1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri
2

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri ile Otopark Otomasyonu.

Otoparklar günümüzde araç yoğunluğunun artmasına bağlı olarak özellikle büyük şehirlerde hayati duruma gelmiştir. Otoparkların bu derece ihtiyaç gelmesi otopark sistemlerinin gelişmesine neden olmuştur. Önceden fiş yazılan buna göre ödeme alının sistemler yerini otomatik ödeme sistemlerine bırakmıştır. Büyük otoparklarda boş yer bulma sorunu nedeni ile otopark yönlendirme sistemleri diğer adı ile otopark dolu boş sistemleri gelişmiştir. Özellikle araç sayısı fazla olan ve yoğun otoparklarda araç giriş ve çıkışlarını takip etmek otopark otomasyon sistemi olmadan yönetilmesi imkânsız hal alacağı çok açıktır.

Otopark otomasyon sistemlerini 2 farklı başlık altında inceleyeceğiz. Bunlardan birincisi otopark ödeme sistemleridir. Bir diğeri ise otopark araç yönlendirme sistemleri olacaktır. Bu yazımızda Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri konusunda bilgiler vereceğiz.

Otopark Ödeme Sistemleri:

Önceleri girişlerde bilet kesilerek başlanan ödeme serüveni günümüzde modern ödeme sistemlerine dönüşmüştür. Günümüz modern otoparklarda girişte plaka tanıma sistemleri ile gelen araç bilgileri kaydedilir. Plakanın kirli, silik vb. olmasına karşı otomatik barkod okuyucular ile bilet teslimi yapılır. Araçların parktan ayrılırken elindeki barkod sistemi veya plaka ile giriş yapılarak otomatik para ödenebilen otomatik ödeme istasyonlarında ödeler yapılır. Ödeme yapılması akabinde çıkışta bulunan plaka tanıma sistemi vasıtası ile ödeme onayı verilmiş olan ilgili plakalı araç için bariyerler açılır ve geçiş sağlanır.

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Son yıllarda otoparklarda kullanılan Otopark ücretlendirme ve ödeme sistemleri çok gelişmiş duruma gelmiştir. Özellikle plaka tanıma sistemleri ile entegre edilen ödeme sistemleri, hem otopark işletmecileri için hem de otoparkı kullanan müşteriler için büyük kolaylık ve hız sağlamaktadır. Yine önceleri çıkışta manuel olarak yapılan ödemeler yerini, otomatik ödeme sistemlerine bırakmıştır. Sürücüler çıkışa gelmeden ister nakit ister kredi kartı ile ödemelerini otomatik ödeme istasyonlarından yapabilmekte ve çıkışta para ödeme sırasına girmeden hızlı hareket edebilmektedirler.

Otopark ödeme sistemleri belli bir büyüklüğün üzerindeki otoparklar için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Özellikle maaşlı personeller tarafından işletilen otoparklarda gelirin takip edilebilmesi ve kaçakların oluşmaması için bu sistemler hayati sistemlerdir diyebiliriz.

Otopark Yönlendirme Sistemleri:

Birden fazla katı bulunan otoparklarda veya tek kat olmasına rağmen yüksek araç sayısına sahip olan otoparklarda yer bulma çok ciddi bir sorundur. Araçlar yer bulmak için otopark içinde dolaşmakta, hem yakıt gideri oluşmakta hem de otopark içinde gereksiz bir yoğunluk oluşmaktadır. Yoğunluk kaynaklı olarak özellikle kapalı otoparklarda fazla araç dolaşması kaynaklı CO (karbon monoksit) yoğunluğu oluşmaktadır. CO yoğunluğu nedeni ile jetfan veya diğer farklı havalandırma sistemleri sürekli olarak çalışmaktadır. Buda ciddi enerji sarfiyatına neden olacaktır. İşte tüm bunları önlemek için otopark yönlendirme sistemleri kullanılmaktadır.

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Otopark yönlendirme sistemi kırmızı ve yeşil ışıklar ile boş ya da dolu yerleri göstermektedir. Aynı zamanda otopark yönlendirme sistemleri elektronik tabelalar ile araç sürücülerini otomatik olarak boş yerlere yönlendirmektedir. Bu sayede sürücüler kolay park imkanına sahip olmaktadırlar. Yine otopark yönlendirme sistemlerinin yazılımları sayesinde otopark doluluk durumu yazılım üzerinden grafik ekranlarda izlenebilmektedir. Daha az karbon salınımı, temiz çevre, kazasız ve hızlı park için otopark yönlendirme sistemleri hayati öneme sahiptir.

Otopark ücretlendirme ve ödeme sistemleri, otoparklarda araçların park etme süreleri karşılığında alınacak ücretlerin belirlenmesi ve ödenmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler, farklı teknolojik çözümlerle uygulanabilirler.

Bazı otoparklarda basit bir sistem kullanılarak, otoparka giren araçlar için giriş saatine göre belirli bir ücret tarifesi uygulanır. Otoparktan ayrılırken araç sahibi, ödemesini yaptığı ücreti belirtilen süre içinde ödemelidir.

Diğer bir yöntem ise, araçların otoparka girişinde plaka tanıma sistemleri kullanarak, araçların giriş ve çıkış saatleri kaydedilir. Bu sayede araç sahiplerine park etme süresine göre farklı ücretler uygulanabilir.

Son yıllarda, mobil uygulamalar üzerinden otopark ücreti ödeme sistemleri de yaygınlaşmıştır. Bu uygulamalar sayesinde, araç sahipleri otoparklara girmeden önce ücretlerini ödeyebilirler ve park yerlerini de önceden rezerve edebilirler.

Otopark ücretlendirme ve ödeme sistemleri, otoparkların düzenli bir şekilde kullanılmasını sağlayarak, otopark işletmecilerine de işlerini kolaylaştırmaktadır.

Günümüzde otopark sistemlerinde araç algılama sensörleri yerini video analiz özellikli kameralı otopark yönlendirme sistemlerine bırakmaya başlamıştır. Bu konuda ileriki yazılarımızda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Otopark Yönetim Sistemleri  Hakkında Bilgiler.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 25 Kasım 2022

    Otopark Yönetim Sistemleri Modern Otoparkların Vazgeçilmez Teknolojilerindendir. Özellikle büyük çaplı otoparkların olmazıdır. Otopark ücretlendirme sistemleri ise araçların otoparka giriş yaptıktan sonra ücretlerinin tahsil edilmesine yardımcı olan sistemlerdir. Bu sistemler, çeşitli teknolojiler kullanarak araçların giriş ve çıkış saatlerini, park ettikleri bölümü ve sürelerini takip ederler. Bu sayede otopark işletmecileri, araç sahiplerine doğru bir şekilde ücretlendirme yapabilirler. Makaleniz İçin Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir