1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri
+ - 1

Otopark Ücretlendirme ve Yönlendirme Sistemleri ile Otopark Otomasyonu.

Otoparklar günümüzde araç yoğunluğunun artmasına bağlı olarak özellikle büyük şehirlerde hayati duruma gelmiştir. Otoparkların bu derece ihtiyaç gelmesi otopark sistemlerinin gelişmesine neden olmuştur. Önceden fiş yazılan buna göre ödeme alının sistemler yerini otomatik ödeme sistemlerine bırakmıştır. Büyük otoparklarda boş yer bulma sorunu nedeni ile otopark yönlendirme sistemleri diğer adı ile otopark dolu boş sistemleri gelişmiştir. Özellikle araç sayısı fazla olan ve yoğun otoparklarda araç giriş ve çıkışlarını takip etmek otopark otomasyon sistemi olmadan yönetilmesi imkânsız hal alacağı çok açıktır.

Otopark otomasyon sistemlerini 2 farklı başlık altında inceleyeceğiz. Bunlardan birincisi otopark ödeme sistemleridir. Bir diğeri ise otopark araç yönlendirme sistemleri olacaktır.

Otopark Ödeme Sistemleri:

Önceleri girişlerde bilet kesilerek başlanan ödeme serüveni günümüzde modern ödeme sistemlerine dönüşmüştür. Günümüz modern otoparklarda girişte plaka tanıma sistemleri ile gelen araç bilgileri kaydedilir. Plakanın kirli, silik vb. olmasına karşı otomatik barkod okuyucular ile bilet teslimi yapılır. Araçların parktan ayrılırken elindeki barkod sistemi veya plaka ile giriş yapılarak otomatik para ödenebilen otomatik ödeme istasyonlarında ödeler yapılır. Ödeme yapılması akabinde çıkışta bulunan plaka tanıma sistemi vasıtası ile ödeme onayı verilmiş olan ilgili plakalı araç için bariyerler açılır ve geçiş sağlanır.

Son yıllarda otoparklarda kullanılan otomatik ödeme sistemleri çok gelişmiş duruma gelmiştir. Özellikle plaka tanıma sistemleri ile entegre edilen ödeme sistemleri, hem otopark işletmecileri için hem de otoparkı kullanan müşteriler için büyük kolaylık ve hız sağlamaktadır. Yine önceleri çıkışta manuel olarak yapılan ödemeler yerini, otomatik ödeme sistemlerine bırakmıştır. Sürücüler çıkışa gelmeden ister nakit ister kredi kartı ile ödemelerini otomatik ödeme istasyonlarından yapabilmekte ve çıkışta para ödeme sırasına girmeden hızlı hareket edebilmektedirler.

Otopark ödeme sistemleri belli bir büyüklüğün üzerindeki otoparklar için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Özellikle maaşlı personeller tarafından işletilen otoparklarda gelirin takip edilebilmesi ve kaçakların oluşmaması için bu sistemler hayati sistemlerdir diyebiliriz.

Otopark Yönlendirme Sistemleri:

Birden fazla katı bulunan otoparklarda veya tek kat olmasına rağmen yüksek araç sayısına sahip olan otoparklarda yer bulma çok ciddi bir sorundur. Araçlar yer bulmak için otopark içinde dolaşmakta, hem yakıt gideri oluşmakta hem de otopark içinde gereksiz bir yoğunluk oluşmaktadır. Yoğunluk kaynaklı olarak özellikle kapalı otoparklarda fazla araç dolaşması kaynaklı CO (karbon monoksit) yoğunluğu oluşmaktadır. CO yoğunluğu nedeni ile jetfan veya diğer farklı havalandırma sistemleri sürekli olarak çalışmaktadır. Buda ciddi enerji sarfiyatına neden olacaktır. İşte tüm bunları önlemek için otopark yönlendirme sistemleri kullanılmaktadır.

Otopark yönlendirme sistemi kırmızı ve yeşil ışıklar ile boş ya da dolu yerleri göstermektedir. Aynı zamanda otopark yönlendirme sistemleri elektronik tabelalar ile araç sürücülerini otomatik olarak boş yerlere yönlendirmektedir. Bu sayede sürücüler kolay park imkanına sahip olmaktadırlar. Yine otopark yönlendirme sistemlerinin yazılımları sayesinde otopark doluluk durumu yazılım üzerinden grafik ekranlarda izlenebilmektedir. Daha az karbon salınımı, temiz çevre, kazasız ve hızlı park için otopark yönlendirme sistemleri hayati öneme sahiptir.

Günümüzde otopark sistemlerinde araç algılama sensörleri yerini video analiz özellikli kameralı otopark yönlendirme sistemlerine bırakmaya başlamıştır. Bu konuda ileriki yazılarımızda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 ay önce

    Otopark Yönetim Sistemleri Modern Otoparkların Vazgeçilmez Teknolojilerindendir. Özellikle büyük çaplı otoparkların olmazıdır. Makaleniz İçin Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir