1. Anasayfa
 2. Güvenlik Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemlerinin 2023 Yılındaki Trentleri Nelerdir ?

2023 yılına geldiğimizde geçiş kontrol sistemlerinin 15 geçiş kontrol teknolojisi trendi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Geçiş Kontrol Sistemlerinin 2023 Yılındaki Trentleri Nelerdir ?
Geçiş Kontrol Sistemlerinin 2023 Yılındaki Trentleri Nelerdir ?
1

Geçiş Kontrol Sistemlerinin 2023 Yılındaki Trentleri Nelerdir ?

2023 yılına geldiğimizde geçiş kontrol sistemlerinin 15 geçiş kontrol teknolojisi trendi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sektördeki güncel ve gelecekteki gelişmeler geçiş kontrol sistemlerini değiştirmeye devam edecektir. Teknolojik gelişmeleri öngörmek sistemlerin gelecekteki kullanımını için önemlidir. Keskin bir şekilde öne çıkan geçiş kontrol teknolojisi, mobil cihaz merkezli ve özellik zengini bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.

1. Yapay Zeka (YZ):

Yapay Zeka, binaların, tesislerin ve sistemlerin erişimini güvence altına almak ve yönetmek için gelişmiş yetenekler sunarak geçiş kontrolünü devrimleştirmek potansiyeline sahiptir. Yapay zeka, büyük miktarda veriyi analiz edebilir, kullanıcı davranışlarından öğrenebilir ve gerçek zamanlı olarak anormallikleri tespit edebilir. Bu sayede potansiyel güvenlik risklerini belirleyerek tehdit olmadan önce önlem alınabilir. Örneğin, Yapay zeka destekli yüz tanıma sistemleri yetkili kişileri doğru bir şekilde tanımlayabilir ve yetkisiz kişilerin girişini engelleyebilir. Aynı zamanda yapay zeka, erişim seviyelerini ve izinleri yönetmek, raporlar oluşturmak ve geçiş taleplerini yönetmek gibi erişim kontrol süreçlerini otomatikleştirmek ve optimize etmek için kullanılabilir.

2. Biyometrik Kimlik Doğrulama:

Biyometrik kimlik doğrulama, geçiş kontrol sistemlerinde yetkili kişilere erişim sağlamanın son derece güvenli ve kullanışlı bir yoludur. Biyometrik kimlik doğrulama, parmak izi, yüz tanıma veya iris taramaları gibi benzersiz fiziksel veya davranışsal özellikleri kullanarak kişileri tanımlar ve erişim izni verir veya reddeder. Biyometrik kimlik doğrulama, yetkisiz kişilerin biyometrik verileri çoğaltmasını veya sahtecilik yapmasını zorlaştırdığı için son derece güvenli bir kimlik doğrulama yöntemidir. Ayrıca kullanıcılar için şifreleri hatırlamaları veya geçiş kartları veya belirteçler taşımaları gerekmez. Biyometrik kimlik doğrulama, fiziksel geçiş kontrol sistemleri, zaman ve katılım sistemleri ve mantıksal erişim kontrol sistemleri gibi çeşitli erişim kontrol sistemlerine entegre edilebilir.

geçiş kontrol sistemi

3. Nesnelerin İnterneti (IoT):

Nesnelerin İnterneti (IoT), Geçiş kontrol sistemlerini gerçek zamanlı olarak birbirleriyle iletişim kurabilen cihazlara dönüştürebilir. Akıllı kilitler, sensörler ve kameralar gibi IoT cihazları, erişim kontrol sistemleriyle entegre edilerek güvenliği ve kullanım kolaylığını artırabilir. Örneğin, akıllı kilitler bir mobil uygulama aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilir, böylece kullanıcılar herhangi bir yerden kişilere erişim izni verebilir veya reddedebilirler. Sensörler, hareketi, doluluğu ve sıcaklığı algılayarak ışıkları açma veya HVAC sistemlerini ayarlama gibi eylemleri tetikleyebilir. Kameralar, erişim olaylarını izlemek ve kaydetmek için kullanılabilir, güvenlik analizi ve soruşturmalar için değerli bir veri kaynağı sağlar. IoT cihazları ayrıca erişim kontrol süreçlerini otomatikleştirmek ve optimize etmek için kullanılabilir, örneğin kullanıcı bir alana yaklaştığında otomatik olarak kapıları açma veya kullanıcı davranışına göre otomatik olarak erişim seviyelerini ayarlama gibi işlemler yaptırılabilir.

4. Akıllı Giyilebilir Cihazlar :

Akıllı saatler ve bilezikler gibi akıllı giyilebilir cihazlar, binalara ve tesislere güvenli erişim sağlamak için yeni bir yol olarak ortaya çıkıyor. Akıllı giyilebilirler, yetkili kişilere erişim sağlamanın güvenli ve kullanışlı bir yolunu sunarak erişim kartları, anahtarlar veya şifreler gibi gereksinimleri ortadan kaldırır. Giyilebilir cihazlar ayrıca kullanıcı etkinliğini ve davranışını izlemek ve güvenlik analizi ve soruşturmalar için değerli veriler sağlamak için kullanılabilir. Geçiş kontrol sistemleriyle entegre edilerek, kullanıcı yaklaştığında otomatik olarak kapıları veya geçitleri açma gibi gerçek zamanlı erişim yönetimi sağlayabilirler. Ayrıca iş saatlerine göre kullanıcılara giriş ve çıkış yapma izni verme gibi zaman ve katılım yönetimi işlevleri de sağlayabilirler. Akıllı giyilebilir cihazlar, çoğaltılması veya çalınması zor olduğu için yüksek düzeyde güvenlik sunar ve kaybedildiğinde veya çalındığında kolayca devre dışı bırakılabilirler.

5. Blok Zincir Teknolojisi:

Bloklar zincir teknolojisi, erişim izinlerini ve kimlikleri güvenli ve merkezi olmayan bir şekilde yönetmek için yeni bir yol sağlayarak geçiş kontrol sistemlerini geliştirmenin bir yolu olarak ortaya çıkıyor. Blok zincir teknolojisi, bir dağıtılmış defter kullanarak erişim olaylarını kaydetmeyi ve erişim izinlerini yönetmeyi sağlar, bu da yetkisiz kişilerin erişim verileriyle oynamasını zorlaştırır. Blok zincir teknolojisi ayrıca yüksek bir şeffaflık düzeyi sağlar, çünkü tüm erişim olayları ve erişim izinlerine yapılan değişiklikler blok zincirinde kaydedilir, böylece kullanıcı etkinliği takip edilebilir ve denetlenebilir. Blok zincir teknolojisi aynı zamanda merkezi olmayan erişim kontrol sistemlerine ihtiyaç duymadan erişim izinlerini yönetmek için otomatik olarak çalışan akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Blok zincir teknolojisi ayrıca bireylerin kimliğini doğrulamak için biyometrik veriler veya dijital imzalar gibi diğer kimlik doğrulama yöntemlerini kullanarak kimlik doğrulamayı sağlamak için de kullanılabilir. Genel olarak, blok zincir teknolojisi erişim kontrolünü güvenli ve şeffaf bir şekilde yönetmek için güvenilir ve merkezi olmayan bir yol sağlar, ancak blok zincir teknolojisinin erişim kontrol sistemlerine uygulanması henüz erken aşamadadır ve daha fazla araştırma ve geliştirme gerekmektedir.

6. Artırılmış Gerçeklik (AR):

Artırılmış gerçeklik (AR), erişim kontrol sistemlerini görselleştirmek ve erişim izinlerini yönetmek için yeni bir yol sağlayarak bu alandaki birçok şeyi değiştirebilir. AR, dijital bilgileri gerçek dünyanın üzerine yerleştirerek kullanıcıların erişim kontrol sistemlerini daha kolay yönetmelerini sağlar. Örneğin, Arttırılmış gerçeklik, kullanıcılara görsel ipuçları ve talimatlar sağlamak için kullanılabilir, güvenli bir kapının konumunu göstermek veya kısıtlı bir alanı nasıl erişebileceklerini adım adım göstermek gibi. Arttırılmış gerçeklik aynı zamanda gerçek zamanlı uyarılar ve bildirimler sağlayarak güvenliği artırabilir, yetkisiz bir kullanıcının kısıtlı bir alana erişmeye çalıştığında bildirim gönderebilir. AR ayrıca kullanıcı davranışını ve etkinliğini izlemek, güvenlik analizi ve soruşturmalar için değerli veri sağlamak için kullanılabilir. Kısacası, AR, geçiş kontrol sistemlerini görselleştirmek ve erişim izinlerini yönetmek için yeni bir yol sağlayarak güvenliği artırabilir, erişim kontrol süreçlerini optimize edebilir. Ancak, AR’ın erişim kontrol sistemlerinde kullanımı henüz erken aşamadadır ve daha fazla araştırma ve geliştirme gerekmektedir.

7. Öngörüsel Analitikler :

Öngörüsel analitikler, kullanıcı davranışını inceleyerek ve güvenlik tehdidi sinyali olabilecek anormallikleri tespit ederek erişim kontrol sistemlerini geliştirebilir. Öngörüsel analitikler, büyük veri kütlelerini analiz etmek ve insan analistlerine hemen görünmeyen desenleri ve eğilimleri belirlemek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanabilir. Erişim kontrol verilerini analiz ederek, öngörüsel analitikler, güvenlik tehdidi oluşturan birden fazla başarısız girişim gibi olağandışı davranış desenlerini belirleyebilir ve alarm veya önlem almak için harekete geçebilir. Öngörüsel analitikler aynı zamanda işletme verimliliğini artırmak için kullanılabilir, kullanımın yoğun olduğu zamanları tahmin edebilir ve kaynakları buna göre tahsis edebilir. Öngörüsel analitikleri erişim kontrol sistemlerine entegre ederek, organizasyonlar güvenlik önlemlerini artırabilir ve kullanıcı davranışı konusunda değerli içgörüler elde ederek geçiş kontrol süreçlerini optimize edebilir.

8. Entegrasyonlar :

Farklı güvenlik sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasına olanak tanıdığı için geçiş kontrol sektöründe önemli bir rol oynar. Geçiş kontrol sistemleri, binalara, odalara veya tesislerdeki hassas alanlara erişimi yönetmek ve düzenlemek için tasarlanmıştır ve entegrasyon, diğer güvenlik sistemleriyle, örneğin gözetim kameraları, alarm sistemleri ve biyometrik kimlik doğrulama sistemleri gibi entegre olarak çalışarak işlevselliğini artırmasına yardımcı olur. Bu entegrasyon, daha kapsamlı bir güvenlik yaklaşımını destekleyerek daha iyi izleme, daha hızlı yanıt süreleri ve geliştirilmiş koruma sağlar. Ayrıca, entegrasyon erişim kontrol sistemlerinin yönetimini ve idaresini kolaylaştırmaya yardımcı olarak maliyetleri azaltabilir ve verimliliği artırabilir. Erişim kontrol sistemlerini diğer güvenlik sistemleriyle entegre ederek, organizasyonlar daha güvenli ve kontrol altında bir ortam oluşturabilir, personelin, varlıkların ve bilgilerin güvenliği ve korumasını sağlayabilir.

9. Çoklu Faktörlü Kimlik Doğrulama:

Saldırganlar, kimlik avı girişimleri ve diğer dolandırıcılık türleri halkı tehdit ediyor, bu da güvenlik endişelerini tavan yaptırıyor. Bu nedenle ultra güvenli çözümlere olan ihtiyaç artmıştır. Çoklu faktörlü kimlik doğrulama sistemlerinde genellikle erişim için birden fazla tanımlayıcı gereklidir. Bu, girişin sadece bir kimlik doğrulama yöntemi ile değil, birden çok farklı tanımlama yöntemi ile gerçekleşmesi anlamına gelir. Çoklu faktörlü kimlik doğrulama, erişim kontrol sistemlerine eklenerek, yetkisiz kişilerin giriş yapmasını zorlaştırarak güvenliği artırır. Bu, hem dijital hem de fiziksel varlıkları korumak için kullanılabilir.

10. Mobil Erişim :

Mobil erişim, Dünya genelinde 6,92 milyar insanın akıllı telefon kullandığı tahmin ediliyor. Bu sayı, neden mobil erişim kontrolünün hızla norm haline geldiğini açıklıyor. Akıllı telefonlar artık çok erişilebilir hale geldi. İnsanlar, restoran siparişleri vermekten taksi ayırtmaya kadar her şey için kullanıyorlar. Bu nedenle sektör, akıllı telefonları yeni bir erişim anahtarı olarak benimsemekte ve yaygınlaştırmaktadır. Erişim kontrolünün potansiyeli, bina erişimini kontrol etmek ve yönetmek için akıllı telefonları kullanma kolaylığındadır. Bu nedenle her işletme için bir geçiş kontrol sistemi en iyi seçenektir.

11. Bulut Tabanlı Altyapı ve Uygulamalar:

Mülkünüzde kimin ne zaman izinli olduğunu yönetmenin modern yöntemleri, erişim yönetimini bir gereklilik haline getirir. Bulut bilişim, giriş noktalarınızı kontrol etmeyi daha da kolaylaştırdı. Erişim kontrol sisteminizi buluta taşıyarak, yerinde bir sunucuyu sürdürmenin zorluğu ve masrafını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu şekilde verileriniz düzenli olarak yedeklenir ve yazılımınız müdahale olmaksızın güncellenir. Ayrıca, sistemi uzaktan kontrol edebilirsiniz.

12. Video Tabanlı Geçiş Kontrolü:

Video tabanlı erişim kontrolü, binalara, tesislere veya kısıtlı alanlara erişimi izlemek ve kontrol etmek için video kameralarını kullanan bir güvenlik teknolojisidir. Bu teknolojiyle, video kameralar kapılar, kapılar veya asansörler gibi erişim noktalarına stratejik olarak yerleştirilir ve gerçek zamanlı olarak video görüntülerini yakalar ve analiz eder. Görüntüler daha sonra, erişim isteyen kişilerin kimliklerini tespit etmeye ve doğrulamaya yetenekli sofistike algoritmalar kullanılarak işlenir. Video tabanlı geçiş kontrol sistemleri, alarm sistemleri, biyometrik tarayıcılar ve RFID etiketleri gibi diğer güvenlik sistemleriyle entegre edilebilir, kapsamlı güvenlik çözümleri sunar. Video tabanlı erişim kontrolünün avantajları arasında artırılmış güvenlik, yetkisiz erişim riskinin azalması ve geliştirilmiş izleme ve gözetleme yetenekleri bulunur.

13. Güvenlik Yakınsama:

Güvenlik yakınsama, bilgi teknolojisi alanında yeni bir kavramdır. Güvenlik yakınsaması, geleneksel fiziksel korumaları dijital korumalarla entegre etmeyi ifade eder. İnsanlar, özellikle uzaktan çalışmanın giderek yaygınlaşması nedeniyle, her iki alanın süreçlerini de daha akıcı hale getirmeye çalışıyorlar. İşletmeler farklı sistemleri düzgün bir şekilde entegre ettiklerinde güvenliği daha iyi yönetebilirler. Böylece her şey tek bir yerde olduğu için sistemlerin bakımı için gereken işgücünden tasarruf edebilirler.

14. Temassız Erişim :

COVID-19 salgınından bu yana temassız sistemlere farklı bir bakış açısıyla yaklaşılıyor. İnsanlar temas olmadan erişim kontrol sistemlerini tercih ediyorlar. Temassız erişim kontrol sistemleri, bina içine fiziksel olarak temas etmeden giriş yapmayı tercih eden kullanıcılar için daha pratik ve sağlıklı bir çözüm sunar. Bazı sistemler, anahtarsız girişi sağlamak için yüz tanıma gibi kimlik doğrulama yöntemlerini de içerebilir. Bazen kart veya uygulama gibi kimlik doğrulama yöntemleri gerekebilir. Böylece misafirler bina ile fiziksel olarak etkileşimde bulunmadan giriş yapabilirler.

15. Kenar Bilişim :

Kenar bilişim, Geçiş kontrol sistemlerinden gelen verilerin daha hızlı ve verimli bir şekilde işlenmesini sağlayan hızla gelişen bir teknolojidir. Veriyi ağın kenarında, verinin kaynağına daha yakın bir şekilde işleyerek kenar bilişim, gecikmeyi azaltır ve yanıt sürelerini geliştirir, böylece erişim kontrol sistemlerini daha hızlı ve verimli hale getirir. Erişim kontrolünde kenar bilişim, sensörlerden ve kameralardan gelen verileri gerçek zamanlı olarak işlemek için kullanılabilir, potansiyel güvenlik tehditlerine daha hızlı tanıma ve yanıt verme yeteneği sağlar. Ayrıca, kenar bilişim merkezi sunucuya veya buluta iletilmesi gereken veri miktarını azaltarak bant genişliği kullanımını ve maliyetleri düşürebilir. Erişim kontrol sistemleri daha gelişmiş ve birbirine bağlı hale geldikçe, kenar bilişim daha hızlı ve daha verimli erişim kontrol çözümlerine olanak sağlamak için giderek daha önemli bir teknoloji haline gelecektir.

Sonuç olarak, en güncel geçiş kontrol sistemleri sadece güvenliği modern yaşamın doğal bir parçası haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda verimliliği artırır, güvenliği sağlar ve herkes için binalara giriş ve çıkışı kolaylaştırır. Geçiş kontrol teknolojisindeki bu gelişen trendler, güvenlik, kullanım kolaylığı ve yenilik konularına odaklanmaya devam etmektedir. Sektörün gelişmesiyle birlikte, işletmelerin ve organizasyonların ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla esneklik, ölçeklenebilirlik ve akıllılık sunan erişim kontrol teknolojilerinde daha fazla ilerleme beklememiz mümkündür.

Kontrollü geçiş ne demek?

Kontrollü geçiş, belirli bir bölgeye veya alana girişin düzenlenmiş bir şekilde yapılması anlamına gelir. Bu tür bir geçiş, genellikle güvenlik, denetim veya izleme amaçlarıyla uygulanır. Kontrollü geçiş, yetkisiz veya istenmeyen kişilerin veya nesnelerin belirli bir bölgeye girmesini engellemek veya izlemek için kullanılır.

Ziyaretçi Yönetim Sistemi nedir?

Ziyaretçi Yönetim Sistemi, bir kuruluşun veya binanın girişinde ziyaretçilerin kimlik doğrulaması, kaydı, yönlendirmesi ve izlenmesi için kullanılan bir teknoloji ve süreç sistemidir. Bu sistem, kuruluşların güvenliği artırmalarına, ziyaretçi deneyimini iyileştirmelerine ve gerektiğinde acil durumlar için hazırlıklı olmalarına yardımcı olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kartlı Geçiş Kontrol Sistemlerini Tanıyalım

  Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

  Yazarın Profili

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorumlar (1)

   Bir cevap yazın

   E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir