1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Eve Kamera Sistemi Kurmak İstiyorum.

Eve kamera sistemi kurmak istiyorum nasıl bir seçim yapmalıyım diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz diyebilirim. Evinize kuracağınız güvenlik kamera sistemi seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Eve Kamera Sistemi Kurmak İstiyorum.
+ - 0

Eve Kamera Sistemi Kurmak İstiyorum.

Eve kamera sistemi kurmak istiyorum nasıl bir seçim yapmalıyım diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz diyebilirim. Evinize kuracağınız güvenlik kamera sistemi seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

İsterseniz kamera sistemi seçiminde 7 önemli özellik yazımızı da okuyabilirsiniz.

Nasıl Bir Kamera Kullanmalıyım?

Şuan evinizde kullanabileceğiniz kamera çeşitlerinde temel olarak iki farklı ürün karşınıza çıkacaktır. Bunlardan birincisi IP kamera sistemi diğeri ise AHD, Analog HD, HDCVI gibi farklı isimler ile piyasada bulunan, eski analog kameraların yerine gelen daha yüksek kalitede çözünürlük sunan güvenlik kamera sistemleridir.

Evinizde kullanacağınız yada kuracağınız güvenlik kamera sisteminde kamera mesafeleri kısa olduğu için ister IP kamera ister analog hd kameraları kullanmanızda bir sakınca yoktur. AHD kameralar daha düşük fiyatlı olacağından dolayı eğer bütçeniz sınırlı ise AHD (Analog HD) kamera almanızda bir sakınca görmüyorum. Tabi bütçeniz elveriyor ise her zaman IP kamera seçmenizi tavsiye ederim.

Her iki farklı kamera sisteminde uzaktan işinizden yada cep telefonunuzdan rahatlıkla canlı izleme yapabilirsiniz. Günümüzde sistemler analog kamera olsa bile bağlı olduğu kayıt cihazı üzerinden rahatlıkla internete çıkabilecektir.

Kamera Çözünürlüğü Ne Olmalıdır?

Evinize kuracağınız güvenlik kamerasında çözünürlük değerinin FullHD (2Mp Yada 1080p) olması işinizi rahatlıkla görecektir. Tabiki bütçeniz yeterli ise 4Mp yada 8Mp(4K) alabilirsiniz fakat bütçeniz sınırlı ise bu konuda kendinizi zorlamanıza gerek yoktur.

Kamera Lens Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eve kuracağınız kamera sisteminde alanlar dar olduğu için bence ayarlı varifokal lenslere veya motorize lenslere gerek olduğunu düşünmüyorum. Tercihen sabit lens işinizi rahatlıkla görecektir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha geniş açılı bir lens seçmelisiniz. Yani tercihen 2.8mm – 3mm kamera lensleri işinizi rahatlıkla görecektir. Örneğin 8mm, 12mm gibi daha dar açılı lensler seçmemelisiniz. Bu lenslerde açı dar olduğu için evinizde ciddi kör alanların oluşması muhtemeldir.

Güvenlik Kamera Sistemi Kayıt Kapasitesi Ne Olmalıdır?

Eve kamera sistemi kurmak çok uzun süreli kaydı gerektirmez. Evinize kuracağınız kamera sisteminde geriye dönük kaydınızın 30 gün olması sizin için fazlası ile yeterli olacaktır. Bunun için kamera sistemi alacağınız yerden mutlaka hesaplama talep ediniz. Hesaba göre kayıt cihazınız içinde hesapta çıkan HDD (hard disk) olduğunu teyit ediniz.

Kamera Kayıtlarındaki Frame Sayısı Ne olmalıdır?

Evinize kuracağınız kamera sisteminde kayıt frame sayısı önelidir. Bu konuda size örnek olması ve bilgi vermesi açısından kayıtta kullanılması gereken frame sayısı yazımızı okumanızı öneririm. Burada söylemek gerekirse 15 frame ile 25 frame arasında bir değer seçmenizde bir mahsur yoktur.

Eve Kamera Sistemi Nasıl Kurulur?

Eve Kamera Sistemi kurmak genellikle kolay olmaktadır. Eğer evimizde IP kamera kullanacak isek ve PoE özellikli bir kayıt cihazı seçer isek, kayıt cihazlarından kameralara 1 adet Cat6 data kablosu çekilmesi yeterli olacaktır. Eğer Analog HD bir kamera kullanacak isek kayıt cihazı yanından kameralara 1 adet CCTV kablosu çekmek yeterli olacaktır. İşi bilen bir teknik servis elemanı kamera sayısına bağlı olarak ortalama 1 veya 2 günde kameralarını çalışır hale getirecektir.

Ev Kamera Sistemi Servis Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?

Evinize kuracağınız kamera sistemini mutlaka güvenilir servis verebilecek bir firmadan alınız. Kuracağınız kamera sistemi bir sistemdir ve bakkaldan bir malzeme alır gibi almayınız. Sistem kurulurken sorunlar çıkabilir, kurulduktan sonra sorunlar çıkabilir. Problem çıkması durumunda karşınızda güvenilir bir muhatabın olması çok önelidir.

Eve Kamera Sistemi Kurmak Yasal Mıdır?

Eve kamera sistemi kurulması tamamen kendi özel mülkünüz olduğundan dolayı, yasal bakımdan herhangi bir problem bulunmamaktadır. Evinize kamera sistemi kurma tasarrufu tamamen sizin isteğinize göre karar verebileceğiniz, herhangi bir yasal endişe duymanız gerekmeyen bir durumdur.

Dikkat etmeniz gereken diğer birkaç konudan birisi kamera ve kayıt cihazında kullanılan sıkıştırma formatlarıdır. Bu konuda sıkıştırma formatları hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz yazımız bulunmaktadır. Fakat tercihen H.265 ve H.265+ sıkıştırma formatlarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Basit Ev Kamera Sistemi Network Bağlantı Şeması:

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap