1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Hakkında Merak Edilen Bilgiler.

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı), elektrik kesintilerinde bağlı cihazlara anında enerji sağlayarak sistemlerin kesintisiz çalışmasını ve elektronik ekipmanların zarar görmemesini sağlar. Ayrıca şebeke gerilimindeki dalgalanmaları düzenler, ani gerilim artışlarını filtreleyerek güvenli bir enerji akışı sunar. UPS sistemleri; Standby, Line Interactive ve Online olmak üzere üç temel tipe ayrılır ve her biri farklı kullanım alanlarına göre avantaj sağlar. Bu sistemlerde genellikle VRLA, Jel veya Li-ion aküler kullanılır ve akü tipi, sistemin verimliliğini ve ömrünü doğrudan etkiler. Doğru UPS seçimi için yük gücü, yedekleme süresi ve voltaj toleransı gibi faktörlerin dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Hakkında Merak Edilen Bilgiler.
Yazı İçeriği İçindekileri Gizle

UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) Nedir?

Elektrik kesintileri, voltaj dalgalanmaları ve ani güç kayıpları modern hayatın en büyük problemlerinden biridir. Özellikle bilgisayarlar, sunucular ve hassas elektronik cihazlar için bu durumlar telafisi imkansız veri kayıplarına, donanım hasarlarına ve iş süreçlerinin aksamasına neden olabilir.

İşte tam bu noktada UPS sistemleri devreye girer. Bu kapsamlı rehberde, UPS nedir, nasıl çalışır, hangi tipleri vardır ve nasıl seçilir gibi tüm soruların cevaplarını bulacaksınız.

ups sistemleri

UPS Nedir?

UPS (Uninterruptible Power Supply), Türkçe karşılığıyla Kesintisiz Güç Kaynağı, elektrik kesintisi veya voltaj problemleri yaşandığında bağlı cihazların çalışmaya devam etmesini sağlayan bir güvenlik ekipmanıdır. UPS sistemleri, içlerindeki aküler sayesinde elektrik kesildiğinde anında devreye girerek bilgisayarlarınızın, sunucularınızın ve diğer kritik ekipmanlarınızın zarar görmeden güvenli bir şekilde kapatılması için gerekli zamanı sağlar.

UPS’in Temel Fonksiyonları

1. Kesintisiz Güç Sağlama: Elektrik kesildiğinde akülerden besleme yaparak cihazların çalışmasını sürdürür.

2. Voltaj Regülasyonu: Şebeke voltajındaki ani yükselme veya düşüşleri düzenleyerek sabit voltaj sağlar.

3. Gürültü Filtreleme: Elektrik hattındaki elektromanyetik gürültüleri temizleyerek temiz enerji sunar.

4. Aşırı Voltaj Koruması: Yıldırım çarpması veya şebeke arızaları sonucu oluşan aşırı voltajlardan korur.

5. Güvenli Kapatma: Yazılım desteği ile bilgisayarları otomatik olarak güvenli bir şekilde kapatır.

UPS Nasıl Çalışır?

UPS sistemlerinin çalışma prensibi oldukça basittir. Normal koşullarda şebeke elektriği UPS’e girer, UPS içindeki aküler şarj edilir ve aynı zamanda bağlı cihazlara güç sağlanır. Elektrik kesildiğinde veya voltaj belirlenen sınırların dışına çıktığında, UPS içindeki invertör devreye girerek akülerdeki DC (doğru akım) elektriği AC (alternatif akım) elektriğe çevirerek cihazlara kesintisiz güç sağlamaya devam eder.

Bu süreç milisaniyeler içinde gerçekleşir ve çoğu durumda kullanıcı elektrik kesildiğini bile fark etmez. UPS’in sağladığı yedekleme süresi, akü kapasitesine ve bağlı cihazların çektiği güce bağlı olarak birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişebilir.

online UPS sistem dizaynıUPS Türleri ve Özellikleri

Piyasada üç ana UPS tipi bulunmaktadır ve her birinin farklı kullanım alanları ve avantajları vardır.

1. Standby (Offline) UPS

Standby UPS, en ekonomik ve basit UPS türüdür. Normal koşullarda elektrik doğrudan şebekeden cihazlara aktarılır. Elektrik kesildiğinde veya voltaj kabul edilebilir sınırların dışına çıktığında, 5-10 milisaniye içinde aküye geçiş yapılır.

Avantajları:

  • En uygun fiyatlı seçenek
  • Düşük elektrik tüketimi ve yüksek verimlilik (%95-98)
  • Sessiz çalışma
  • Basit montaj ve kullanım
  • Küçük ve hafif tasarım

Dezavantajları:

  • 5-10ms transfer süresi var (bazı hassas cihazlar için problemli olabilir)
  • Sınırlı voltaj regülasyonu
  • Sık voltaj dalgalanmalarında akü ömrü kısalır
  • Dalga formu kalitesi düşük olabilir

Kullanım Alanları:

  • Ev bilgisayarları ve oyun konsolları
  • Modem ve router’lar
  • Küçük ofis ekipmanları
  • Kişisel kullanım cihazları

Güç Aralığı: 300VA – 2000VA

2. Line Interactive UPS

Line Interactive UPS, Türkiye’de en popüler UPS tipidir. AVR (Automatic Voltage Regulator) teknolojisi sayesinde voltaj dalgalanmalarını aküye geçmeden düzenleyebilir. Elektrik kesildiğinde 2-5 milisaniye içinde aküye geçiş yapar.

Avantajları:

  • Mükemmel fiyat-performans dengesi
  • AVR ile voltaj regülasyonu (akü ömrü uzar)
  • Hızlı transfer süresi (2-5ms)
  • Geniş kullanım alanı
  • Yüksek verimlilik (%95-98)
  • Çoğu uygulama için yeterli koruma

Dezavantajları:

  • Minimal transfer süresi var (çok hassas cihazlar için yeterli olmayabilir)
  • Frekans regülasyonu yok
  • Online UPS kadar tam koruma sağlamaz

Kullanım Alanları:

  • Ofis bilgisayarları ve workstation’lar
  • Küçük ve orta boy sunucular
  • Ağ ekipmanları (switch, router, firewall)
  • POS sistemleri
  • Güvenlik kameraları ve NVR sistemleri
  • Küçük işletme sunucu odaları

Güç Aralığı: 500VA – 10kVA

3. Online (Double Conversion) UPS

Online UPS, en gelişmiş ve en güvenilir UPS teknolojisidir. Çift dönüşüm teknolojisi sayesinde gelen elektrik önce DC’ye, sonra tekrar AC’ye çevrilir. Bu sayede elektrik kesintisinde sıfır transfer süresi ile kesintisiz geçiş sağlanır.

Avantajları:

  • Sıfır transfer süresi (tam kesintisiz güç)
  • Mükemmel voltaj ve frekans regülasyonu (±1%)
  • Tam gürültü filtreleme
  • Her zaman pure sine wave çıkış
  • En yüksek koruma seviyesi
  • Hassas cihazlar için ideal

Dezavantajları:

  • Yüksek maliyet (2-3 kat daha pahalı)
  • Daha fazla elektrik tüketimi (%89-95 verimlilik)
  • Isınma problemi (soğutma gerekebilir)
  • Daha gürültülü (fan sesi)
  • Daha büyük ve ağır

Kullanım Alanları:

  • Veri merkezleri ve sunucu odaları
  • Medikal cihazlar (hastane, klinik)
  • Endüstriyel kontrol sistemleri
  • Telekom santralleri
  • Bankacılık sistemleri
  • Kritik altyapılar
  • Laboratuvar ekipmanları

Güç Aralığı: 1kVA – 800kVA

UPS Tipi Karşılaştırma Tablosu

ÖzellikStandbyLine InteractiveOnline
Transfer Süresi5-10ms2-5ms0ms
Voltaj KorumasıZayıfİyi (AVR)Mükemmel
Frekans KorumasıYokYokVar
Gürültü FiltresiMinimalOrtaTam
VerimlilikEn yüksekYüksekOrta
GüvenilirlikOrtaİyiEn yüksek
Fiyat€€€€€€€
Akü KullanımıSıkOrtaAz
Akü ÖmrüKısaUzunEn uzun
Ses SeviyesiSessizSessizGürültülü (fan)
BoyutKüçükOrtaBüyük

UPS kesintisiz güç kaynağı

UPS Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

1. Güç İhtiyacı Hesaplama

UPS seçiminde ilk adım, cihazlarınızın toplam güç tüketimini hesaplamaktır. UPS’ler hem VA (Volt-Amper) hem de Watt (W) cinsinden değerlendirilir.

Hesaplama Adımları:

Adım 1: Tüm cihazların Watt değerlerini toplayın
Adım 2: %20-30 güvenlik marjı ekleyin
Adım 3: Uygun UPS’i seçin

Örnek Hesaplama:

  • 1 Masaüstü Bilgisayar: 300W
  • 1 Monitör: 50W
  • 1 Modem: 15W
  • 1 Router: 10W
  • Toplam: 375W
  • %30 Marj: 375 x 1.3 = 487W
  • Önerilen UPS: En az 650VA / 500W

2. Yedekleme Süresi

Kaç dakika yedekleme süresine ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Standart UPS’ler yarım yük ile 15-30 dakika yedekleme sağlar. Daha uzun süre için ekstra akü kabineti eklenebilir.

Tipik İhtiyaçlar:

  • 5-10 dakika: Dosyaları kaydetme ve kapatma
  • 15-30 dakika: Normal iş kapatma süreci
  • 30-60 dakika: Uzun kesintiler için hazırlık
  • 1+ saat: Jeneratör devreye girene kadar

3. Dalga Formu

Hassas elektronik cihazlar için mutlaka Pure Sine Wave (Tam Sinüs Dalga) çıkışlı UPS seçin. Modified Sine Wave özellikle sunucular, aktif PFC’li güç kaynakları ve laser yazıcılar için uygun değildir.

4. Giriş Voltaj Aralığı

Türkiye’de voltaj dalgalanmaları yaygındır. Geniş giriş voltaj aralığı (140-300V) olan UPS’ler daha az aküye geçer ve akü ömrü uzar.

5. Bağlantı ve Yönetim

  • USB veya Ethernet bağlantısı: Otomatik kapatma yazılımı için
  • Yazılım desteği: Uzaktan izleme ve yönetim
  • LCD ekran: Anlık durum bilgisi
  • Alarm sistemi: Görsel ve sesli uyarılar

6. Priz Sayısı ve Türü

  • Kaç cihaz bağlayacağınızı planlayın
  • Bazı prizler sadece surge korumalı (akü koruması yok)
  • Türkiye tipi priz düzenine dikkat edin

UPS ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. UPS sürekli prize takılı mı kalmalı? Evet, UPS’ler 7/24 prize takılı kalmalı ve sürekli şarj durumunda olmalıdır.

2. UPS akümü ne kadar dayanır? Standart kullanımda 3-5 yıl, ideal koşullarda 5-7 yıl dayanabilir.

3. UPS hangi cihazlara bağlanmamalı? Lazer yazıcı, elektrikli ısıtıcı, klima gibi yüksek güç tüketen cihazlar UPS’e bağlanmamalıdır.

4. UPS gürültü yapar mı? Standby ve Line Interactive UPS’ler genellikle sessizdir. Online UPS’lerde fan sesi duyulabilir.

5. UPS elektrik faturasını artırır mı? Minimal düzeyde. 1000VA UPS yaklaşık 20-50W tüketir (aylık 3-7 kWh).

6. Eski akü ile çalışır mı? Çalışır ama yedekleme süresi çok kısa olur ve güvenilirlik düşer.

7. Kaç cihaz bağlanabilir? UPS’in toplam gücünü aşmayacak şekilde istediğiniz kadar cihaz bağlanabilir.

UPS sistemleri, modern hayatın vazgeçilmez güvenlik ekipmanlarından biridir. Elektrik kesintileri ve voltaj problemlerine karşı cihazlarınızı koruyan UPS’ler, veri kaybını önler, donanım hasarlarını engeller ve iş sürekliliğini sağlar.

Doğru UPS seçimi yaparken ihtiyacınızı iyi analiz edin, geleceği de düşünerek %20-30 fazla kapasite ile yola çıkın ve kaliteli markalardan alışveriş yapın. Küçük bir yatırımla büyük kayıpların önüne geçebilir, değerli verilerinizi ve pahalı ekipmanlarınızı koruma altına alabilirsiniz.

Unutmayın: En pahalı UPS, hiç UPS olmamasıdır. Elektrik kesintisi yaşandığında kaybettiğiniz veriler, hasar gören cihazlar ve duran iş süreçleri, UPS maliyetinin çok üzerinde zararlara yol açabilir. Bu yüzden hemen bugün kendinize uygun bir UPS sistemi edinerek geleceğe güvenle bakın.

ups akü odası

Akü Nedir?

Akü, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren ve bu enerjiyi depolayabilen bir cihazdır. Günlük hayatımızın her alanında farklı akü türleriyle karşılaşırız. Arabalarımızdan telefonlarımıza, laptoplarımızdan güneş enerjisi sistemlerine kadar her yerde aküler kullanılır. Bu yazıda tüm akü çeşitlerini detaylıca inceleyeceğiz.

Aküler Nasıl Çalışır?

Basit anlatımla, bir akü içinde iki farklı metal (elektrot) ve bunların arasında kimyasal bir sıvı veya jel (elektrolit) bulunur. Akü şarj edildiğinde kimyasal enerji depolanır, kullanıldığında ise bu enerji elektriğe dönüşür. Bu işlem bazı akülerde yüzlerce kez tekrarlanabilir (şarj edilebilir), bazılarında ise sadece bir kez gerçekleşir (şarj edilemez).

UPS’lerde Kullanılan Akü Türleri

1. VRLA Aküler (Valve Regulated Lead Acid)

VRLA, UPS sistemlerinde en yaygın kullanılan akü türüdür. İki ana alt türü vardır:

a) AGM (Absorbent Glass Mat) Akü

Yapısı:

  • Elektrolit, cam elyaf materyalde emdirilmiştir
  • Kapalı sistem, bakım gerektirmez
  • Ventilli (supap) güvenlik sistemi vardır

Teknik Özellikler:

  • Voltaj: 12V (genellikle)
  • Kapasite: 7Ah – 200Ah
  • Ömür: 3-5 yıl (standart kullanımda)
  • Döngü ömrü: 200-300 deşarj döngüsü
  • Çalışma sıcaklığı: -15°C ile +50°C
  • Şarj voltajı: 13.6-13.8V (float), 14.4-14.7V (boost)

Avantajları:

  • Bakımsız
  • Her pozisyonda çalışabilir
  • Dökülme riski yok
  • Titreşime dayanıklı
  • Hızlı deşarj yeteneği (yüksek akım verir)
  • İyi elektriksel performans
  • Makul fiyat

Dezavantajları:

  • Orta ömür (3-5 yıl)
  • Sıcağa hassas (her 10°C artışta ömür yarıya iner)
  • Ağır
  • Derin deşarja hassas

Kullanım Alanları:

  • Küçük ve orta boy UPS sistemleri (500VA – 10kVA)
  • Ofis UPS’leri
  • Ev tipi UPS’ler
  • Küçük sunucu odaları

Popüler Markalar: Yuasa, CSB, Fiamm, Panasonic, Vision

b) GEL (Jel) Akü

Yapısı:

  • Elektrolit jel kıvamındadır (silika ile katılaştırılmış)
  • Kapalı sistem, tamamen bakımsız
  • Çok yavaş şarj/deşarj özellikli

Teknik Özellikler:

  • Voltaj: 12V (genellikle)
  • Kapasite: 10Ah – 200Ah
  • Ömür: 5-12 yıl
  • Döngü ömrü: 500-1000 deşarj döngüsü
  • Çalışma sıcaklığı: -20°C ile +55°C
  • Şarj voltajı: 13.5-13.8V (float), 14.1-14.4V (boost)

Avantajları:

  • Uzun ömür
  • Derin deşarja çok dayanıklı (%80’e kadar)
  • Yavaş ve düzenli deşarjlarda mükemmel performans
  • Sıcağa AGM’den daha dayanıklı
  • Düşük kendiliğinden boşalma
  • Her pozisyonda çalışabilir

Dezavantajları:

  • Pahalı (AGM’den %30-50 daha pahalı)
  • Yavaş şarj olur (özel şarj ayarı gerektirir)
  • Yüksek akım talebinde AGM’den zayıf
  • Yanlış şarj voltajında hasar görür
  • Ağır

Kullanım Alanları:

  • Uzun süreli yedekleme gereken sistemler
  • Güneş enerjisi + UPS hibrit sistemleri
  • Telekom istasyonları
  • Büyük veri merkezleri
  • Sık deşarj yapılacak uygulamalar

Popüler Markalar: Sonnenschein, Exide, Haze, Victron Energy

2. Flooded (Açık/Sulu) Kurşun-Asit Akü

Yapısı:

  • Klasik kurşun-asit akü
  • Elektrolit sıvı halde, üstü açılabilir
  • Düzenli su ilavesi gerektirir

Teknik Özellikler:

  • Voltaj: 12V (genellikle 2V hücreler seri bağlı)
  • Kapasite: 50Ah – 3000Ah
  • Ömür: 5-20 yıl (bakıma bağlı)
  • Döngü ömrü: 1000-1500 deşarj döngüsü
  • Çalışma sıcaklığı: -10°C ile +45°C

Avantajları:

  • Çok uzun ömür (doğru bakımda 15-20 yıl)
  • Düşük maliyet
  • Yüksek kapasite seçenekleri
  • Kolay servis ve tamir
  • Derin deşarj yapılabilir

Dezavantajları:

  • Düzenli bakım gerektirir (3-6 ayda bir su eklemek)
  • Gaz çıkarır (hidrojen)
  • Özel havalandırma gerektirir
  • Dik pozisyonda durmalı
  • Asit dökülme riski
  • Ağır ve hacimli

Kullanım Alanları:

  • Çok büyük UPS sistemleri (100kVA+)
  • Endüstriyel tesisler
  • Veri merkezleri
  • Hastane merkezi UPS sistemleri
  • Telekom santralleri

Popüler Markalar: Exide, Enersys, Tudor, EAS

3. Lityum İyon (Li-ion) Akü

Yapısı:

  • Modern, gelişmiş teknoloji
  • Lityum demir fosfat (LiFePO4) genellikle tercih edilir
  • BMS (Battery Management System) gerektirir

Teknik Özellikler:

  • Voltaj: 12V, 24V, 48V modüller
  • Kapasite: 50Ah – 300Ah (modül başına)
  • Ömür: 10-15 yıl
  • Döngü ömrü: 3000-5000 deşarj döngüsü
  • Çalışma sıcaklığı: -20°C ile +55°C
  • Şarj verimliliği: %95-98%

Avantajları:

  • Çok uzun ömür
  • Çok hafif (kurşunun 1/3 ağırlığı)
  • Küçük boyut (kurşunun yarısı)
  • Hızlı şarj (1-2 saat)
  • Düşük kendiliğinden boşalma (%2-3/yıl)
  • Bakımsız
  • Geniş sıcaklık aralığı
  • %100 deşarj yapılabilir
  • Yüksek verimlilik

Dezavantajları:

  • Çok pahalı (kurşunun 3-5 katı)
  • Özel BMS gerektirir
  • UPS ile uyumluluk problemleri olabilir
  • İlk yatırım yüksek

Kullanım Alanları:

  • Modern veri merkezleri
  • Yer kısıtı olan uygulamalar
  • Ağırlık önemli olan yerler
  • Yüksek bütçeli projeler
  • Uzun ömür istenen sistemler
  • Modüler UPS sistemleri

Popüler Markalar: SimpliPhi, Pylontech, BYD, Tesla (büyük sistemler)

4. Nikel-Kadmiyum (NiCd) Akü

Not: Artık nadiren kullanılır, ancak özel uygulamalarda hala tercih edilir.

Teknik Özellikler:

  • Voltaj: 1.2V (hücre başına)
  • Ömür: 10-20 yıl
  • Döngü ömrü: 2000-3000 deşarj döngüsü
  • Çalışma sıcaklığı: -40°C ile +60°C

Avantajları:

  • Aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı
  • Çok uzun ömür
  • Güvenilir
  • Aşırı deşarj ve şarja karşı toleranslı

Dezavantajları:

  • Çok pahalı
  • Kadmiyum zehirli (çevreye zararlı)
  • Hafıza etkisi
  • Birçok ülkede yasaklı

Kullanım Alanları:

  • Havaalanları
  • Askeri tesisler
  • Aşırı sıcaklık olan yerler
  • Kritik altyapılar

ups sistem dizaynı

UPS Akü Çeşitleri – Detaylı Karşılaştırma Tablosu

Genel Karşılaştırma

ÖzellikAGMGELAçık Tip (Flooded)Lityum (LiFePO4)NiCd
Ömür (Yıl)3-55-1210-2010-1515-20
Döngü Sayısı200-300500-10001000-15003000-50002000-3000
AğırlıkAğırAğırÇok AğırHafifAğır
HacimBüyükBüyükÇok BüyükKüçükBüyük
BakımGereksizGereksizGerekli (3-6 ay)GereksizMinimal
Şarj Süresi4-6 saat8-12 saat8-16 saat1-2 saat4-8 saat
Derin Deşarj ToleransıDüşükYüksekOrta-YüksekÇok YüksekYüksek
Sıcaklık HassasiyetiYüksekOrtaOrtaDüşükÇok Düşük
İlk Maliyet₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺
Toplam Sahip Olma Maliyeti (10 yıl)₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺₺
Çevre DostuOrtaOrtaDüşükYüksekDüşük
Verimlilik%80-85%75-80%70-75%95-98%70-80

Akü Teknik Detay Karşılaştırması

Elektriksel Özellikler

ÖzellikAGMGELAçık TipLityumNiCd
Float Voltaj (12V için)13.6-13.8V13.5-13.8V13.5-13.8V13.6-14.6V1.4V/hücre
Boost Voltaj (12V için)14.4-14.7V14.1-14.4V14.4-15V14.2-14.6V1.55V/hücre
Maksimum Deşarj AkımıÇok YüksekOrtaYüksekÇok YüksekÇok Yüksek
Kendiliğinden Boşalma%3-5/ay%1-3/ay%2-5/ay%2-3/yıl%10-20/ay
İç DirençDüşükOrtaDüşükÇok DüşükDüşük
Şarj Kabul OranıYüksekDüşükOrtaÇok YüksekYüksek

Operasyonel Özellikler

ÖzellikAGMGELAçık TipLityumNiCd
Çalışma PozisyonuHer PozisyonHer PozisyonSadece DikHer PozisyonHer Pozisyon
Havalandırma GereksinimiMinimalMinimalZorunluMinimalOrta
Gaz ÇıkışıÇok AzÇok AzYüksekYokOrta
Montaj KolaylığıKolayKolayZorÇok KolayKolay
Titreşime DayanımİyiİyiOrtaMükemmelMükemmel
Taşıma KolaylığıOrtaOrtaZorKolayOrta

Sıcaklık ve Çevre Etkileri

ÖzellikAGMGELAçık TipLityumNiCd
Optimal Sıcaklık20-25°C20-25°C20-25°C20-30°C20-25°C
Min Sıcaklık-15°C-20°C-10°C-20°C-40°C
Maks Sıcaklık+50°C+55°C+45°C+55°C+60°C
Her 10°C Artışta Ömür Kaybı%50%40%40%20%30
Düşük Sıcaklık PerformansıOrtaOrtaOrtaİyiMükemmel
Yüksek Sıcaklık ToleransıDüşükOrtaOrtaİyiMükemmel

Kapasite ve Performans Tablosu

Aynı 100Ah Kapasitede Karşılaştırma

ÖzellikAGM 100AhGEL 100AhAçık 100AhLityum 100Ah
Gerçek Kullanılabilir Kapasite50Ah (%50’ye deşarj)80Ah (%80’e deşarj)80Ah100Ah (tam deşarj)
Ağırlık~30 kg~32 kg~35 kg~12 kg
Boyutlar (örnek)330x170x220mm330x170x220mm345x175x240mm260x168x210mm
15 Dakika Deşarj Kapasitesi~85Ah~60Ah~75Ah~95Ah
1 Saat Deşarj Kapasitesi~90Ah~85Ah~88Ah~100Ah
20 Saat Deşarj Kapasitesi100Ah100Ah100Ah100Ah
Toplam Enerji Çıkışı (Ömür Boyu)15-25 MWh50-80 MWh100-150 MWh300-500 MWh

Maliyet Analizi (10 Yıllık)

5kVA UPS Sistemi İçin (Örnek Hesap)

Maliyet KalemiAGMGELAçık TipLityum
İlk Akü Alımı6.000 TL9.000 TL7.000 TL25.000 TL
Değişim Sayısı (10 yıl)2-3 kez1 kez0 kez0 kez
Toplam Akü Maliyeti18.000 TL9.000 TL7.000 TL25.000 TL
Bakım Maliyeti0 TL0 TL5.000 TL0 TL
Enerji Kaybı (şarj verimsizliği)3.000 TL4.000 TL5.000 TL500 TL
Nakliye ve Montaj2.000 TL2.000 TL3.000 TL500 TL
İşgücü (değişimler)1.500 TL500 TL2.000 TL0 TL
Klima Maliyeti (soğutma)2.000 TL2.000 TL2.500 TL500 TL
TOPLAM (10 Yıl)26.500 TL17.500 TL24.500 TL26.500 TL
Yıllık Ortalama2.650 TL1.750 TL2.450 TL2.650 TL

Sonuç: İlk maliyeti yüksek olsa da, lityum ve jel aküler uzun vadede en ekonomiktir!

UPS Kapasitesine Göre Akü Seçimi

UPS GücüEn Uygun Aküİkinci SeçenekNeden?
500-1000VA (Ev/Küçük Ofis)AGM–Ekonomik, yeterli, kolay bulunur
1000-3000VA (Ofis)AGMGELMakul fiyat, kolay değişim
3000-10kVA (Sunucu Odası)GELAGMDaha uzun ömür, daha az değişim
10-50kVA (Küçük Veri Merkezi)GEL veya LityumAçık TipPerformans ve alan tasarrufu
50-200kVA (Orta Veri Merkezi)LityumAçık TipAlan ve ağırlık tasarrufu kritik
200kVA+ (Büyük Veri Merkezi)LityumAçık TipMaksimum verimlilik ve alan tasarrufu
Endüstriyel TesisAçık TipGELYüksek kapasite, uzun ömür
Telekom İstasyonuGELLityumSık deşarj, uzun ömür
HastaneGEL veya Açık TipLityumGüvenilirlik ve uzun yedekleme

Yedekleme Süresine Göre Seçim

Yedekleme İhtiyacıÖnerilen AküAlternatifAçıklama
5-10 Dakika (Kapatma süresi)AGMGELKısa deşarjlarda AGM mükemmel performans
15-30 DakikaAGM veya GELLityumHer ikisi de uygun
30-60 DakikaGELLityumDerin deşarja GEL daha uygun
1-2 SaatGEL veya LityumAçık TipUzun deşarj için derin deşarj aküsü
2+ SaatAçık Tip veya LityumGELÇok yüksek kapasite gerekir

Kullanım Sıklığına Göre Seçim

Kullanım SenaryosuEn Uygun AküNeden?
Nadiren Kesinti (Ayda 1-2)AGMEkonomik, yeterli döngü ömrü
Orta Sıklıkta (Haftada 1-2)GELSık döngü için daha dayanıklı
Sık Kesinti (Günde 1+)Lityum veya GELYüksek döngü ömrü şart
Sürekli Döngü (UPS Sürekli Çalışıyor)LityumEn yüksek döngü ömrü
Test Amaçlı (Ayda test deşarjı)GELTest deşarjlarına dayanıklı

Özel Koşullara Göre Seçim

Özel DurumÖnerilen AküAçıklama
Dar AlanLityumEn küçük hacim
Ağırlık KısıtıLityumEn hafif seçenek
Sıcak Ortam (+35°C üstü)GEL veya LityumSıcağa daha dayanıklı
Soğuk Ortam (0°C altı)AGM veya NiCdSoğukta daha iyi performans
Yüksek NemAGM veya GELKapalı sistem
Titreşimli OrtamAGM veya LityumTitreşime dayanıklı
Kötü HavalandırmaAGM, GEL veya LityumAz gaz çıkarır
Düşük BütçeAGMEn ekonomik
Yüksek Bütçe, Uzun VadeLityumEn düşük toplam maliyet

Akü Ömrünü Etkileyen Faktörler

FaktörEtkisiAGMGELAçık TipLityum
Yüksek Sıcaklık (+10°C artış)Ömür yarıya inerÇok HassasHassasHassasAz Hassas
Düşük SıcaklıkKapasite düşerOrta EtkiOrta EtkiOrta EtkiAz Etki
Aşırı Deşarj (%50 altı)Ömür kısalırÇok HassasAz HassasOrta HassasHassas Değil
Aşırı ŞarjIsınma, hasarHassasÇok HassasOrta HassasBMS korur
Yanlış Şarj VoltajıHasarOrta HassasÇok HassasOrta HassasBMS korur
Düşük Şarj Durumu (uzun süre)SülfatlanmaÇok ZararlıZararlıZararlıEtkisiz
TitreşimPlaka hasarıDayanıklıDayanıklıAz DayanıklıÇok Dayanıklı

Bakım Gereksinimleri

Bakım İşlemiAGMGELAçık TipLityum
Su EklemeGereksizGereksiz3-6 ayda birGereksiz
Terminal Temizliği6 ayda bir6 ayda bir3 ayda birYılda bir
Voltaj Kontrolü3 ayda bir3 ayda birAylıkAylık
Kapasite TestiYılda birYılda birYılda birYılda bir
Sıkıştırma KontrolüYılda birYılda bir6 ayda birGereksiz
Eşitleme Şarjı6 ayda birYapılmaz3 ayda birGereksiz
BMS Yazılım Güncelleme–––Gerektiğinde

Garanti ve Servis Karşılaştırması

ÖzellikAGMGELAçık TipLityum
Standart Garanti1-2 yıl2-3 yıl2-5 yıl5-10 yıl
Yedek Parça BulunabilirliğiKolayKolayKolayOrta
Yerel ServisHer YerdeÇoğu YerdeHer YerdeSınırlı
Hızlı DeğişimÇok KolayÇok KolayZorKolay
Nakliye KolaylığıOrtaOrtaZorKolay
Uzaktan İzlemeOpsiyonelOpsiyonelOpsiyonelGenellikle Var

Çevre ve Güvenlik

ÖzellikAGMGELAçık TipLityumNiCd
Geri Dönüşüm Oranı%99%99%99%60-80%90
Tehlikeli MaddeKurşun, AsitKurşun, AsitKurşun, Asit–Kadmiyum
Yangın RiskiDüşükDüşükOrtaDüşükDüşük
Patlama RiskiÇok DüşükÇok DüşükOrtaÇok DüşükDüşük
Gaz ÇıkışıMinimalMinimalYüksek (H₂)YokOrta
Nakliye SınıfıSınırlıSınırlıTehlikeliSınırlıTehlikeli

Akü İzleme Sistemi Nedir?

“Akü İzleme Sistemi (Battery Monitoring System – BMS veya Battery Management System)”, özellikle UPS, enerji depolama, telekom ve veri merkezi gibi kritik sistemlerde akülerin sağlığını, performansını ve güvenliğini sürekli izleyen bir sistemdir.

1. Akü İzleme Sistemi Tanım

Akü İzleme Sistemi, her bir akünün veya akü grubunun;

  • Gerilimini (V)

  • Akımını (A)

  • Sıcaklığını (°C)

  • İç direncini (mΩ)

  • Şarj/deşarj durumunu (SOC, DOD)

  • Bağlantı ve denge durumunu (balance)

gerçek zamanlı olarak ölçen, analiz eden ve gerektiğinde alarm veya koruma eylemi başlatan bir sistemdir.

2. Temel Amacı

Akü odalarında veya UPS sistemlerinde BMS’nin amacı şudur:

AmaçAçıklama
🔋 Performans izlemeHer akünün sağlığını (State of Health – SOH) ve kapasite durumunu izler.
⚠️ Arıza erken uyarısıHücreler arası dengesizlik, voltaj düşümü veya aşırı ısınma gibi durumlarda alarm verir.
🔌 KorumaAşırı şarj/deşarj, yüksek sıcaklık veya kısa devre durumunda sistemi otomatik devre dışı bırakabilir.
📈 Verimlilik optimizasyonuAkülerin ömrünü uzatır, gereksiz değişim veya arıza kaynaklı kesinti riskini azaltır.

3. Nasıl Çalışır?

A. Sensör Katmanı

  • Her akü hücresine veya bloğa bağlı voltaj, akım ve sıcaklık sensörleri vardır.

  • Bu sensörler genellikle RS485, CANBus veya Modbus protokolüyle veriyi toplar.

B. Kontrol Ünitesi

  • Mikrodenetleyici (MCU) veya akıllı kontrol kartı bu sensör verilerini işler.

  • Sınır değerler aşıldığında alarm, röle çıkışı veya SCADA/BMS sistemi bildirimi oluşturur.

C. Yazılım / Görselleştirme Katmanı

  • Kullanıcılar, web arayüzü veya bulut paneli üzerinden:

    • Her akünün gerilimini, sıcaklığını,

    • Toplam enerji kapasitesini,

    • Akülerin balans durumunu görebilir.

  • Raporlama ve geçmiş verilerle akü ömrü tahmini (SoH trendi) yapılır.

4. Akü İzleme Sistemi Çeşitleri

Sistem TipiKullanım AlanıÖzellikler
Modül Seviyesi BMSLi-ion / LiFePO₄ sistemlerdeHücre bazlı kontrol, dengeleme, termal koruma
String İzleme (Battery Monitoring Unit – BMU)VRLA / AGM sistemlerdeSeri dizilerde voltaj ve sıcaklık izleme
Merkezi İzleme (Battery Supervisor)UPS ve enerji odalarıÇok sayıda akü grubunu merkezi SCADA sistemine bağlar

5. Neden Gereklidir?

Kurşun-Asit Aküler (VRLA, AGM, Jel) İçin:

  • Zamanla hücreler arasında kapasite farkı oluşur.

  • BMS, zayıf hücreleri tespit ederek erken değişim sağlar.

  • Bu, beklenmedik UPS kesintilerini önler.

Lityum Aküler İçin (Li-ion, LiFePO₄):

  • Hücre dengesizliği, aşırı şarj veya ısınma durumunda yangın veya patlama riski vardır.

  • BMS, termal runaway önleme açısından hayati önem taşır.

  • Ayrıca her hücreyi aktif/pasif dengeleme yaparak ömrü uzatır.

7. Örnek İzlenen Parametreler

ParametreAçıklamaAlarm Seviyesi
Hücre VoltajıDüşük/ yüksek voltaj aralık dışı⚠️ <2.0V veya >3.7V (LiFePO₄)
Hücre SıcaklığıTermal runaway önleme⚠️ >60°C
İç Direnç (IR)Hücre yaşlanma göstergesi⚠️ %20 artış
Kapasite (Ah)Akü ömrü tahmini⏳ %70 altı değişim önerilir

8. Sonuç

Akü İzleme Sistemi, UPS ve enerji depolama altyapılarında:

  • Arızaları önceden tahmin eder,

  • Yangın ve enerji kesintisi riskini azaltır,

  • Akü ömrünü uzatır,

  • Operasyon güvenliğini artırır.

🔋 Kısacası:
Akü İzleme Sistemi = Akülerin “kalp monitörü”dür.
Arızayı daha oluşmadan fark eder ve sistemi korur.

Yazımızı Değerlendirir Misiniz?
  • be_endim
    Beğendim
    0
  • alk_l_yorum
    Alkışlıyorum
    3
  • be_enmedim
    Beğenmedim
    0

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Uzmanı ve Danışmanı. Yangın Güvenliği Danışmanlığı, Elektronik Güvenlik Sistemleri Danışmanlığı ve Yangın ve Her Türlü Elektronik Güvenlik Sistemleri Projeleriniz ile Sorularınız İçin info@guvenlikdanismanlik.com mail adresini kullanabilirsiniz.

Yazarın Profili