1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Ev ve Ofislerde Yangın Güvenlik Önlemleri

Ev ve ofislerimiz zamanımızın çok büyük kısmının geçtiği alanlardır. Bu alanlarda yangın güvenliği ailemiz ve sevdiklerimiz için büyük öneme sahiptir. Özellikle son yıllarda yapılan yüksek katlı binalar yangın güvenliği açısından büyük risk taşımaktadır.


3

yangın güvenlik sistemi

Ev ve Ofislerde Yangın Güvenlik Önlemleri

Ev ve ofislerimiz zamanımızın çok büyük kısmının geçtiği alanlardır. Bu alanlarda yangın güvenliği ailemiz ve sevdiklerimiz için büyük öneme sahiptir. Özellikle son yıllarda yapılan yüksek katlı binalar yangın güvenliği açısından büyük risk taşımaktadır. Yüksek katlı binaların yangın anında tahliyesi daha zor olduğu için hayati riskleri daha yüksektir. Bu yönü ile yüksek katlı binalarda yangın algılama ve ihbar sistemleri büyük öneme sahiptir.

Binalarda elektrik ve kablolar yangın güvenliği için bir numaralı düşman konumundadır. Günümüzün modern binaları maalesef kablo yığınları ile doludur. Yıpranmış kablolar, aşırı yüklenmeler ile kısa devreler denetlenemeyen en yaygın yangın tehlikeleridir. Diğer taraftan yangın anında yine kablolar büyük risk oluşturmaktadır. Kablolardan meydana gelmeyen yangınlarda bile yangın, kablolar vasıtası ile daha hızlı yayılmaktadır. Aynı şekilde kablolardan çıkan zehirli duman insan hayatı için büyük risk doğurmaktadır. Bundan dolayı kablolar halojen free (zehirli gaz çıkarmaz) ve yangına dayanıklı olarak seçilmelidir.

Yangın anında kaçış çok büyük öneme sahiptir. Bu yüzden binalarda kaçış yolları her zaman hazır ve yeterli olmalıdır. Kaçış yolları, yangın kapıları her an kaçışa müsait durumda olmalıdır. Çok karşılaşılan kilitli yangın kapıları, kaçış yoluna konuşmuş eşyalar yangın anında kaçışı zorlaştıracaktır. Kaçış yolu tasarımı binanın daha başta mimari tasarım aşamasında doğru tasarlanmalıdır. Gerekir ise bu konuda bir uzmandan destek alınmalıdır.

ofiste yangın güvenlik

Yangın güvenliği için en önemli sistem yangın algılama sistemleridir. Günümüzde modern yangın algılama sistemleri yangını, daha başlangıç aşamasında algılamakta ve bizleri uyarmaktadır. Bu sayede yangına hızlı müdahale ile daha başlangıç aşamasında döndürülme imkânı oluşmaktadır. Aynı zamanda binanın daha başta tahliyesi mümkün olmaktadır. Buna bağlı olarak cam ve mal güvenliği riski en aza indirilebilmektedir. Yangın algılama sistemleri yangın dumanı, ısısı ya da alevi algılayan algılayıcılar ile yangını başlangıç aşamasında tespit edebilmektedir.

Diğer önemli konu yangın söndürme sistemleridir, yangın yönetmeliklerinde belirtilen belli amaç ve büyüklüklere göre tespit edilen binalara sprinkler sistemi kurulmaktadır. Sprinler sistemi diğer bir adı ile sulu söndürme sistemidir. Yangının ısısına göre devreye giren mekanik bir sistemdir. Yangını başlangıç aşamasında su ile söndürmeyi amaçlamaktadır. Sprinkler sistemleri aynı zamanda tahliye için insanlara zaman kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra ev ve ofislerimizde acil durumda söndürme yapabilecek kuru kimyasal tozlu yangın tüpleri bulundurmalıyız.

Ev ve ofislerimizde kuralına uygun olarak alınmış yangın güvenlik önlemleri bizi ve sevdiklerimizi yangın riskine karşı koruyacaktır.

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (3)

  1. 2 sene önce

   Teşekkür ederim

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir