1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Entegre Güvenlik Hizmetleri Tanımı Nedir?

Entegre Güvenlik Hizmetleri Tanımı Nedir?
Entegre Güvenlik Hizmetleri Tanımı Nedir?
2

Entegre Güvenlik Hizmetleri Tanımı Nedir?

Entegre Güvenlik Hizmetleri; Bugün dünya, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen dijital teknoloji üzerinde işlemekte olup, evlerimizi, ofislerimizi, okullarımızı, mağazalarımızı ve hatta ibadet yerlerimizi bile birbirine bağlamaktadır. İnsanlar artık nerede olursa olsun bilgiye, insanlara ve ihtiyacı olan ürünlere erişime sahiptir. Bu gerçeklikte, fiziksel ve dijital profillerimiz ve varlıklarımız için daha kapsamlı ve uçtan uca bir güvenlik yaklaşımı benimsemek uygun olmaktadır. Eskiden elektronik güvenlik hizmeti şirketleri, fiziksel ve dijital varlıkları ayrı ayrı kapsayan bölümlendirilmiş hizmetler sunardı. Bugün dünya, güvenlikle ilgili tek bir temas noktası sunan entegre güvenlik hizmetleri ve çözümleri ihtiyaç duymaktadır.

Ticari Binalarda Güvenlik Sistemi Uygulamaları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin Tıklayınız.

Entegre Güvenlik Hizmetleri nedir?

Entegre güvenlik hizmetleri kavramını anlamadan önce, bu hizmetlere farklı şirketlerin nasıl yaklaştığını anlamak önemlidir. Basit bir ifadeyle, entegre güvenlik hizmetleri, bir entegre güvenlik sisteminin özelliklerini destekleyen ve optimize eden tüm güvenlik hizmetlerini ifade eder. Bu sistem, tüm fiziksel ve dijital güvenlik temas noktalarına etkin bir şekilde bağlı merkezi bir platformdur. Bu platformların amacı, bir güvenlik ihlali durumunda tepki süresini azaltmak, güvenlik süreçlerine daha fazla hesap verebilirlik ve standartlaştırma getirmek, olası güvenlik tehditlerinin erken tespitini daha iyi teşvik etmek ve tüm güvenlik sağlık konuları için tek bir referans noktası sağlamaktır. Genellikle kablosuz alarm sistemleri, video gözetimi, erişim kontrol cihazları, güvenlik personeli vb. kombinasyonunu içerir. Entegre bir güvenlik sistemi, birden fazla güvenlik cihazını ve kaynağını yönetmeyi çok daha kolay hale getirir.

Entegre güvenlik hizmetleri sunan entegre güvenlik şirketleri için Entegre Güvenlik kavramı nispeten yeni bir kavram olup, Dünya’daki çoğu geleneksel güvenlik şirketi hala bu durumu anlamaya çalışıyorlar. Bazıları bunları tek bir yönetim sistemi içinde entegre edemeden, CCTV kameraları ve hırsız alarmı gibi tek başına birbirinden bağımsız hizmetler sunabilirler. Ancak dünya’daki bazı Entegre Güvenlik Şirketleri, iyi organize edilmiş ve dijitalleştirilmiş güvenlik platformları ve çözümleri ile oyunun liderliğini yapmaktadır. Bu şirketlerin sunduğu bazı yaygın güvenlik çözümlerine bir göz atalım isterseniz.

Video İzleme ve Takip Çözümleri:

Günümüzde en popüler ve etkili güvenlik çözümü olarak tercih edilebilecek bir seçenek, bir video gözetim sistemi kullanmaktır. Bu sistem, bir güvenlik ihlali durumunda doğru sorumluluk ve kanıt sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gözetim sistemiyle bağlantılı etkili bir uyarı sistemi suçların önüne geçebilir.

Elektronik Güvenlik Sistemlerinin Entegrasyonu Hakkındaki Yazılımızı Okumak İçin Tıklayınız.

Erişim Kontrol Cihazları:

Kapsamlı bir güvenlik sistemi, fiziksel ve dijital erişim kontrol cihazları olmadan eksiktir. Bu tür cihazlar, bir zamanlar sadece işletmeler tarafından çalışanlarını ve ofislerini korumak için tercih edilirken, artık bireyler ve ev sahipleri arasında da daha popüler hale gelmiştir. Biyometrik kimlik tarayıcıları buna bir örnektir.

Alarm ve Sesli Uyarı Sistemleri:

Herkes yangın alarmını bilir. Ancak bahsettiğimiz biraz daha büyük. Görsel ve biyometrik güvenlik cihazlarımıza bağlı olan ve güvenlik ihlali durumunda bir sesli uyarı mesajı veren sesli uyarı sistemleri. Bu tür uyarı sistemleri, görsel ve biyometrik güvenlik cihazlarımızı etkili hale getirmek için hayati öneme sahiptir.

Ses/Görüntü Analizi:

Yapay zeka destekli ses/görüntü analizi sistemleri günümüzün keskin uçlu güvenlik özellikleridir. Bu analizlerden elde edilen veriler, güvenlik görevlilerinin daha fazla dikkat gerektiren alanları belirlemelerine ve güvenlik ihlallerini önlemelerine yardımcı olabilir.

Güvenlik Kamera Sistemlerinde Video Analiz Kullanımı Hakkındaki Yazımızı Okumak için Tıklayınız.

Personel:

Entegre güvenlik hizmetleri, tüm cihazları izleyen, güvenlik kontrol önlemlerini yöneten ve herhangi bir tehdit durumunu etkili bir şekilde çözen eğitimli güvenlik personeli olmadan eksiktir. Bu görevliler özel olarak eğitilmişlerdir ve gerçek zamanlı olarak uzaktaki güvenlik durumları hakkında bilgi sahibi olan ve en kısa sürede müdahale ekiplerini harekete geçirebilen cihazlarla donatılmışlardır.

Fiziki ve Elektronik Güvenlik Teknolojisi Gelişimi Hakkındaki Yazılımızı Okumak İçin Tıklayınız.

İşletmeler için entegre elektronik güvenlik hizmetleri alabilir miyim?

Entegre güvenlik çözümleri, en iyi güvenliği sunmak amacıyla güvenlik sistemlerini optimize etmeye yönelik olarak daha fazla hakkında bir hizmettir. Süreç optimizasyonuna ve etkili hizmetlere inanan her işletme, entegre bir güvenlik sistemiyle büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Çoğu konut güvenlik çözümünün aksine, işletmeler ve ticari alanlar dışarıdan saldırıya açık birçok erişim noktasına sahiptir. Tüm erişim noktalarını kontrol etmek, izlemek, yönetmek ve korumak için birden fazla gözetim ve alarm sistemi kullanmak oldukça zorlu olabilir. Entegre bir güvenlik sistemiyle, işletmeler temel faaliyetlerine ve paydaşlarına odaklanabilecekleri bir huzur elde ederler.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir