1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Kartlı geçiş sistemi nedir?

Kartlı geçiş sistemleri giriş çıkış güvenliğinin önemli olduğu mekanlar da kullanılan, Kişilerin belli noktalara giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutan elektronik güvenlik sistemleridir. Piyasada kartlı geçiş sistemleri Access kontrol sistemleri olarakda bilinmektedir.

Kartlı geçiş sistemi nedir?
+ - 0

Kartlı geçiş sistemi nedir?

Kartlı geçiş sistemleri giriş çıkış güvenliğinin önemli olduğu mekanlar da kullanılan, Kişilerin belli noktalara giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutan elektronik güvenlik sistemleridir. Piyasada kartlı geçiş sistemleri Access kontrol sistemleri olarakda bilinmektedir. Kartlı geçiş sistemleri ile istediğimiz kişilere yetki vererek belli odalara  girişlerini sağlayabilir yine yetkisiz kişilerin girişlerine engel olabiliriz. Güvenliğin ön planda olduğu mekanlar da her kişinin her noktaya giriş çıkış yapması doğru bir uygulama olmayacağı için bu tür kartlı geçiş uygulamaları ile yetkiler sınırlandırılarak herkesin yetkili olduğu alanlar içinde kalması sağlanabilmektedir.

Günümüzde kartlı geçiş sistemi uygulamaları daha çok iş merkezleri, Fabrikalar, Plazalar, Kamu kurumlarından başlayarak siteler ve evlerimize kadar hemen hemen günümüzde her noktaya girmiş durumdadır. İş merkezleri, Plazalar ve büyük binaların girişlerindeki turnike sistemleri, otoparklardaki kollu bariyer, Mantar bariyer vb. Sistemler ile kartlı geçiş sistemleri entegre olarak çalışabilmektedir. Yine günümüz kartlı geçiş sistemleri CCTV sistemleri , Yangın algılama sistemleri ve bina otomasyon sistemleri ile entegre çalışarak binadaki birçok güvenlik ve kontrol senaryosunun uygulanmasına destek olmaktadırlar.

Yine günümüz kartlı geçiş sistemlerini iki ana bölüme ayırmamız mümkündür. Birincisi bilgisayar kontrollü olan sistemlerdir. Bu sistemler günümüzde 5-10 kart okuyucudan başlayarak yüzlerce kart okuyucuya kadar uzanan komplike kartlı geçiş sistemleridir. Bu sistemin merkezinde bir PC ve kartlı geçiş sistemi yazılımı yine merkezde kartlı geçiş sistemi panelleri, Sahada ise kart okuyuculardan oluşan bir sistem bütünüdür. İkinci kartlı geçiş sistemi ise standalone(tek başına) çalışan genellikle bir kart okuyucudan oluşan basit yapıdaki kartlı geçiş sistemidir. Bu sistem daha çok ev, site, apartman vb. alanların girişinde kullanılan basit yapıdaki kartlı geçiş sistemleridir.

Yine günümüzde kartlı geçiş sistemi olarak kabul edebileceğimiz fakat giriş yetkisini sağlayan kartın yerine insana ait bir biyolojik tanımlamanın kullanıldığı sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlere biyometrik giriş sistemleri denilmektedir. Biyometrik sistemler parmak izi tanıma, Yüz tanıma, Retina tanıma, Damar tanıma vb. olmak üzere farklı şekillerde okuma yapan okuyucu cihazlardan oluşmaktadır. Bu sistemde kartlı geçiş sistemindeki reader dediğimiz kart okuyucunun yerini ilgili biyometrik tanımlama sistemi almıştır. Bu sistemler kartın kaybolması, Unutulması, Çalınması, yetkisiz kişilerce kullanılması gibi durumların önüne geçtiğinden dolayı yüksek güvenlik gerektiren noktalarda tercih edilerek kullanılan cihazlardır.

Günümüzde kartlı geçiş sistemleri sadece giriş çıkış takibinde kullanılmamaktadır. Yine buna benzer olarak PDKS (Personel devam kontrol sistemleri) sistemlerinde personelin devam durumunun takip edilerek aylık bordronun hazırlanmasında, Yine yemekhane takip sistemlerinde, Yemek yiyen kişi ve personelin takip edilerek ücretlendirilmesinde, Spor salonu giriş çıkış takip sistemlerinde vb. birçok alanda temeli kartlı geçiş sistemine dayanan sistemler kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yorum Yap