1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Termal Kamera Sistemleri ve Termal Kamera Uygulama Alanlarının Tanıtımı.

Termal kameraların en çok fayda sağladığı alan sınır güvenliğidir diyebiliriz. Çünkü optik kameralar düşük ışık ya da çok parlak koşullarında görüntüde zafiyetler oluşturabilmektedir. Bunu yanı sıra ağaçlık alanlarda, sisli ortamlarda optik kameralar ile tespit edilemeyen nesneler termal kameralar ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Termal Kamera Sistemleri ve Termal Kamera Uygulama Alanlarının Tanıtımı.
4

Termal Kamera Sistemleri ve Termal Kamera Uygulama Alanlarının Tanıtımı.

İsterseniz yazımıza öncelikle termal kamera nedir? Termal kameranın tanımının yapılması ile başlayalım. Termal kamera mutlak sıfırın (-273 C) üzerinde bir sıcaklığa sahip bütün nesneler, tespit edilebilir bir termal radyasyon yayar. Bir nesnenin sıcaklığı ne kadar yüksek ise o kadar şiddetli bir kızılötesi termal radyasyon yayılımı olur. Termal radyasyon insan gözü ile görülemez olsa da bu termal kameralar tarafından tespit edilebilir. Termal kameralar kızılötesi 8-14 µm ışın dalgalarını geçiren özel bir germanyum lense sahiptir. Termal kamera sistemleri çevredeki nesnelerden gelen küçük sıcaklık farklarını algılayabilen hassas bir ısı sensörüne sahiptir diyebiliriz.

Termal Kameraları Hangi Uygulamalarda Kullanabiliriz?

Termal kameraların en çok fayda sağladığı alan sınır güvenliğidir diyebiliriz. Çünkü optik kameralar düşük ışık ya da çok parlak koşullarında görüntüde zafiyetler oluşturabilmektedir. Bunu yanı sıra ağaçlık alanlarda, sisli ortamlarda optik kameralar ile tespit edilemeyen nesneler termal kameralar ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda termal kameralar optik kameralardan çok daha uzun mesafelerde kolaylıkla kişi takibi yapabilmektedir. Tüm bunların yanında termal kameralarda kullanılan yüksek doğruluk oranlı akıllı video analizler sayesinde, termal kameralar günümüzde özellikle sınır güvenliğinde ciddi oranda kullanılmaktadır. Buradaki sınır güvenliği herhangi bir tesisin, binanın, tank sahasının, endüstriyel tesisin çevre güvenliği olabileceği gibi askeri alanların sınır güvenliğinde de kullanılabilmektedir.

Termal Kamera Sınır Güvenliği

Termal Kamera Sınır Güvenliği

Termal kameralar sınır güvenliği yanında sıcaklık ölçümü de yapabilmektedir. Termal kameralar izlediği alanda istediğimiz noktanın gerçek sıcaklığını ölçebilirler. Sadece sıcaklığı ölçmek ile de kalmaz belirlenen bir sıcaklık değerini aşması durumunda otomatik olarak alarm üretebilirler. Sıcaklık ölçüm yönü ile termal kameralar endüstriyel uygulamalarda yoğun olarak kullanılmaktadırlar.

Termal kameraların yine yoğun kullanımlarından birisi yangın algılama özellikleridir. Termal kameralar daha yangını başlangıç aşamasında çok hızlı olarak algılayabilirler. Bu yönü ile termal kameralar yangın çıkma riski yüksek olan alanlarda kullanılabilirler. Üzerlerinde bulunan video analizler sayesinde yangını hızlı algılayıp otomatik olarak uyarı verebilirler. Duman dedektörü ile yapılan karşılaştırmalarda, duman dedektörlerinden çok daha hızlı olarak yangını algıladığı görülmüştür.

Termal görüntülemeli yangın algılama sistemleri endüstride bunkerler, kömür taşıyıcılar, çöp yığınları, kağıt ve karton geri dönüşüm tesisleri ve benzerlerinde kendiliğinden çıkan yangınların izlenmesi ve tanınması için hızlı ve güvenilir sistemlerdir. Bu alanlarda kendiliğinden yanma olasılığı çok yüksektir ve yangın durumunda personel ve tesis için feci etkileri olmaktadır.

Termal Kamera Yangın Algılama Sistemi

Termal Kamera Yangın Algılama Sistemi

Termal Kamera Duman İçindeki Kişinin Algılanması

Termal Kamera Duman İçindeki Kişinin Algılanması

Termal kamera sistemlerinin endüstri uygulamalarından bir diğeri ise otomotiv endüstrisidir. Araç sürücülerinin zayıf ışıkta ve kötü hava koşullarında görmelerine yardımcı olmak, kazaları azaltmak ve sürüş güvenliği sağlamak için termal kameralar kullanılmaya başlanmıştır. Yine otomobil endüstrisinde zamandan ve paradan tasarruf etmek için lastikler ve frenler gibi otomobil bileşenlerinin tahribatsız muayenesinde termal kameralar kullanılmaktadır.

Termal kameralar, optik kameralar tarafından görülemeyen nesneleri ve potansiyel nesneleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Termal kameralar hiçbir şey yaymaz ve iyi gizlenme sağlar. Buda termal kameraların bulunup yok edilmelerini zorlaştırır. Derin öğrenme algoritmaları sayesinde hatalı alarmları azaltarak daha doğru alarmlar üretirler.

Termal kameralar endüstride sıcaklık ölçümünde elektrik kabinetleri, veri merkezleri, üretimde kontrol işlemleri, üretimde makine kontrol işlemleri, endüstriyel tesislerde üretim ve process takibinde, elektrik kablo bakımında, yüksek voltaj testlerinde, yüksek gerilim panolarında vb. birçok alanda uygulama alanına sahiptir. Termal kameralar modbus entegrasyonu sayesinde scada sistemlerine entegre olabilmektedir. Bu sayede takip ve yönetimleri daha kolay olmaktadır.

Termal Kamera Enerji Hattı Kontrolü

Termal Kamera Enerji Hattı Kontrolü

Termal kameralar birkaç yıl öncesinde ulaşılması zor ve pahalı ürünler olduğu için çok tercih edilemezken bugün maliyetlerinin düşmesine paralel olarak birçok alanda kullanılabilir duruma gelinmiştir. Termal kamera sistemleri doğru projelendirme ve konumlandırma ile orman yangınlarının tespitinde rahatlıkla kullanılabilecek sistemlerdir. Orman yangın güvenliği için günümüzde termal kameralar kullanılmaya başlanmıştır. Tabi ki profesyoneller tarafından doğru projelendirme yapılarak bu tür güvenlik çözümleri rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra geçtiğimiz covit-19 pandemisi süresinde termal kamera sistemleri aktif olarak görev yapmışlardır. Ateşi olan insanların kalabalık ortamlarda bile kolaylıkla tespiti termal kameralar sayesinde mümkün olabilmiştir. Termal kameraların günümüzde özellikle endüstriyel tesislerde çok fazla kullanım alanı oluşmuştur.

Aşağıdaki resimde bir termal kamera ile normal optik kameranın gece görüntüsü kıyaslanmıştır. Resimde görüleceği üzere optik kamerada bir çok detayı kaçırabildiğimiz halde termal kamerada en ince detaylara kadar hakim olabilmekteyiz. Buda bize güvenliğin önem arz ettiği noktaların mutlaka termal kameralar ile izlenmesi gerektiğini anlatmaktadır.

Aşağıdaki resimde ise bir optik kamera ile bir termal kameranın sisli ortam performansı karşılaştırılmıştır. Görebileceğiniz üzere, sisli ortamda optik kameralar ile görüntü alamaz iken, termal kameralar ile rahatlıkla görüntü alabilmekteyiz. Termal kameralar sis, yağmur, kar vb. dış ortamlardan etkilenmezler.

Yine aşağıda yüksek ışık ortamında, optik kamera ve termal kamera karşılaştırılması görünmektedir. Burada göreceğiniz üzere termal kameralar yüksek ışıktan etkilenmezler.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir