1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Kamera Sistemlerinde Doğru Projelendirmenin Önemi

Güvenlik kamera sistemlerinde doğru projelendirme sistemden istediğiniz verimi almanız için en önemli etkendir. Doğru projelendirme yapılmayan bir kamera sistemi istenen amaçlara hizmet etmeyecektir.


+ - 2

KAMERA GÜVENLİK SİSTEMİ

Kamera Sistemlerinde Doğru Projelendirmenin Önemi

Güvenlik kamera sistemlerinde doğru projelendirme sistemden istediğiniz verimi almanız için en önemli etkendir. Doğru projelendirme yapılmayan bir kamera sistemi istenen amaçlara hizmet etmeyecektir. Buda size ihtiyaç duyduğunuzda kamera sisteminizden sonuç alamamanız manasına gelecektir. Örneğin bir hırsızlık olayında kameranız çalışmaz yada kayıt cihazınızda kayıt yok ise sisteme ödediğiniz bütün maliyet boşa gitmiş olacaktır.

Kamera sistemi tasarlanırken öncelikle sistemden beklenen nedir? onun tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin işletme için, güvenlik için veya başka bir ihtiyaç için kamera sistemi kuruluyor olabilir. Tespit edilen ihtiyaca uygun olarak uygun kamera seçimi ve uygun noktalara kamera yerleşimi yapılmalıdır. Yine ihtiyaca göre IP kamera mı? yoksa AHD (Analog HD) kamera mı? karar verilir.

Kamera adedi ve uygulama alanının büyüklüğüne göre kamera yerleşimi yapılır. Peşinden kablolama detaylarına karar verilir. Kablolama esnasında IP kamera sistemleri için 100m mesafeye kadar CAT6 kablolar kullanılır. Daha yüksek mesafeler için ise mutlaka fiber optik kablolar kullanılması gerekmektedir. Geniş alanlarda kamera sisteminde fiber optik kablo altyapısı kullanılacak ise proje daha kompleks hale gelecektir. Bu durumda konusunda gerçekten profesyonellerden destek almanız gerekecektir.

Kamera sisteminin büyüklüğüne göre kullanılan switchlerin detayları değişecektir. Switchlerin (Ağ anahtarları) ihtiyaca uygun olarak seçilmesi önemlidir. Örneğin kamera sisteminde kullanılacak switchler mutlaka PoE destekli seçilmelidir. Göreceğiniz üzere günümüz IP kamera sistemleri kompleks yapılardan oluştuğu için profesyonel destek büyük önem arz etmektedir.

kamera sistemi

Altyapı ve kamera seçiminden sonra en önemli konu ise kamera kaydı için kayıt cihazı seçimidir. NVR kayıt cihazı seçiminde öncelikle istenen kayıt süresi netleştirilmelidir. Akabinde istenen kayıt süresine ilave olarak kayıt çözünürlüğü ve kayıt frame sayısına karar verilmelidir.  NVR kayıt cihazı seçiminde disk arızası durumunda kayıtların kaybolması büyük sorun olacak ise kayıt cihazı Raid özellikli seçilmelidir. Aynı şekilde kamera kayıt cihazı üzerinde raid yapılandırılması mutlaka yapılmalıdır.

Güvenlik kamera sisteminde tüm sistem altyapı, kamera, kayıt cihazı izleme ekranları birbiri ile eş güdüm içinde olmalıdır. Örneğin kameranız 5mp seçilmiş fakat kayıt cihazınız 2mp kayıt yapacak kapasitede ise kameranın 5mp olmasının bir önemi kalmıyor. Bunun gibi ihtiyaç ve doğru tasarım profesyonel güvenlik kamera sisteminin vazgeçilmez unsurudur.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 5 ay önce

    Sitenizi uzun süredir takip ediyorum. Güvenlik kamera sistemleri projelendirmesi konusundaki makalenizi çok beğendim. Sitenizde bu gibi makalelerin sürekli güncellenmesini rica ediyorum. Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir