1. Anasayfa
  2. Güvenlik Sistemleri

Kaç Adet Güvenlik Kamerası Kullanmalıyım?

Kaç Adet Güvenlik Kamerası Kullanmalıyım?
0

Evimde ve İşyerimde Kaç Adet Güvenlik Kamerası Kullanmalıyım?

Kaç adet güvenlik kamerası ihtiyacınız olduğu, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Bu sorunun “herkese uygun bir çözüm”ü yoktur. Ancak, biraz düşünceye katkıda bulunabilecek ve sisteminiz için kaç adet güvenlik kamerası ihtiyacınız olduğunu tespit etmenize yardımcı olabilecek bazı şeyler vardır. Bu blog yazısı boyunca, sisteminiz için iyi bir güvenlik kamera sayısı bulmanıza yardımcı olacağız.

güvenlik kamerası
Evimde ve İşyerimde Kaç Adet Güvenlik Kamerası Kullanmalıyım?

Bir kamera sistemi oluşturmaya çalışırken, birçok insan güvenlik kamerası sayısı gibi, basit ve önemli adımı atlar ve kameralarının ne kadarına ihtiyaç duyacaklarını daha sonra tespit edebileceklerini varsayarlar. Bu yanlış bir yaklaşımdır, çünkü baştan kaç kamera ihtiyacınız olduğunu bilerek uzun vadede kazançlı çıkabilirsiniz. Örneğin, güvenlik sisteminizi birleştirmeye karar verirsiniz. Başlangıçta üç kamera satın alırsınız ve dört kanallı bir kaydedici seçersiniz, böylece biraz para biriktirmek için bu seçeneği tercih edersiniz. Ancak bu durumda kendinizi yalnızca dört kameraya sınırlamış olursunuz. Diyelim ki daha sonra sisteminizi büyütmek istediğiniz için aslında iki kamera daha gerektiğine karar verirsiniz. Eğer gerçekten bu iki kamerayı eklemek istiyorsanız, ikinci bir kaydedici satın almanız gerekecektir. Çünkü 4 kanallı bir kayıt cihazı aldığınız için, kamera kaydedecek yeterli alanınız kalmamıştır. Buda sizin için boşuna gereksiz bir maliyete girmenize neden olacaktır. Bundan dolayı kamera sayısını projeye başlamadan detaylı olarak çalışarak tespit etmek, hatta ileride gerekebilecek genişlemeleri de tespit etmek çok önemlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Güvenlik Kamerası Satın Alma Rehberini Mutlaka Okuyunuz.

Ancak baştan kaç adet güvenlik kamerası ihtiyacınız olacağını bilirseniz, sekiz kanallı bir kaydedici satın almış olurdunuz. Daha sonra birkaç kamera daha satın almak istediğinizde, bunları güvenlik sisteminize kolayca ekleyebilirsiniz. Baştan kaç adet güvenlik kamerasına ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde, hangi güvenlik kameralarına ihtiyaç duyduğunuz konusunda daha iyi bir fikriniz olur. Örneğin, otoparkınız için bir kamera gerektiğini biliyorsanız, amacınızı baştan bildiğiniz için daha bilinçli satın alma kararları verebilirsiniz. Bilinçsiz bir şekilde satın alma sürecine girdiğinizde, belirli durumlarınıza uygun optimize edilmiş güvenlik kameraları satın almamış olabilirsiniz.

Bu nedenle, tüm bunları söyledikten sonra, tam olarak kaç adet güvenlik kamerasına ihtiyacınız olduğunu belirleyelim. Bir kağıt çıkarın veya bir bilgisayar Dokümanı açın. Bu etkileşimli bir blog yazısı olduğu için, sizin de aşağıdaki adımları gerçekten tamamlamanızı teklif edeceğim.

Adım Bir: Kamera Sistemi Bütçeniz Ne Kadar?

İlk olarak, bütçenizi yazın. Şu anda video gözetim sisteminize ne kadar harcamaya isteklisiniz? Kamera sistemi kurulumundan önce bütçenizi belirlemek önemlidir.

Adım İki: Gözetimin Kapsaması Gereken Kaç Alan Var?

İdeal bütçenizi göz ardı ederek, video gözetim sisteminizle kapsanmasını istediğiniz tüm alanların bir listesini yapmaya başlayın. Bu alanları kağıdınıza yazın. Sizi biraz harekete geçirmek için bazı listelerle size yardımcı olacağım. Aslında kendi mekanınızın güvenlik risklerini en iyi siz bilebilirsiniz. Buna göre görmek istediğiniz alanları kendiniz rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Bu bölümde bütçenizi düşünmediğiniz için, güvenlik kamera sayısı sınırsızdır. Ev veya iş yerinizde gözetim altına almak istediğiniz herhangi bir alanı düşündüğünüz her şeyi yazın. Tamam, listeniz hazır mı? Harika! Şimdi listenizdeki her öğeyi sayın. Tebrikler! Şimdi en fazla kaç adet güvenlik kamerasına ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Vurgu, “en fazla” ifadesi üzerindedir. Bu muhtemelen gerçek güvenlik kamerası ihtiyacınızın gerçek sayısı değildir. Bir sonraki bölümde, bu sayıyı mümkün olduğunca azaltmaya çalışacağız.

Güvenlik Kameralarınızı Çoklu Görevlerle Kullanın, Muhtemelen listenizde, aynı genel konumda bulunan birkaç alanı yazdınız. Örneğin, listemizdeki “ön veranda”, “araba girişi” ve “ön bahçe”yi yazdım. Evimin önünde üç farklı kamera yerleştirildi. Bu üç alanı bir kapı zili kamerasıyla tek bir alana indirebilirim. Gözetiminizde birden fazla alanı nasıl tek bir kamera ile kapsayabileceğinizi düşünmeye çalışın. Belki geniş, 360° bir alanı kapsamak için PTZ veya balık gözü lensli bir güvenlik kamerası kullanabilirsiniz. Veya belki kameraları birbirine bağlı bir şekilde konumlandırarak birden fazla odayı veya yeri gözlem altında tutabilirsiniz. Doğru bir konumlandırma ile kamera sayısını ciddi oranda azaltmanız mümkün olabilir. Mülkünüzün basit bir haritasını çizmenin faydalı olduğunu düşünüyorsanız, yapabilirsiniz. İdeal alanlarınıza bakın ve bu alanları mümkün olduğunca az sayıda kamera ile sınırlayabiliyor musunuz?

Örneğin, Ön verandam, araba girişi ve ön bahçem, tek bir kamera ile kapsanabilir. Arka bahçem ve evimin bir tarafı balık gözü lensli bir kamera ile kapsanabilirken, evimin diğer tarafı kendi kamerasını alacak. Oturma odam ve koridorum, doğru yöne yönlendirilmiş tek bir güvenlik kamerası ile görülebilir. Şimdi, ihtiyacınız olan güvenlik kamerası sayısını 9’dan 6’ya düşürdüm. Listenizin sonunda kaç adet güvenlik kamerasına ihtiyacınız olduğu, ihtiyacınız olan son güvenlik kamerası sayısıdır.

Bundan sonra yapmamız gereken kamera sayısının tespiti ve bütçenizin kıyaslanmasıdır. Eğer kamera sayınız bütçenize uygun ise işlemlere başlayabilirsiniz. Eğer kamera sayısı tespitinde zorluk çekiyor iseniz mutlaka konusunda uzaman bizinden danışmanlık hizmeti almanızı öneririz.

    Yangın ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerinde Yaklaşık 17 Yıllık Tecrübeye Sahiptir. Büyük Çaplı Yangın ve Güvenlik Sistemi Projelerinin Her Türlü Safhasında Çalışmıştır. Türkiye'de İlk Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazmıştır. Sektörüne Katkı Sağlamak için Çalışmalar Yapmakta ve Danışmanlık Hizmetleri Vermektedir.

    Yazarın Profili

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir