1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Biyometrik Okuyucular İle Geçiş Kontrol Sistemi Uygulamaları

Biyometrik sistemlerde kullanılan biyometrik okuyucular, proximity veya mifare kart okuyan okuyucuların yerine insanın biyolojik özel farklılıklarını okuyan cihazlara verilen isimdir.  Bu okuyucuların kullanımı günümüzde hayli yaygın durumdadır.

Biyometrik Okuyucular İle Geçiş Kontrol Sistemi Uygulamaları
+ - 0

Biyometrik Okuyucular İle Geçiş Kontrol Sistemi Uygulamaları

Biyometrik sistemlerde kullanılan biyometrik okuyucular, proximity veya mifare kart okuyan okuyucuların yerine insanın biyolojik özel farklılıklarını okuyan cihazlara verilen isimdir.  Bu okuyucuların kullanımı günümüzde hayli yaygın durumdadır. Aynı zamanda gelecekte bu okuyucuların çok daha fazla gelişeceği tahmin edilmektedir. Bu okuyucuların algılama mantığı her insanda eşsiz olan bazı biyolojik farklılıkların okuyucular tarafından analiz edilerek bu analize göre kişileri tanımlamaya yarayan özel cihazlardır.

Günümüzde farklı tipte biyometrik tanıma sistemleri bulunmaktadır. Bunlar parmak izi tanıma sistemleri insanların parmak uçlarını tanıyarak buna göre insanlara geçiş yetkileri veren sistemlerdir. Yine insanların yüzlerini analiz ederek farklılıklarına göre yetkilendirme yapabileceğimiz yüz tanıma sistemleri bulunmaktadır. Aynı şekilde insanların damarlarının yerleşimine göre insanları tanımlayan, Avuç içlerini tanımlayan biyometrik sistemler , Gözün içinde bulunan iris veya retinayı tanıyan biyometrik sistemler günümüzde birçok projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda biyometrik okuyucular gelişen teknolojiye paralel olarak hızla gelişmişlerdir. Teknolojik olarak gelişme ürün maliyetlerini bir hayli düşürmüştür. Bundan dolayı önceleri yaygın olarak kullanılamayan biyometrik okuyucular günümüzde yaygın durumda kullanılmaktadır. Özellikle PDKS dediğimiz personel devam kontrol sistemlerinde biyometrik okuyucular çok yoğun kullanılmaktadır. Geçtiğimiz birkaç yıl önce müşterilerimize önermediğimiz yüz tanıma sistemleri bile günümüzde çok yüksek doğruluk oranı ile çalışmaktadır. Biyometrik okuyucular geleceğin en önemli geçiş kontrol sistemi olmaya aday teknolojidir.

Bazı biyometrik okuyucular yüksek güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmaktadır. Örneğin damar tanıma sistemi dediğimiz biyometrik okuyucuların maliyetleri hala çok yüksektir. Genellikle yüksek güvenliğin önemli olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Aynı şekilde retina tarama sistemleri de damar tanıma sistemleri gibi çok yüksek güvenlik gerektiren noktalarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda retina tarama (göz tanıma) sistemleri ve damar tanıma sistemleri yavaş okuyan sistemlerdir ve normal geçişlerde kullanılması daha zor olmaktadır.

Bir geçiş kontrol sistemi olan biyometrik okuyucu, diğer geçiş kontrol sistemi olan kartlı geçiş sistemleri gibi turnike sistemleri ile entegre olarak çalışabilmektedirler. Biyometrik okuyucular bağımsız olarak çalışabilecekleri gibi kartlı geçiş sistemi ile wiagand olarak bağlanıp birlikte çalışabilmektedir. Yine günümüzde biyometrik okuyucular çok fonksiyonlu hale gelmiştir. Daha açık konuşmak gerekir ise aynı biyometrik okuyucu üzerinde parmak izi tanıma, yüz tanıma, şifre ve kartlı geçiş imkanı bulunmaktadır.

Biyometrik okuyucular personel devam kontrol sistemleri yanında, turnike sistemleri üzerinde geçişlerde, önemli güvenlik gerektiren odalarda, datacenter merkezlerinde vb. pek çok alanda kullanılmaktadır.

Biyometrik Okuyucu Çeşitleri

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap