarına karşı herkes kendi sahip olduğu değerleri korumak için gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Alınması gereken önlemler fiziksel ve elektronik güvenlik önlemleri ile birlikte oluşturulabilecek kapsamlı güvenlik önlemleridir.

Hırsızların Bilmenizi İstemediği Beş Önemli Güvenlik Tekniği
2

Hırsızların Bilmenizi İstemediği Beş Önemli Güvenlik Tekniği

Günümüzde hırsızlık olaylarında birçok nedenden dolayı ciddi oranda bir artış meydana gelmiştir. Hırsızlık teşebbüslerinden evler, ofisler, yazlıklar, araçlar, işyerleri vb. pek çok şahsi veya kamu mülkü etkilenmektedir. Hırsızlık olaylarına karşı herkes kendi sahip olduğu değerleri korumak için gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Alınması gereken önlemler fiziksel ve elektronik güvenlik önlemleri ile birlikte oluşturulabilecek kapsamlı güvenlik önlemleridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hırsız Alarm Sistemleri ve Az Bilinen Özellikleri.

Hırsızların bilmemizi istemediği beş önemli konuya gelirsek, bunu aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Eğer kapalı bir garajınız var ise kapısını mutlaka kapalı tutmalısınız. Açık garaj kapıları hırsızların her zaman dikkatini çekecektir. Açık garaj kapılarının hırsızlara davetiye çıkaracağını unutmayıp, garaj kapılarınızı sürekli kapalı tutmalısınız.
 • Karanlık evler hırsızlar için her zaman birincil hedeftir. Buna göre evinizi mümkün olduğunca karanlık tutmamaya özen gösterin. Profesyonel hırsızlar çoğu zaman evinizin boş olduğuna dair işaretler ararlar. Evinizin boş olduğuna emin olduklarında artık işler hırsızların istediği şekle girmiş demektir. Bundan dolayı örneğin dışarı çıktınız TV nizi açık bırakın. Bir odanızın ışığını açık bırakın ve evde olduğunuzu düşünsünler.
 • Kameralı kapı zili kullanmalısınız. Hırsızlar genellikle önce girecekleri evin kapısının ziline basar ve evde olup olmadıklarını teyit ederler. Kameralı kapı zilleri sayesinde hırsızlık teşebbüsü daha başta tespit edilebilir. Günümüzün gelişmiş teknolojisi ile kameralı kapı zilleri sayesinde siz evde olmasanız bile kapışınızı uzaktan açabilir ve gelen kişi ile görüşebilirsiniz. Bu sadece hırsızlar sizin evde olduğunu düşünüp hırsızlıktan cayabilirler.
 • Ev güvenlik sistemleri kullanmalısınız. Hırsızlar eve girmeden önce evde elektronik güvenlik sistemi olup olmadığını araştırırlar. Evinizde güvenlik sistemi varsa ve bu güvenlik sistemine ait siren dışarıda hırsızın görebileceği noktada ise bu durum hırsızların caydırılması için çok büyük öneme sahiptir. Günümüzde evlerde güvenlik amacı ile kullandığımız hırsız alarm sisteminin maliyetleri oldukça düşük ve caydırma özellikleri çok fazladır. Evinize hırsız alarm sistemi kurdurmanız ciddi yararınıza olacaktir.
 • Evinizde bulunacak küçük bir köpek bile hiç köpek olmamasından daha iyidir. Köpekler hırsızlık teşebbüsünde havlayarak hırsızları size bilgi verirler, ayrıca köpek sesi nedeni ile hırsızların hırsızlık teşebbüsü sekteye uğrayabilir. Dolayısı ile eğer imkânınız var ise evinizde bir köpek beslemeniniz hırsızlara karşı ciddi manada caydırıcı olacaktır.

Umarım hırsızlara karşı vermiş olduğumuz beş ip ucu size hırsızlık girişimlerini önlemek için bir ip ucu verebilmiştir.

Eğer evinizde yüksek güvenlik istiyorsanız günümüzün teknolojileri olan güvenlik kamera sistemleri, güvenlik hırsız ihbar sistemleri, yangın algılama sistemleri ile kapı girişlerinde kartlı ya da parmak izli güvenlik çözümlerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Diğer Önemli Güvenlik Durumlarını Şöyle Açıklayabiliriz.

Hırsızlık olayları, evlerimiz ve işyerlerimiz için her zaman büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle, güvenlik açıklarının olabileceği herhangi bir noktanın belirlenmesi ve kapatılması büyük önem taşır. Ancak, hırsızların bilmenizi istemediği bazı güvenlik açıkları vardır ve bu açıkların farkında olmadan evlerimiz ve işyerlerimiz daha savunmasız hale gelebilir. İşte hırsızların bilmenizi istemediği güvenlik açıkları:

 1. Gizli Anahtarlar: Evinizin veya işyerinizin anahtarını bir yere sakladığınızda, anahtarın nerede olduğunu sadece siz değil, potansiyel bir hırsız da biliyor olabilir. Anahtarları gizlemek yerine, güvenli bir yerde saklayabilir veya akıllı kilit sistemlerine geçiş yapabilirsiniz.
 2. Pencere Güvenliği: Hırsızlar, pencerelerin güvenliğini kontrol eder ve açık veya kırılmaya hazır pencereleri ararlar. Windows güvenliği için, kaliteli camlar, güçlü mandallar ve pencereleri kapatmak için güvenli kilitleme sistemleri kullanılmalıdır.
 3. Işıklar: Evde veya işyerinde uzun bir süre yoksanız, düzenli olarak açık ve kapalı olan ışıklar kullanarak, evde birisi olduğu izlenimini yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı ışık sistemleri de kullanılabilir.
 4. Güvenlik Kameraları: Hırsızlar, güvenlik kameralarını görürlerse, evinize veya işyerinize girmekten kaçınabilirler. Yüksek çözünürlüklü kameralar ve akıllı izleme sistemleri, güvenlik açığı oluşturmayacak şekilde kurulmalıdır.
 5. Güvenli WiFi: Kablosuz internet bağlantınız, hırsızların kişisel bilgilerinize erişebilecekleri bir kapı açabilir. Güçlü bir şifreleme protokolü kullanarak güvenli bir WiFi ağı oluşturmak, hırsızların kişisel bilgilerinizi ele geçirmesini engeller.
 6. Akıllı Cihazlar: Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar vb. cihazların güvenliği, hırsızlar için çok önemlidir. Cihazlarınızı şifreleyerek ve akıllı cihazlara erişimi sınırlayarak, bu açıkları kapatmış olursunuz.
 7. Evdeyken Dikkatli Olmak: Evde olduğunuzda bile, kapılarınızın kilitli olduğundan emin olmalı ve yabancıların evinize girmesine izin vermemelisiniz.

Hırsız Alarm Sistemi Gerekli Midir?

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (2)

  1. 8 ay önce

   PIR dedektörler, hareket sensörü olarak da adlandırılan elektronik cihazlardır. En yaygın kullanım alanlarından biri, ev güvenliği sistemlerinde hareketi algılamak ve alarmı tetiklemektir. PIR dedektörler, insan ve hayvan gibi canlıların yaydığı ısıyı algılar ve hareket eden nesnelerin varlığını tespit eder. Dedektörün içindeki bir ışık sensörü değişen ışık seviyelerini ölçerek bir hareket tespiti yapar. PIR dedektörler ayrıca, girişler, çıkışlar ve depolar gibi kapalı alanlarda hareketi izlemek için de kullanılabilir. Bende bir katkıda bulunmak istedim.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir