1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Periyodik Bakım ve Servis Hizmetlerinin Önemi.

Yangın algılama ve alarm sistemleri binalarımızda ve çeşitli tesislerimizde hayati öneme sahip elektronik güvenlik sistemlerinden belki de en önemlisidir. Yangın alarm sisteminin kurulum esnasında doğru ve güvenilir ürünlerden seçilmesi kadar kurulum sonrasında sistemin bakımı ile işletilmesi de o kadar önemlidir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Periyodik Bakım ve Servis Hizmetlerinin Önemi.
fire alarm panel
0

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinde Periyodik Bakım ve Servis Hizmetlerinin Önemi.

Yangın algılama ve alarm sistemleri binalarımızda ve çeşitli tesislerimizde hayati öneme sahip elektronik güvenlik sistemlerinden belki de en önemlisidir. Yangın alarm sisteminin kurulum esnasında doğru ve güvenilir ürünlerden seçilmesi kadar kurulum sonrasında sistemin bakımı ile işletilmesi de o kadar önemlidir. Belli periyotlar ile bakımı yapılmayan güvenlik sistemlerinden istenilen beklentilerin alınması mümkün olmayacağı gibi yangın algılama sistemlerinin bakımı çok önemlidir. Belli düzen içinde bakımı yapılmayan, arıza vermesi durumunda servisin verilmedi yangın algılama sisteminden, yangın esnasında görevini tam olarak yerine getirmesini beklememiz yanlış olacaktır. Buradan anlayacağınız üzere yangın algılama sistemleri kur unut sistemleri değildir. Mutlaka servis ve belli periyotlarda bakımları gerekmektedir.

Yangın algılama sistemleri eğer doğru projelendirme ve kurulum yapıldı ise, kurulum sonrasında sistem testleri yapılarak teslim alındığında genellikle sorunsuz olarak çalıştığı kabul edilir. Fakat zaman ilerledikçe kir, toz, mimari değişimler, mekanik değişimler, vandalizm gibi nedenlerden dolayı sistemde bazı teknik sorunlar oluşmaya başlar. Oluşan problemler genellikle yangın paneli üzerinde hata olarak gösterilir, bu durunda mutlaka servis talep edilmeli ve sorunun giderildiğinden emin olunmalıdır. Yangın paneli üzerinde disable (Devredışı) edilmiş cihaz uyarı ışığı yanıyor olmamalıdır. Eğer servis gerektirecek bir arıza giderilemiyor ise, personeller ya da servis tarafından bu cihaz disable edilerek devre dışına çıkarılabilmektedir. Kesinlikle bu konuya özen gösterilmeli ve disable edilmiş cihaza izin verilmemelidir.

Genellikle yeni kurulmuş sistemler (2-3 yıl) doğru kuruldu ise herhangi bir problem çıkarmazlar. Fakat zaman ilerledikçe sorunlar gelişmeye başlar. Bu durumda genellikle aldığınız hizmetin garantisi bitmiştir. Bu durumda hizmet aldığınız firma ya da size destek verebilecek uzman bir firmadan destek almanız gerekir. Teknik olarak baktığımızda tüm dedektörlerin yılda en az bir kez teste tabi tutulması çok önemlidir. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz örneğin yılda 4 ayda bir 3 bakım yaptırıyorsanız, her bakımda mutlaka %33,3 kadar dedektörün test raporunu talep etmelisiniz. Bu şekilde 3 bakımda tüm dedektörlerin testi yapılmış olacaktır.

Arıza tespiti için sistemin takip edilmesi büyük öneme sahiptir. Yangın paneliniz mutlaka konu ile ilgili 7/24 aktif personellerin görev yaptığı bir alanda olmalıdır. Sürekli olarak panel takip ve izlemede tutulmalıdır. İlgili personeller paneldeki değişimleri not olarak almalı ve ilgili servise bilgi verilmelidir. Ayrıca servisiniz ile birlikte yangın senaryosu durumunda sistemin çalışıp çalışmadığını test etmek için planlı senaryolar oluşturarak sistemin kontrolünü sağlamalısınız. Planlı testlerin yılda en az bir kez yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Bu şekilde hem yangın algılama sisteminizi çalışır tutabilirsiniz, hem de çalışanlarınız olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olurlar.

Yangın bakımı esnasında tüm dedektörlerin belli periyorlar ile test edilmesi gerektiğinden bahsetmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde yangın butonlarının testleri de çok önemlidir. Yangın algılama panelleri elektriksiz kalması durumunda çalışacak şekilde dizayn edilmişlerdir. Bakım esnasında sistemin elektriksiz olarak çalışması testleri yani akü kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. Bakım sonunda yangın algılama sisteminin diğer mekanik sistemler ile olan entegrasyonları da kontrol edilmelidir. En son senaryo testi yapılarak bakım tamamlanmalıdır.

Yangın panelleri ve güç kaynaklarının aküleri ortalama 4 yılda bir mutlaka değiştirilmelidir. Aynı şekilde yangın dedektörleri 10 yıl kullanım sonrasında değişimini tavsiye ediyoruz. Yapılan bakımlar sonrasında servis veren firmadan mutlaka test raporları, yangın panelinin bakım öncesi ve sonrasındaki ekran görüntülerini, bakım sonrasında sistemin sorunsuz çalıştığına dair sertifika veya bir belge talep edilmelidir.

Günümüzdeki yangın alarm sistemi cihaz ve panelleri tamamen akıllı cihazlardır. Servis gereksinimi bakım gereksinimleri genellikle panel üzerinde belirtilmektedir. Bu bakımdan bakıldığında güncel yangın algılama ve alarm sistemine sahip kişi ya da kurumların sistemlerini takip etmeleri daha kolay olacağı açıktır.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir