1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?

Kendimizin ve sevdiğimiz kişilerin güvenliğini emanet ettiğimiz güvenlik sistemlerinde doğru tasarım güvenlikten yeterli verimin alınması için ilk şarttır diyebiliriz. İlk olarak güvenlik ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?
+ - 0

Elektronik Güvenlik Sistemlerinde Doğru Tasarım ve Projelendirmenin Önemi Nedir?

Elektronik güvenlik sistemleri adından anlaşılacağı üzere, çeşitli konularda güvenliğimizi emanet ettiğimiz elektronik sistemlerin bütünüdür. Elektronik güvenlik sistemleri bazen sabotaj, hırsızlık gibi olaylardan korurken bazen bizleri yangına karşı korumaktadırlar. Elektronik güvenlik sistemleri nelerdir gibi konulara girmek istemiyorum çünkü daha önceki birçok yazımızda detaylı olarak anlatılmıştır. Bu yazımızda elektronik güvenlik sistemlerinin doğru tasarım ve doğru projelendirilmesinin önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kendimizin ve sevdiğimiz kişilerin güvenliğini emanet ettiğimiz güvenlik sistemlerinde doğru tasarım güvenlikten yeterli verimin alınması için ilk şarttır diyebiliriz. İlk olarak güvenlik ihtiyaçları doğru tespit edilmelidir. Yani öncelikle risk analizinin iyi ve doğru yapılması gereklidir. Bu konuda mutlaka işinde uzman bir firmadan destek alınması büyük önem arz etmektedir. Güvenlik ihtiyaçları güvenlik risk analizi ile tespit edilmesi akabinde, güvenlik sisteminin kurulacağı alanda keşif yapılması gerekmektedir. Elektronik güvenlik sistemi keşfi güvenlik risk analizi doğrultusunda ortaya çıkan riskler göz önüne alınarak yapılmalıdır.

Yapılan güvenlik risk analizi ve akabinde yapılan güvenlik sistemi keşfi sonrasında kurulması düşünülen elektronik güvenlik sistemi projelendirme aşamasına geçilmelidir. Bu konuda mutlaka uzman zayıf akım ve güvenlik sistemleri firmalarından mutlaka destek alınmalıdır. Sistem projelendirilmesi konuya vakıf mühendislerin yapabileceği çalışmadır. Projelendirme mümkün olduğunca autocat üzerinde çizilmelidir. Projelendirmede elektronik güvenlik sistemi cihazlarının konumları, cihazların haberleşme ve besleme kablolarının tasarımı gerekmektedir. Kullanılacak elektronik güvenlik sistemlerinin kablolama yapıları değiştiği için projelendirme aşamasında mutlaka kullanılacak sistemin marka ve modeline karar verilmelidir.

Yukarıda anlatılan güvenlik sistemi kurulumu öncesi aşamalarında yapılacak hatalı risk analizi, keşif ve projelendirme durumunda sistem istenen verimi vermeyecek ve müşteriniz memnun kalmayacaktır. Elektronik güvenlik sistemleri ortama özel tasarım gerektiren sistemlerdir. Bir yere uygulanan bir sistem başka bir noktaya uygulama esnasında farklı çözümlerin sunulması gerekebilir. Tabi tasarım aşamasında sistem maliyetleri göz önüne alınmalı ve mühendislik çalışmaları ile en doğru sistem en uygun maliyet ile tasarlanmalıdır.

Bunun yanı sıra eğer mümkün olur ise kurulacak güvenlik sistemi için demo talep edilmelidir. Her sistemde bu mümkün olmayabilir ama mümkün sistemlerde size ciddi avantaj sağlayacaktır. Yapılacak elektronik güvenlik sistemi demosu size sistem kurulduğunda ne gibi bir durum ile karşılaşacağınıza dair bilgi verecektir.

Tüm bu tasarımlar için mutlaka uzmanlık gerektirmektedir. Projelerinizde mutlaka uzman danışmanlık firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap