1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda kartlı kapı giriş sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.
+ - 0

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda kartlı kapı giriş sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Kapı kartlı giriş sistemleri sektörde kartlı geçiş sistemi ya da geçiş kontrol sistemi olarak bilinmektedir. Burada dikkat edilecek husus kapının kendisinin kartlı olmadığı, sonradan kartlı geçiş sistemi uygulaması yapılarak kartlı kapı giriş sistemine dönüştüğü bilinmelidir.

Kartlı kapı giriş sistemi nasıl çalışır?

Kartlı kapı giriş sistemleri diğer adı ile karlı geçiş sistemleri bir merkezi yönetim paneli bulunan ve uygulama yapılacak kapıda kart okuyucusu bulunan bir elektronik sistemdir. Bu sistemin merkezde sistemi yönetecek bir yazılım ile bir server yapısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sistemde yaklaşım tipi içinde çip bulunan kartlar bulunmaktadır. Yazılım üzerinden ilgili ve yetkili kişilere tanımlanan kartlar, yetkili kişi tarafından kapı üzerinde bulunan okuyucuya okutulduğunda kapı açılmaktadır. İşte kapı kartlı geçiş sistemlerinin temel mantığı budur.

Personel kartlı geçiş sistemi nedir?

Personel kartlı geçiş sistemi yukarıda anlatmış olduğumuz kartlı kapı giriş sistemleri mantığında çalışan bir sistemdir. Temelde bu sistem işe giriş ve çıkış yapan personellerin işe giriş ve çıkışlarını takip etmeyi sağlayan bu işe özel bir sistemdir.

Manyetik Kilit ile Elektrikli Kilit Farkı Nedir?

Kartlı kapı giriş sistemlerinde kapının yetkili kişiler kart okutulduğunda açılması için özel kilitler kullanılır. İşte bu kilitlere elektrikli veya manyetik kilit denilmektedir. Elektrikli kilitler kapının dil kısmına takılan kilitlerdir. Manyetik kilitler ise kapının üstüne manyetik olarak yapılan kilit çeşididir. Kapıda elektrikli ya da manyetik kilit kullanımı kapının çeşidine göre değişmektedir. Bazı kapılara manyetik kilit kullanmak kolay iken bazı kapılarda elektrikli kilit kullanmak teknik açından daha uygun olmaktadır.

ELEKTRİKLİ KİLİT ÖRNEĞİ

Elektronik kapı sistemleri nedir?

Elektronik kapı sistemleri kartlı kapı giriş sistemidir? Kapı kontrol edilebilir hale geldiği için elektronik kapı denilmektedir.

Kartlı kapı açma sistemleri kaç çeşittir?

Kartlı kapı açma sistemleri online sistemler ve offline sistemler olmak üzere temelde iki çeşittir. Bazı sistemler sadece pc ile iletişim kurarak kart doğrulaması yaparken, bazı sistemler ise pc ye bağlı olmadan üzerindeki veriler ile kart doğrulaması yapabilmektedir.

Kartlı kapı giriş sistemi izlemeli kilit ne demektir?

Kartlı kapı giriş sistemlerinde kilit ile manyetik kontak bir kullanılmak zorundadır. Günümüzde manyetik kontak yerine elektrikli kilit ya da manyetik kilit üzerinde gömülü manyetik kontak bulunmaktadır. Gömülü manyetik kontak bulunan bu kilitlere izleme kontaklı kilit denilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Kullanılan Buton Çeşitleri Nelerdir?

Kartlı kapı sistemlerinde Rex buton ve emergency buton dediğimiz iki farklı geçiş kontrol sistemi butonu kullanılmaktadır. Emergency butonlar acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanan güvenlik butonlarıdır. Rex buton ise eğer çıkışta kart okuyucu kullanılmadı ise çıkış amacı ile kullanılan bir buton çeşididir.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap