1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Işın Tipi Duman Detektörleri Genel Tanımı

Yangın Algılama Sistemlerinde Kullanılan Işın Tipi Duman Detektörleri İle İlgili Genel Tanıtım Bilgileri ve kullanım alanları hakkında Bilgiler Vermektedir.


+ - 0

ışın tipi duman detektörü

Işın Tipi Duman Detektörleri Genel Tanımı

Günümüz profesyonel yangın algılama sistemlerinde yangını algılayacak çok farklı yapıda detektör çeşitleri bulunmaktadır. Işın tipi duman detektörleri genellikle yüksek tavanlı alanlarda yangını algılayan detektör tiplerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere algılama yapısı yangında oluşan dumanı algılama üzerine kuruludur.

Işın tipi duman detektörleri şekil itibari ile genellikle bir alıcı ve bir vericiden oluşmaktadır. Bunun yanında günümüz yangın algılama ve ihbar sistemlerinde kullanılan ışın tipi duman detektörleri farklı cihaz tiplerinde olabilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekir ise alıcı ve vericili tipler, Bir verici ve karşısında alıcı olarak reflektör kullanılan reflektörlü tipler, Motorlu ve reflektörlü tipler ile yeni nesil olarak kullanılan bir verici ile birden çok alıcının kullanılabildiği ışın tipi duman detektörleri kullanılmaktadır.

Hepsinde temel algılama mantığı mantık yangın sonucu oluşan dumanın detektör alıcı ve vericisi arasındaki infared (kızıl ötesi) ışığın engellenmesi temeline dayanmaktadır. Sistemin kurulum aşamasında alıcının üzerine düşen ışık referans alınarak algılama temeli oluşturulur. Çalışma esnasında kurulum aşamasında oluşturulan bu referans değer ile anlık değerler karşılaştırılmak sureti ile ışığın engellenme yüzdesi hesaplanır.

Oluşacak alarm eşiği üretici ve cihazın tipine göre değişmekle birlikte %12, %25, %35, %50 veya daha farklı seviyelerde hassasiyet ayarı yapılarak alarm üretilebilmektedir. Normal şartlarda vericiden çıkan kızıl ötesi ışık alıcı üzerine direk düştüğü için sistem herhangi bir algılama yapmaz, alıcı ve verici arasındaki kızıl ötesi ışık duman vasıtası ile kesildiğinde alıcı üzerine düşen ışık azaldığından dolayı algılama oluşur.

Kullanım alanı olarak çoğunlukta yazının başında bahsetmiş olduğumuz gibi yüksek tavanlı yerlerde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekir ise yüksek depolama alanları, endüstriyel depolar, sergi alanları ve fuarlar, konferans salonları, atriumlar, spor salonları, hava limanları, uçak hangarları vb. alanlarda kullanımı tercih edilmektedir. Bazı yerlerde ışın tipi duman detektörleri beem detektör olarak isimlendirilmektedir.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap