1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemlerinde Az Bilinen Terimlerin Anlamları.

Hırsız Alarm Sistemlerinde Az Bilinen Terimlerin Anlamları.
+ - 0

Hırsız Alarm Sistemlerinde Az Bilinen Terimlerin Anlamları.

Master Şifre:

En yetkili şifre demektir. Alarm sisteminde her türlü yetkiye sahip olacak kişiye verilir. Bir işyerine alarmı kurdunuz varsayalım işyerinde 10 kişi çalışıyorsa master şifre burada işyeri sahibine verilir. Bu şifrenin her türlü yetkisi bulunmaktadır. Şifre fabrika ayarı olarak genelde 1234 olarak mevcuttur.

Mühendislik Şifresi:

Alarm sistemini kuran kişinin alarm sistemini programlamak için kullandığı şifre demektir. Şifre fabrika ayarı olarak: 000000 olarak mevcuttur.

Giriş Gecikmesi:

Alarm sistemi kurulu iken işyeri sahibi veya yetkili birinin içeri girdiğinde alarmı devreden çıkarmak için kendisine belli bir süre tanınır işte bu süreye giriş gecikmesi denir. Ortalama 10sn-30sn arasında isteğe göre belirlenir. Bu süre alarm sistemi tuş takımından şifrenin ilgili kişi tarafından girilerek alarmın devreden çıkarılması ne kadar hızlı olursa, Süre o kadar kısa tutulur.

Çıkış gecikmesi:

Alarm sistemi kurulu değilken örnek olarak dışarı çıktığımızı varsayalım, Tabi alarm sistemimiz var ve dışarı çıkarken alarmımızı kurmak istiyoruz. Tuş takımından şifreyi girerek alarmın kurulmasına kadar geçen süreye denir. Bu sürede bizim evden dışarı çıkmamız gerekmektedir. Yoksa alarm bizi algılar ve alarm çalmaya başlar. Bu süre 45 sn civarında tutulması önerilir. Çıkış gecikmesi her iki partition(bölüm) için 45 sn ayarlanmalıdır.

Partition Nedir:

Partition bölümleme demektir. Alarm sistemlerinde 1 Bölüm,2 Bölüm,4 Bölüm vb. Bölümler markadan markaya, Aynı markada modelden modele değişiklik göstermektedir. Buradaki örnek verdiğimiz panel 2 partition özelliklidir. Yani Manyetik kontaklar A partition’a , PIR dedektörler B partition’a bağlanırsa, Gece evde yatarken sadece kapı ve pencerelerdeki manyetik kontakları kurabiliriz yani sadece A bölümünü kurarız. Evden dışarı çıkarken ise hem A hem B bölümünü kurabiliriz ve güvenliği daha da arttırmış oluruz. Bu yüzden partition çok önemli bir özelliktir. Özellikle evlerde alarm sistemi kurulumunda mutlaka en az 2 bölümlü alarm paneli kullanılmalıdır.

Siren çalma süresi:

Alarm kurulu iken herhangi bir dedektörden algılama yapıldığında siren çalmaya başlar. Sirenin çalmaya başladıktan sonra susması için bir süre belirlenir bu süreye siren çalma süresi denir. Ortalama 240sn yani 4 dk dır. Siren çalma süresi dedektörler algılama yaptığı sürece devam eder.

Tarih ve Saat Ayarı:

Alarmın tarih ve saati çok önemlidir. Bir olay olduğunda geriye dönük bilgilere bakılmak için saat ve tarihin doğru olması oldukça büyük öneme sahiptir.

Zone artırımı nedir:

Zone arttırımı örneğin 4 zonlu olan bir alarm panelinin dirençli bağlantılar ile 8 zon yapılmasına denir, Birçok panelde zon artırım özelliği bulunmaktadır. Hatta bazı panellerde zon artırım için zon artırım kartları bulunmaktadır.

Gözlem İstasyonu bağlantısı:

Gözlem istasyonu alarm sistemlerini 7/24 izleyen gözlem merkezleridir. Eğer kurduğumuz alarm sistemini gözlem merkezlerine bağlamak istersek programlamadan gözlem merkezinden alacağımız numaraları buraya girmemiz gerekmektedir. Bu sayede alarm merkezine bağlantı yapmış oluruz.

 

Gözlem istasyonu nasıl çalışır:

Gözlem istasyonları belli kriterlere göre belli makamlardan izin alınarak kurulmuş 7/24 bağlı olduğu hırsız alarmlarını izleyen gözlem merkezleridir. Bu gözlem merkezleri alarm anında önce alarmın geldiği yerin ilgili kişilerini ararlar. Alarmın gerçek olduğunun teyidini yaptıktan sonra ilgili kolluk kuvvetlerini bilgilendirerek olaya müdahale edilmesini sağlarlar. Sadece hırsızlığa karşı değil yangın ve acil durumlar için 112 gibi kurumları da arayarak alarm sistemlerinin güvenliğini bir kat daha arttırmış olurlar.

Sabit ve Cep Telefonu Araması:

Birçok alarm sisteminin üzerinde telefon arama özelliği bulunmaktadır. Bu sayede programlamadan gireceğimiz belli adetteki sabit ve cep telefonu numaralarını aramamızı sağlar. Buradaki programlamada göreceğiniz gibi bu panelin 8 adet cep veya sabit numarayı arama özelliği bulunmaktadır.

Şifreler:

Alarm panelinde şifreler çok büyük öneme sahiptir. Alarm sisteminin programlaması bitirildiğinde, Mühendislik şifresi, Master şifre ve kullanıcı şifresi mutlaka değiştirilmelidir.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap