1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Villa Elektronik Güvenlik Çözümleri Nelerdir?

Bir villanın güvenliğini iki farklı kısma ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan birincisi villa içine ait güvenlik çözümleridir. Bir diğeri ise villa dışına ait güvenlik çözümleridir.

Villa Elektronik Güvenlik Çözümleri Nelerdir?
+ - 0

Villa Elektronik Güvenlik Çözümleri Nelerdir?

Bir villanın güvenliğini iki farklı kısma ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Bunlardan birincisi villa içine ait güvenlik çözümleridir. Bir diğeri ise villa dışına ait güvenlik çözümleridir. Her iki güvenlik seçimi öncelikle villanın bütün ihtiyaçları, konumu, büyüklüğü, güvenlik riskleri düşünülerek ayrı olarak analiz edilmelidir.

Villa İçi Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Villa içinde kullanılacak en önemli güvenlik sistemlerinden birisi hırsız ihbar sistemleridir. Hırsız ihbar sisteminde kullanılacak sensörler ise şunlardır.

Kapı ve pencereler için manyetik kontaklar kullanılmalıdır. Bu sayede izinsiz olarak pencerelerin açılması durumunda alarm sistemi devreye girecektir. Ayrıca evin içerisinde yaşam varken güvenlik sağlayabilecek sensörlerden birisi manyetik kontaktır. Örneğin gece evinizde uyurken alarmınızı rahatlıkla kurabilirsiniz.

Açılmayan ve kırılması kolay pencereler için cam kırılma sensörleri kullanılmalıdır. Bu sayede pencerelerin kırılarak içeri girme teşebbüslerinde güvenlik sağlanmış olur. Yine cam kırılma sensörleri evin içinde yaşam varken kullanılabilir sensör tipidir.

Hareket dedektörleri (PIR Dedektörler) Kullanılmalıdır. PIR dedektörleri evinizin içinde oluşacak bir canlı hareketini algılayan sensör çeşididir. Alarmınız kurulu iken evinizin içine birinin izinsiz girmesi durumunda alarmınız devreye girecektir. PIR dedektörler evin içinde yaşam varken kullanılamazlar. Örneğin gece evde yatarken PIR dedektörleri kullanmanız hatalı alarmlara neden olacaktır.

Duman Dedektörleri ve Sıcaklık Dedektörleri Kullanılmalıdır. Her oda için mutlaka yangın duman algılama dedektörleri ile donatılmalıdır. Mutfak için duman dedektörü yerine sıcaklık dedektörleri kullanılmalıdır. Evin ana çıkış kapısına yakın bir noktaya yangın butonu ve uygun bir noktaya yangın sireni kullanılmalıdır. Yangın algılama paneli için telefon arama cihazı verilmelidir.

Bir Villada Kullanılan Güvenlik Sistemleri

Villa Dışı Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Villa dışında kullanılmasını önerebileceğimiz en önemli güvenlik sistemi güvenlik kamera sistemleridir. Villa çevresi ve girişleri kör nokta kalmayacak şekilde kamera sistemi ile izlenmelidir. Bu sayede hem ciddi caydırıcılık ve olay olması durumunda olayın net şekilde açıklanması için büyük öneme sahiptir. Özellikle günümüzde kameralar akıllı duruma gelmiştir. Kamera sistemi video analiz sistemi olarak bilinen bu yapay zeka teknolojileri sayesinde villa bahçesine giren kişiler tespit edilip size mesaj veya mail ile bildirim gidebilmektedir. Aynı şekilde cep telefonunuza kuracağınız yazılım sayesinde alarm durumunda olayı canlı izleyebilir gerekirse müdahale edebilirsiniz.

Yine dış kapı girişlerine görüntülü interkom sistemleri kurulmalıdır. Gerektiğinde dış kapı ile görüntülü olarak konuşma imkanı olmalıdır. Görüntülü interkom sisteminin fonksiyonel olması açısından mutlaka IP tabanlı bir sistem olmasını önermekteyiz.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap