1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Endüstriyel Tesislerde Yangın Algılama Sistemi Tasarımı

Endüstriyel tesislerde yangın riski diğer yapılara göre genellikle daha yüksektir. Oluşacak bir yangın öncelikle insan yaşamı için çok büyük bir risk teşkil eder. Yangının tesisteki diğer zararları ise altyapıya zarar verme, makina arızaları ve hatta tesisin komple harabiyet durumları söz konusu olabilmektedir.


+ - 3

ENDÜSTRİYEL YANGIN ALGILAMA

Endüstriyel Tesislerde Yangın Algılama Sistemi Tasarımı

Endüstriyel tesislerde yangın riski diğer yapılara göre genellikle daha yüksektir. Oluşacak bir yangın öncelikle insan yaşamı için çok büyük bir risk teşkil eder. Yangının tesisteki diğer zararları ise altyapıya zarar verme, makina arızaları ve hatta tesisin komple harabiyet durumları söz konusu olabilmektedir.

Bununla beraber endüstriyel tesislerde ağır ortam koşulları yangın algılamayı zorlaştırmaktadır. Endüstriyel tesislerde normal yangın detektörleri ile algılama ciddi yanlış alarmlara sebebiyet vermektedir. Endüstriyel tesislerde yangın algılama için özel profesyonel karmaşık algılama sistemleri kullanılmak zorundadır.

Endüstriyel tesislerde genellikle malların üretimi, depolanması, veya taşınması esnasında kir, toz, nem gibi aşındırıcı ortamlar meydana gelir. Bu gibi ortamlarda geleneksel sensörler başarısız olur. Örneğin tozlu ortamlarda duman detektörleri sürekli yanlış alarmlar, kirlenme uyarıları, nemden zarar görme durumları oluşur. Aynı zamanda geleneksel sensörler ile yangın algılama uygulamalarında bakımlar ciddi maliyet gideri oluşturur.

Endüstriyel tesislerde yangın algılama çözümlerinde daha özel ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle ortam ihtiyaçlarına nem durumuna göre özel IP67 korumalı butonlar ve uyarı cihazları kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra exproof ortamlarda buna uygun exproof algılama cihazları kullanılmalıdır. Endüstriyel tesis kısım kısım incelenerek her lokasyon için buna uygun yangın algılama çözümü seçilmesi gerekmektedir.

Yüksek tavanlı, tozlu ve nemli alanlarda noktasal algılama dedektör sistemleri mümkün olduğu kadar tercih edilmemelidir. Noktasal algılama çözümleri hem yanlış alarmlar hemde bakım zorluklarını beraberinde getirmektedir. Ani parlama ile oluşabilecek yanıcı parlayıcı maddelerin bulunduğu ortamlarda endüstriyel ex alev dedektörleri tercih edilmelidir. Eğer buhar, toz gibi dış çevresel etkenler yok ise yüksek tavanlı tesislerde beem detektörler kullanılabilir. Beem detektörler konusunda yeni nesil IR+UV yeni nesil beem detektör sistemleri tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

ENDÜSTRİYEL YANGIN ALGILAMA ÇÖZÜMLERİ

Bunların yanı sıra son yıllarda çok tercih edilmeye başlanan fiber optik ısı algılama çözümleri tercih edilebilir. Özellikle endüstriyel tesislerde, exproof ortamlarda fiber optik ısı algılama çözümü efektif bir koruma sağlamaktadır. Bu sistemlerde bir metre hata ile yangının çıktığı nokta rahatlıkla tespit edilmektedir. Her lokasyonda ayrı maksimum ısı değerleri girilebilmektedir. Bu sayede aynı tesiste bir bölümde 30 derece bir yangın alarmı iken diğer bölümde 60 derece bir yangın alarmı olarak girilebilme imkanı bulunmaktadır. Aynı şekilde bu sistemler çok az bakım gerektirmektedir. Bu sayede bakım maliyetinden ciddi tasarruflar edilebilmektedir. Sistemler ayrıca uzun yıllar etkin çalışabilmektedir.

Görüldüğü üzere endüstriyel tesislerde yangın algılama ve ihbar sistemi özel uzmanlık gerektirmektedir. Mutlaka konusunda uzman birinden tasarım ve uygulama için destek alınmalıdır.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Endüstriyel tesislerde yangın algılama hususunda vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel. Uzun süredir sitenizi takip ediyorum yangın algılama sistemleri hakkında değerli bilgiler edindim. teşekkürler.

  2. Endüstriyel tesislerde güvenlik çözümleri konusunda yazınızı severek okudum. Sitenizde vermiş olduğunuz bilgiler çok yararlı teşekkür ediyorum.

  3. 1 ay önce

    Endüstriyel Tesislerde Yangın Algılama Çözümleri Çok Büyük Öneme Sahip Olmaktadır. Sizin Sitenizde Bulunan Bilgilerden Ciddi Manada İstifade Ediyoruz. Çalışmalarınızda Başarılar Dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir