1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda kartlı kapı giriş sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.
Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.
2

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorular.

Bu yazımızda kartlı kapı giriş sistemleri hakkında merak edilen sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Kapı kartlı giriş sistemleri sektörde kartlı geçiş sistemi ya da geçiş kontrol sistemi olarak bilinmektedir. Burada dikkat edilecek husus kapının kendisinin kartlı olmadığı, sonradan kartlı geçiş sistemi uygulaması yapılarak kartlı kapı giriş sistemine dönüştüğü bilinmelidir.

Kartlı Geçiş Sistemi Kart Okuyucular Hakkında Bilgiler İçeren Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız. Burada Kartlı Geçiş Sisteminde Kullanılan Okuyucu Tiplerini Göreceksiniz.

Kartlı kapı giriş sistemi nasıl çalışır?

Kartlı kapı giriş sistemleri diğer adı ile karlı geçiş sistemleri bir merkezi yönetim paneli bulunan ve uygulama yapılacak kapıda kart okuyucusu bulunan bir elektronik sistemdir. Bu sistemin merkezde sistemi yönetecek bir yazılım ile bir server yapısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sistemde yaklaşım tipi içinde çip bulunan kartlar bulunmaktadır. Yazılım üzerinden ilgili ve yetkili kişilere tanımlanan kartlar, yetkili kişi tarafından kapı üzerinde bulunan okuyucuya okutulduğunda kapı açılmaktadır. İşte kapı kartlı geçiş sistemlerinin temel mantığı budur.

Kartlı Kapı Giriş Sistemleri

Personel kartlı geçiş sistemi nedir?

Personel kartlı geçiş sistemi yukarıda anlatmış olduğumuz kartlı kapı giriş sistemleri mantığında çalışan bir sistemdir. Temelde bu sistem işe giriş ve çıkış yapan personellerin işe giriş ve çıkışlarını takip etmeyi sağlayan bu işe özel bir sistemdir. Standart geçiş kontrol sisteminden farklı olarak daha çok geç gelen, erken çıkan veya işe gelmeyen personellere odaklanan bir  geçiş kontrol sistemidir.

Manyetik Kilit ile Elektrikli Kilit Farkı Nedir?

Kartlı kapı geçiş sistemlerinde kapının yetkili kişiler kart okutulduğunda açılması için özel kilitler kullanılır. İşte bu kilitlere elektrikli veya manyetik kilit denilmektedir. Elektrikli kilitler kapının dil kısmına takılan kilitlerdir. Manyetik kilitler ise kapının üstüne manyetik olarak yapılan kilit çeşididir. Kapıda elektrikli ya da manyetik kilit kullanımı kapının çeşidine göre değişmektedir. Bazı kapılara manyetik kilit kullanmak kolay iken bazı kapılarda elektrikli kilit kullanmak teknik açından daha uygun olmaktadır.

Kapıda Uygulaması Yapılmış Elektrikli Kilit Örneğidir.

Kapıda Uygulaması Yapılmış Elektrikli Kilit Örneğidir.

Kartlı geçiş sisteminin parçaları nelerdir? Konulu Makalemiz İçin Tıklayınız.

Elektronik kapı sistemleri nedir?

Elektronik kapı sistemleri, geleneksel kapıların yerine kullanılan, akıllı teknolojilerin entegre edildiği kapı sistemleridir. Bu sistemler, özellikle iş yerleri, apartmanlar, oteller ve diğer yerler gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kullanılır. Elektronik kapı sistemleri, kartlı kapı giriş sistemleri, parmak izi okuyucuları, yüz tanıma sistemleri, manyetik kilitler, sensörler ve diğer akıllı teknolojileri içerebilir. Bu sistemler, kapı girişlerinde güvenlik ve erişim kontrolü sağlamak için tasarlanmıştır.

Kartlı kapı açma sistemleri kaç çeşittir?

Kartlı kapı açma sistemleri online sistemler ve offline sistemler olmak üzere temelde iki çeşittir. Bazı sistemler sadece pc ile iletişim kurarak kart doğrulaması yaparken, bazı sistemler ise pc ye bağlı olmadan üzerindeki veriler ile kart doğrulaması yapabilmektedir.

Kartlı kapı geçiş sistemi izlemeli kilit ne demektir?

Kartlı kapı geçiş sistemlerinde kilit ile manyetik kontak bir kullanılmak zorundadır. Günümüzde manyetik kontak yerine elektrikli kilit ya da manyetik kilit üzerinde gömülü manyetik kontak bulunmaktadır. Gömülü manyetik kontak bulunan bu kilitlere izleme kontaklı kilit denilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemlerini Tanıyalım Tıklayınız.

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Kullanılan Buton Çeşitleri Nelerdir?

Kartlı kapı geçiş sistemlerinde Rex buton ve emergency buton dediğimiz iki farklı geçiş kontrol sistemi butonu kullanılmaktadır. Emergency butonlar acil durumlarda kullanılmak üzere tasarlanan güvenlik butonlarıdır. Rex buton ise eğer çıkışta kart okuyucu kullanılmadı ise çıkış amacı ile kullanılan bir buton çeşididir.

Diğer Önemli Bi Konu İse Maliyettir.

Kartlı kapı giriş sistemlerinin maliyeti, birçok farklı faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında, kullanılan teknolojinin türü, kart okuyucunun kalitesi, kapı kilit mekanizmasının türü, kurulum maliyetleri ve diğer özellikler yer almaktadır. Bu nedenle, kartlı kapı giriş sistemlerinin maliyeti geniş bir fiyat aralığında değişebilir.

Geçiş Kontrol Sistemi Mobil Tabanlı ve Akıllı Hale Geliyor.” Konulu Makalemizi Okumak İçin Linke Tıklayınız.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 6 Kasım 2022

    Kartlı geçiş sistemleri, belirli bir alanın giriş ve çıkışlarını kontrol etmek için kullanılan bir güvenlik sistemidir. Bu sistemler, özellikle iş yerleri, hastaneler, okullar, kamu binaları ve diğer tesislerde kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri, belirli bir alana erişmek için kullanıcılara özel bir kart veya anahtarlık verilir. Bu kart veya anahtarlık, özel bir okuyucuya tutulduğunda, sistemin kontrolü altındaki kapılar veya turnikeler açılır ve kullanıcının alana girişi sağlanır. Bu sistemler, giriş-çıkışların kaydını tutabilir, erişimi kısıtlamak veya izin verilen zaman dilimlerini belirlemek gibi özellikleriyle kullanıcılarına farklı avantajlar sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir