1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?

Kendimizin ve sevdiğimiz kişilerin güvenliğini emanet ettiğimiz güvenlik sistemlerinde doğru tasarım güvenlikten yeterli verimin alınması için ilk şarttır diyebiliriz. İlk olarak güvenlik ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?
1

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?

Elektronik güvenlik sistemleri adından anlaşılacağı üzere, çeşitli konularda güvenliğimizi emanet ettiğimiz elektronik sistemlerin bütünüdür. Elektronik güvenlik sistemleri bazen sabotaj, hırsızlık gibi olaylardan korurken bazen bizleri yangına karşı korumaktadırlar. Elektronik güvenlik sistemleri nelerdir gibi konulara girmek istemiyorum çünkü daha önceki birçok yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır. Bu yazımızda elektronik güvenlik sistemlerinin doğru tasarım ve doğru projelendirilmesinin önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kendimizin ve sevdiğimiz kişilerin güvenliğini emanet ettiğimiz güvenlik sistemlerinde doğru tasarım güvenlikten yeterli verimin alınması için ilk şarttır diyebiliriz. İlk olarak güvenlik ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir. Yani öncelikle risk analizinin iyi ve doğru yapılması gereklidir. Bu konuda mutlaka işinde uzman bir firmadan destek alınması büyük önem arz etmektedir. Güvenlik ihtiyaçları güvenlik risk analizi ile tespit edilmesi akabinde, güvenlik sisteminin kurulacağı alanda keşif yapılması gerekmektedir. Elektronik güvenlik sistemi keşfi güvenlik risk analizi doğrultusunda ortaya çıkan riskler göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Yapılan güvenlik risk analizi ve akabinde yapılan güvenlik sistemi keşfi sonrasında kurulması düşünülen elektronik güvenlik sistemi projelendirme aşamasına geçilmelidir. Bu konuda mutlaka uzman zayıf akım ve güvenlik sistemleri firmalarından mutlaka destek alınmalıdır. Sistem projelendirilmesi konuya vakıf mühendislerin yapabileceği çalışmadır. Projelendirme mümkün olduğunca autocat üzerinde çizilmelidir. Projelendirmede elektronik güvenlik sistemi cihazlarının konumları, cihazların haberleşme ve besleme kablolarının tasarımı gerekmektedir. Kullanılacak elektronik güvenlik sistemlerinin kablolama yapıları değiştiği için projelendirme aşamasında mutlaka kullanılacak sistemin marka ve modeline karar verilmelidir.

Yukarıda anlatılan güvenlik sistemi kurulumu öncesi aşamalarında yapılacak hatalı risk analizi, keşif ve projelendirme durumunda sistem istenen verimi vermeyecek ve müşteriniz memnun kalmayacaktır. Elektronik güvenlik sistemleri ortama özel tasarım gerektiren sistemlerdir. Bir yere uygulanan bir sistem başka bir noktaya uygulama esnasında farklı çözümlerin sunulması gerekebilir. Tabi tasarım aşamasında sistem maliyetleri göz önüne alınmalı ve mühendislik çalışmaları ile en doğru sistem en uygun maliyet ile tasarlanmalıdır.

Elektronik güvenlik sistemleri, bireylerin, işletmelerin, kamu kurumlarının ve diğer kuruluşların güvenliği için kritik önem taşır. Bu sistemler, alarm sistemleri, güvenlik kameraları, erişim kontrol sistemleri ve yangın alarm sistemleri gibi birçok farklı bileşenden oluşabilir. Doğru tasarım ve projelendirme, elektronik güvenlik sistemlerinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlar ve güvenliği artırır.

Doğru tasarım ve projelendirme, güvenlik sistemlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu, sistemin doğru şekilde yerleştirilmesi, tüm bileşenlerin uyumlu bir şekilde çalışması ve uygulamanın bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirilmesi anlamına gelir. Ayrıca, doğru tasarım ve projelendirme, sistemde olası hataların ve sorunların tespit edilmesine ve giderilmesine olanak tanır.

Elektronik güvenlik sistemleri tasarımı, müşterinin ihtiyaçlarına ve bütçesine göre planlanmalıdır. Uygun bileşenler, sistemin güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için seçilmelidir. Tasarım aynı zamanda, uygulamanın kurulumu, bakımı ve onarımı sırasında da dikkate alınması gereken unsurların belirlenmesi açısından önemlidir.

Doğru tasarım ve projelendirme, elektronik güvenlik sistemleriyle ilgili tüm yasal gerekliliklerin karşılanmasını sağlar. Güvenlik sistemi tasarımında, ilgili tüm yerel, ulusal ve uluslararası yasalara uyulmalıdır. Özellikle, müşterinin bulunduğu bölgede yürürlükte olan yangın, bina ve güvenlik yönetmelikleri dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak, doğru tasarım ve projelendirme, elektronik güvenlik sistemleri için çok önemlidir. Uygun bir tasarım ve projelendirme, güvenlik sistemlerinin etkili bir şekilde çalışmasını, müşterinin ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilmesini ve yasal gerekliliklerin karşılanmasını sağlar. Bu nedenle, güvenlik sistemleri tasarımı ve projelendirilmesi, müşterilerin güvenliği için kritik bir rol oynamaktadır.

Bunun yanı sıra eğer mümkün olur ise kurulacak güvenlik sistemi için demo talep edilmelidir. Her sistemde bu mümkün olmayabilir ama mümkün sistemlerde size ciddi avantaj sağlayacaktır. Yapılacak elektronik güvenlik sistemi demosu size sistem kurulduğunda ne gibi bir durum ile karşılaşacağınıza dair bilgi verecektir.

Tüm bu tasarımlar için mutlaka uzmanlık gerektirmektedir. Projelerinizde mutlaka uzman danışmanlık firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir