1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Adresli Yangın Alarm Sistemlerinde Uygulanan Senaryolar Nelerdir?

Adresli Yangın Alarm Sistemlerinde Uygulanan Senaryolar Nelerdir?
+ - 0

Adresli Yangın Alarm Sistemlerinde Uygulanan Senaryolar Nelerdir?

Adresli yangın alarm sistemleri ile yangın anında bir binada otomatik olarak gerekli kontrol fonksiyonlarının yerine getirilmesi işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu sayede hem yangına erken müdahale edilmesi, Hem binanın güvenli bir şekilde tahliye edilmesi hem de yangının büyümesinin önüne geçilmesi sağlanabilmektedir. Bundan dolayı özellikle orta ve büyük çaplı yangın projelerinde belli yangın senaryoları düzenlenir ve bu senaryolara göre yangın algılama paneli programlanır. Yangın anında yangın algılama ve alarm paneli bütün bu fonksiyonları tek başına yerine getirebilir konumda olacaktır.

Şimdi bu yangın acil durum senaryoları nedir onları inceleyelim.

*Yangın anında binada acil anons sisteminin otomatik olarak devreye girmesini sağlamak ve binadaki kişilerin bilgilendirilerek güvenli bir şekilde binanın tahliye edilmesinin sağlanması gerekmektedir.

*Yangın anında binadaki bütün asansörler binanın zemin katına inerek kapılarını açıp beklemelidirler. Bunun için gerekli kontrol yangın paneli tarafından yapılmalıdır. Yangın panelinin programı buna uygun olarak yazılmalıdır.

*Yangın anında kartlı geçiş sistemi ile kontrol edilen bütün kapılar serbest konuma geçmelidir. Bu sayede insanlar nerede olurlarsa olsunlar rahatlıkla binadan dışarı çıkabilmelerine zemin hazırlanmalıdır. Yangın paneli programı buna göre tasarlanmalı ve sistemin dizaynı buna göre yapılmalıdır.

*Kapı tutucular ile açık tutulan yangın kapıları otomatik olarak kapanmalı ve gerekli yangın zonları oluşturulmalıdır.

*Otomatik olarak yangın merdiveni ve asansör kovalarındaki basınçlandırma fanları çalışarak bu alanlar basınçlandırılmalı ve bu alanlara dumanın girmesinin önüne geçilmelidir.

*Binanın acil durum enerjisi dışındaki tüm enerjisi devre dışına çıkarılmalıdır.

*Bina giriş ve çıkışlarında turnike sistemi bulunuyorsa bütün turnikelerin kolları düşerek hızlı olarak binadan kaçışa imkan tanımalıdır.

*Bina içine temiz hava sağlayan klima santralleri otomatik olarak kapanmalı ve yangının büyümesinin önüne geçecek oksijen oranı azaltılmalıdır.

*Duman tahliye sistemi devreye girmeli ve duman emiş damperleri açılmalı ve içerideki dumanın tahliyesi sağlanmalıdır.

*Binaya ait otoparklarda kollu bariyer ve benzeri geçiş sistemleri mevcut ise bu sistemler otomatik olarak açılacak ve araçların kaçışına imkan tanıyacak duruma gelmelidir.

*Binadaki yangın damperleri otomatik olarak kapanmalıdır.

*Yine yangın algılama sistemi Sprinkler (Yağmurlama) sisteminin katlarda bulunan Akış Switchlerini , Kesme vanalarını izlemelidir.

Bu ve buna benzer birçok sistem yangın algılama sistemi paneli tarafından izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Bütün bu sistemin programlanması yangın algılama sistemi tarafından yapılmaktadır.

Peki bu yangın senaryoları her yangın dedektöründen alarm geldiğinde uygulanmalı mıdır? Tabi ki hayır en güvenilir sistemlerde bile hatalı alarm riskleri bulunmaktadır. Hatalı bir alarm durumunda bu senaryonun devreye girmesi ve binanın tahliye edilmesi ciddi zaman ve işgücü kayıplarına neden olabilecektir. Hele binlerce kişinin çalıştığı binalar düşünüldüğünde işin önemi daha iyi anlanabilecektir.

Bunun önüne geçmek için mutlaka aynı bölgedeki 2 dedektörden alarmın test onayı alınmalıdır. Yani bir yangın dedektöründen alarm geldiğinde ön alarm görünmeli ve sistem kontrol edilmelidir. Eğer 2. Dedektörden bir alarm gelirse panelde yangın alarmı görünmeli ve alarmın teyit edilmesi için belli bir zaman tanınmalıdır. Bu süre binanın en uzak noktasına bir kişinin asansör kullanmadan ulaşabileceği süreye göre bir süre tanımlanmalıdır. Bu süre 120-240 sn arasında olabilir. Fazla süre tanımlanması yangının büyümesine az süre tanımlanması ise o süre içerisinde yangının gözle teyit edilemeden senaryoların devreye girmesine neden olacaktır.

Belirlenen süre sonunda görevli yangın alarmının geldiği bölgeyi gözle kontrol eder eğer gerçekten yangın varsa ilgilileri bilgilendirir. Ve yangın alarm sistemi devreye girerek senaryolar çalışmaya başlar ve binanın tahliyesi yapılır. Eğer gözle teyit soncunda alarm yalancı bir alarm ise ilgililer bilgilendirilir ve güvenlik noktasında yangın panelinin başında bulunan görevli alarmı tanımlanan süre bitmeden iptal ederek senaryoların çalışmasının önüne geçilmiş olur. Genellikle yukarıda da bahsettiğimiz gece ve gündüz modu uygulamalarında gece modunda burada anlattığımız alarm teyit süresi uygulanmaz yangın senaryosu direk olarak devreye girer. Gündüz modunda ise mutlaka  ön alarm uygulaması yapılması gerekmektedir. Bir binada yangın algılama sisteminin çalışma mantığı temelde burada anlattığımız gibidir.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap