1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kayıt İçin Disk Kapasite Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kamera kayıt süresini etkileyen en önemli konulardan birisinin kayıt frame sayısı (fps sayısı) olduğunu önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Bundan sonraki en önemli parametre ise görüntü sıkıştırma oranıdır. Görüntü sıkıştırma teknolojilerini şu şekilde ifade edebiliriz. Bunlar MJPEG, H.264 ve H.265 vb. olarak söylememiz mümkündür.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kayıt İçin Disk Kapasite Hesaplama Nasıl Yapılır?
+ - 2

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kayıt İçin Disk Kapasite Hesaplama Nasıl Yapılır?

Genel olarak kurmuş olduğumuz birçok kamera sistemlerinde canlı izlemeden daha fazla geriye dönük kayıt izleme ve tespit işlemleri yapmaktayız. Bundan dolayı kamera sisteminin geriye dönük kayıtları büyük önem arz etmektedir. İhtiyacımıza göre kamera sisteminin geriye dönük kaç gün kayıt yapması gerektiğini doğru tespit etmemiz gerekiyor. Genelde geriye dönük izlemeler 30 ile 60 gün arasındaki bir ortalamaya sahiptir. Bu oran ihtiyaca göre değişebilmektedir. Örneğin bankalarda bu sayı 6 ay 180 güne kadar çıkabilmektedir.

Kayıt hesabı yapılırken bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Bu detaylar bilinmeden yapılacak hesaplar yanlış yönlendirmelere neden olacaktır. İsterseniz şimdi sırası ile bu detaylardan bahsedelim isterseniz.

Kamera Kayıt Süresini Etkileyen Faktörler:

Kamera kayıt süresini etkileyen en önemli konulardan birisinin kayıt frame sayısı (fps sayısı) olduğunu önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Bundan sonraki en önemli parametre ise görüntü sıkıştırma oranıdır. Görüntü sıkıştırma teknolojilerini şu şekilde ifade edebiliriz. Bunlar MJPEG, H.264 ve H.265 vb. olarak söylememiz mümkündür. Günümüzde en çok kullanılan ve en yüksek sıkıştırma oranına sahip olan görüntü sıkıştırma teknolojisi H.265 sıkıştırma oranıdır. Bunun yanı sıra son yıllarda bazı değişiklikler ile H.265+ (Plus) teknolojisi ile daha fazla sıkıştırma imkânı doğmuştur. Kayıt cihazı seçerken kayıt cihazının hangi sıkıştırma formatına sahip olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Şunu da ifade etmeden geçmek istemiyorum. Seçmiş olduğunuz kayıt cihazı (NVR) ile seçilen kamera görüntü sıkıştırma oranı mutlaka aynı olmalıdır. Örneğin kameranız H.264 ama kayıt cihazınız H.265 ise siz hiçbir zaman H.265 sıkıştırmayı kullanamazsınız.

Aşağıda ise hesaplama aracı kullanarak H.265 ile H.264 sıkıştırma formatında kaydedilen kameranın kaydının diskte kapladığı alan örnekler ile gösterilmektedir.  Kamera sayısı 1, frame sayısı 25 ve kayıt  gün sayısı 30 gün olarak örneklerde aynı özellikler alınmıştır.

H.264 Kullanıldığında İhtiyaç Duyulan Disk Kapasitesi
H.265 Kullanıldığında İhtiyaç Duyulan Disk Kapasitesi

Frame sayısından bahsettik, sıkıştırma oranından bahsettik, şimdi sırada diğer önemli konu olan çözünürlük gelmektedir. Önceki yazılarımızda güvenlik kamera çözünürlük konusundan bahsetmiştik isterseniz detayları oradan okuyabilirsiniz. Kamera çözünürlüğü kayıt kapasite hesaplamasında çok önemli bir yere sahiptir. Çözünürlük seviyesi arttıkça kayıt için ihtiyaç duyulan alan artmaktadır.

Aşağıda bu konuda size örnek bir kayıt hesaplama ile çözünürlüğün ihtiyaç duyulan disk kapasitesine etkisini göstermek istiyorum.

Yukarıdaki hesaplama detaylarından görebileceğiniz üzere aynı değerlerde FullHD kamerada 1 aylık ihtiyaç duyulan disk kapasitesi 578,8 Gb iken kamera çözünürlüğü 4K (8Mp) olduğunda ihtiyaç duyulan disk kapasitesi 2266,7 Gb olmaktadır. Buradan görüleceği üzere kamera çözünürlüğünün kayıt disk alanına etkisi çok büyüktür. Eğer 4K gibi çok yüksek çözünürlüklü güvenlik kamera seçimi yapar isek, disk kapasite (HDD) ihtiyacımızı da buna göre düşünmeliyiz.  Birde şu durumlar ile karşılaşmaktayız, kamera 4K fakat kayıt FullHD yapılmaktadır. Buda kesinlikle çok yanlış bir uygulamadır. Disk problemi yaşıyor isek, yüksek çözünürlüklü kamerayı düşük çözünürlükte kayıt etmek yerine frame sayısını düşürmemiz daha doğru olacaktır.

Bir kamera sistemi projesi tasarlanırken, kullanılacak kamera sayısı, kayıt yapılacak gün sayısı, kayıt yapılacak frame sayısı, sıkıştırma formatı ve Raid yapısı istenir mu? bunlara karar verilerek kayıt ihtiyacı belirlenmelidir. Kayıt hesaplarında üreticilerin kendi hesap programlarında kayıt hesapları yapılmalıdır. Daha proje başında ihtiyaçlar doğru tespit edilmeli ve ihtiyaçlar buna göre planlanmalıdır.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir