1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Bina veya Tesislerinizde Güvenliğiniz Açısından Kullanmanız Gereken Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Bu yazımızda orta ve büyük çaplı bina, tesis, fabrika, depo vb. alanlarınızda güvenliğiniz açısından kullanabileceğiniz elektronik güvenlik sistemlerini tanıtmak istiyoruz. Başlangıçta ciddi yatırım olarak gözüken, belki uygulamaktan vazgeçmek istediğiniz elektronik güvenlik sistemleri zamanı geldiğinde yatırımlarınızın karşılığını fazlası ile verecektir.

Bina veya Tesislerinizde Güvenliğiniz Açısından Kullanmanız Gereken Güvenlik Sistemleri Nelerdir?
3

Bina veya Tesislerinizde Güvenliğiniz Açısından Kullanmanız Gereken Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Bu yazımızda orta ve büyük çaplı bina, tesis, fabrika, depo vb. alanlarınızda güvenliğiniz açısından kullanabileceğiniz elektronik güvenlik sistemlerini tanıtmak istiyoruz. Başlangıçta ciddi yatırım olarak gözüken, belki uygulamaktan vazgeçmek istediğiniz elektronik güvenlik sistemleri zamanı geldiğinde yatırımlarınızın karşılığını fazlası ile verecektir. Sıralama değişebilir fakat bir uzman olarak benim açımdan en önemli sistemlerden başlayarak aşağıda doğru sıralama yaparak sizinle detaylara girmek istiyorum.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri:

Yangın algılama ve alarm sistemleri binanın olmazsa olmaz elektronik güvenlik sistemidir. Yangın algılama ve alarm sistemi olmayan bir bina düşünmek mümkün değildir. Yapmış olduğunuz yatırım bir yangın nedeni ile birkaç saat içinde kül olabilir. Yangın nedeni ile çok ciddi maddi ve manevi kayıplar oluşabilir. Yangın riskini minimize etmenin ve yangını daha başlangıç aşamasında öğrenerek müdahale edip söndürmenin tek yolu yangın algılama sistemi kullanmaktadır. Zaten yangın yönetmeliğinde hangi binalara yangın algılama sistemi kurulması gerektiği belirlenmiştir. Yangın algılama sistemleri yönetmeliğe göre belli şartları taşıyan binalar için zorunlu bir güvenlik sistemidir.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi - Duman Algılama

Yangın Algılama ve Alarm Sistemi – Duman Algılama

Acil Anons Sistemleri:

Acil anons sistemi yine bina ve tesisinizde yapılması çok önemli olan bir güvenlik sistemidir. Acil anons sistemleri yangın anında, deprem anında, patlama ya da gaz kaçağı durumunda bina ve tesiste bulunan kişileri bilgilendirebileceğiniz bir sistemdir. Acil anons sistemi yangın algılama sistemleri ile genellikle entegre olarak kurulan sistemdir. Acil anons sistemlerini acil durumlarda uyarı yapmak için kullanabileceğiniz gibi herhangi bir anons yapmak için veya belli bölgelere müzik yayını verebilmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Acil anons sistemleri belli şartları taşıyan bina ve tesisler için yangın yönetmeliğinde belirtildiği üzere zorunlu olarak yapılması gereken bir güvenlik sistemidir.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri:

Kartlı geçiş sistemleri, Access kontrol sistemi olarak da bilinen bu sistemler yine güvenlik açısından binalarda bulunması gereken önemli elektronik güvenlik sistemlerinden birisidir. Kartlı geçiş sistemleri ile bina ve tesisinizde belli noktalara giriş ve çıkışları sınırlandırabilirsiniz. Yetkisiz kişilerin belirlenen bölgelere girişleri yasaklanabilir. Kapılarda oluşan zorlama, izinsiz girişler takip edilerek müdahale imkânı oluşturulabilir. Kartlı geçiş sistemleri turnike sistemleri gibi diğer geçiş sistemleri ile entegre çalışan sistemlerdir. Günümüzde kartlı geçiş sistemleri, CCTV güvenlik kamera sistemleri ile yazılım bazında entegrasyon yapılarak kapılardan geçişler takip edilebilir duruma gelmiştir.

Güvenlik Kamera Sistemleri:

Güvenlik kamera sistemleri yine nerede ise küçüklü büyüklü bütün bina ve tesislerde bulunan önemli bir güvenlik sistemidir. Günümüzde nerede ise kafamızı kaldırıp baktığımızda mutlaka bir güvenlik kamerası görebilmekteyiz. Ortamı canlı olarak izlememize ve gerekirse geriye dönük kayıtlara bakılabilmesi nedeni ile kamera sistemleri önemli olayların çözülmesinin rolü çok büyüktür. Bundan dolayı güvenlik kamera sistemleri hızla yaygınlaşmıştır. Günümüz kamera sistemleri kartlı geçiş sistemleri ve yangın algılama sistemleri ile yazılım bazında entegre olabilir duruma gelmiştir. Güvenlik kamera çözünürlükleri son yıllarda çok yükselmiştir. Güncel olarak kullanılan kamera çözünürlükleri FullHD ve 4K arasında farklı çözünürlükler kullanılmaktadır.

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri:

Hırsız alarm sistemleri daha çok evler ve dükkan tarzı yerlerde tercih edilse bile bina ve tesislerde belli bir özel alanların korunması gerekli olduğunda tercih edilebilmektedirler. Örneğin tesise bağlı büyük bir depo veya buna benzer alanlarda hırsız alarm sistemleri tercih edilmektedir. Hırsız alarm sistemleri telefon araması yapabileceği gibi istenirse AHM alarm haber alma merkezlerine bağlanabilme imkanları bulunmaktadır.

Giriş Kontrol Sistemleri:

Giriş kontrol sistemlerinin tamamını burada anlatmak istiyorum. Giriş konusunda yaya ve araç girişleri olarak ayırmamız mümkündür. Araç girişlerinde kullanılan kollu bariyerler, mantar bariyerler, road blocker lar olmak üzere farklı giriş kontrol sistemleri bulunmaktadır. Yine yüksek güvenlik noktalarında araç altı görüntüleme sistemleri kullanılmaktadır. Genellikle bu sistemler kartlı geçiş sistemleri ile entegre çalışmaktadırlar.

Yaya veya personel geçişlerinde ise turnike sistemleri, xray cihazları ile kapı tipi metal dedektörler kullanılmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin geçişleri engellenmektedir.

Turnike Geçiş Sistemi

Turnike Geçiş Sistemi

Burada bir bina veya tesiste kullanılabilecek güvenlik sistemleri üzerine kısa bilgiler vermeye çalıştık, ilerleyen süreçte sistemler hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir